Jedinica bespilotnih letjelica ukrajinske brigade u Zaporižji izjavila je da je u jednom danu uništila tri napredna ruska protuzračna obrambena sustava
Satnija Ronin iz 65. mehanizirane streljačke brigade objavila je da su uništili sustave Tor-M2, Buk-M2 i Buk-M3. Riječ je o nekima od najcjenjenijih mobilnih raketnih sustava zemlja-zrak u Moskvi.
Ruski državni mediji 2023. godine hvalili su Tor-M2 kao 'najsuvremenije' oružje, sposobno suprotstaviti se rojevima dronova u pokretu. S dometom od oko 12 kilometara, Tor-M2 je dizajniran za istovremeni napad na do 48 ciljeva na malim i srednjim visinama.
Buk-M3 također spada među najnovije ruske sustave protuzračne obrane. Ruski državni medij TASS usporedio ga je 2016. s MEADS-om (engl. Medium Extended Air Defence System - prošireni protuzračni sustav srednjeg dometa), zapadnim sustavom koji je trebao zamijeniti Patriot. Procjenjuje se da svaki Patriot košta oko 1,1 milijardu dolara.
Dronovi koštaju od 750 do 1500 dolara po komadu
Ovo još jedan primjer toga da se borbe u Ukrajini sve više oslanjaju na jeftino lebdeće streljivo, čak i za napade na ciljeve visoke vrijednosti. Ukrajinski proizvođači dronova često izjavljuju da prodaju ili proizvode eksplozivne dronove po cijeni od 750 do 1500 dolara po komadu, ovisno o veličini uređaja, piše Business Insider.
Istovremeno, teško je procijeniti koliko Rusija troši na svoje sustave protuzračne obrane. Ukrajinska vojska procijenila je da Tor-M2 košta oko 27 milijuna dolara po jedinici, a Buk-M3 stoji između 40 i 50 milijuna dolara.
Crowdfunding dronovi
Objava satnije Ronin također otkriva da bespilotne letjelice korištene u napadu nisu bile službeno isporučene, već su nabavljene putem civilnih donacija. 'Sponzor pobjede je zajednica Sternenko', objavila je jedinica na svom kanalu na društvenim mrežama, misleći na ukrajinskog crowdfunding aktivista Serhija Sternenka.
Sternenko, jedan od najvećih crowdfundera dronova u Ukrajini, nazvao je jedinicu za dronove 'pravim majstorima svog zanata' u objavi na Telegramu. 'Dajemo im bespilotne letjelice za pojedinačne zahtjeve, posebno za obavljanje ovakvih zadataka', napisao je, dodajući da su ciljani protuzračni sustavi bili raspoređeni u ruskoj pozadini.
Ratovanje dronovima nastavlja se ubrzano razvijati na bojnom polju u Ukrajini. Primjerice, kako lebdeće streljivo postaje sve prisutnije, bojišnice su sve češće zasićene ometačima. To je potaknulo ruske jedinice da prošle godine u borbu uvedu bespilotne letjelice s optičkim vlaknima, a ukrajinske tvrtke i brigade slijedile su njihov primjer te počele razvijati vlastite verzije.