BITI ILI NE BITI

Ustavni sud odlučuje o zdravstvenom odgoju

22.05.2013 u 07:43

Bionic
Reading

Ustavni sud danas bi trebao odlučiti o ustavnosti odluke o uvođenju spolnog odgoja u osnovne i srednje škole, koja se od kraja prošle godine našla na meti žestokih kritika crkve, srodnih udruga i konzervativnih stranaka, javlja Hina. Ukidanje odluka o uvođenju kurikuluma, po kojoj učenici od ove školske godine imaju zdravstveni odgoj, uključujući i njegov 4. modul koji obrađuje teme o spolnoj i rodnoj ravnopravnosti te spolno odgovornom ponašanju zatražile su Udruge Grozd i Reforma, HSP i dvojica građana

Oni smatraju da su odlukom povrijeđeni i međunarodni ugovori, poput Opće deklaracije o ljudskim pravima, Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima i Konvencije o pravima djeteta.

Pozivaju se na šest presuda Europskoga suda za ljudska prava, među kojima je i presuda 'Campbell i Cosans protiv Ujedinjenog Kraljevstva' iz 1982. po kojoj je država obvezna poštovati uvjerenja roditelja u kontekstu obrazovanja njihove djece, te presuda 'Lautsi i dr. protiv Italije' iz 2011., a riječ je o sporu o 'raspelima u javnim prostorima', po kojoj se država treba suzdržati od promocije ateizma.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić, poziva se na druge eruopske odluke koje govore da pravo na odgoj vlastite djece nije nepovredivo jer je, primjerice u predmetu Dojan i drugi protiv Njemačke iz 2011., Europski sud odbacio tužbe petero bračnih parova iz Evangeličke baptističke crkve koji su novčano kažnjeni zbog odbijanja slanja djece na nastavu spolnog odgoja.

Pravobraniteljica je početkom godine, u jeku kritika spolnog odgoja kojima su bile obilježene i božićne propovjedi biskupa, ocijenila da nijedan dio spornog modula nije suprotan ustavno-pravnom poretku niti međunarodnom i nacionalnom antidiskriminacijskom zakonodavstvu i pritom spomenula sudske slučajeve iz Njemačke.

Ministru znanosti i obrazovanja Željku Jovanoviću stranke koje njeguju tradicionalne kršćanske vrijednosti, zatim Katolička crkva i udruge bliske njezinu nauku zamjeraju izostanak javne rasprave o programu spolnog odgoja za koji kažu da je protivan Ustavu i međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima.

On je pak u više navrata odbacio tvrdnje da zdravstveni odgoj u školama krši ustavno pravo roditelja da djecu odgajaju u skladu sa svojim svjetonazorom, ustvrdivši da je riječ o "neistinama i dezinformacijama koje zlonamjerno i neodgovorno šire pojedine udruge".

Nasuprot udrugama bliskim Katoličkoj crkvi koje su oštro napale kurikulum, u obranu uvođenja Zdravstvenog odgoja stale su udruge poput "Platforme 112" koja tvrdi da je on utemeljen na znanstveno provjerenim informacijama te predstavlja nužan iskorak u procesu stvaranja modernog obrazovnog sustava.

Na zagrebačkom Cvjetnom trgu održan je i prosvjedni skup za uvođenje Zdravstvenog odgoja na temelju znanstvenih spoznaja i ustavnih vrijednosti i protiv miješanja Katoličke crkve u hrvatski obrazovni sustav.

Tih je dana Crkva u trgovačkim centrima i kioscima dijelila letak protiv predloženog zdravstvenog odgoja, a udruge bliske njoj, kao i HDZ, HSP i još neke stranke s desnog političkog spektra, optužile su ministra Jovanovića da nameće njima neprihvatljiv svjetonazor i ideologiju te su zatražile da on bude izborni predmet. HHO je pak pozvao vladu da privremeno obustavi projekt zdravstvenog odgoja.

Kulminacija polemike o spolnom odgoju bila je krajem siječnja, kada je na poziv katoličkih udruga, u Hrvatskoj boravila američka publicistkinja i protivnica liberalnog seksualnog odgoja Judith Reisman, što je izazvalo ogroman interes podijeljene javnosti. Reisman je pritom jednog od autora 4. modula Aleksandra Štulhofera optužila da je u svom radu surađivao s pedofilima, dok je ona najavila tužbu protiv hrvatskih medija tvrdeći da su je oklevetali.