Ustavni sud je odlučio da Pravilnik o specijalističkom usavršavanju doktora medicine nije sukladan Ustavu i zakonima RH
Odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske nedvosmisleno je potvrđeno stajalište Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske da su neke odredbe Pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine koji je objavljen u srpnju 2016. godine protuzakonite, a neke i protuustavne, naveli su u priopćenju iz te udruge.
Zbog primjene predmetnog protuustavnog Pravilnika velik dio ravnatelja zdravstvenih ustanova bio je medijski prozivan i pod pritiskom oduzimanja liječničke licence, odnosno prava na rad, od institucije kojoj je Ministarstvo zdravstva povjerilo javne ovlasti. Nisu se propustili pohvaliti time da je zbog njihove tužbe Ustavni sud zaštitio dostupnost javnog zdravstva u Hrvatskoj!
Navode da je odlukom Ustavnog suda RH ukinuta retroaktivna primjena predmetnog pravilnika, odnosno njegovih pojedinih odredaba kojima se nalaže ravnateljima zdravstvenih ustanova potpisivanje aneksa ugovora. Navedene odredbe nalagale su ravnateljima potpisivanje aneksa već potpisanih ugovora te korigiranje uvjeta specijalističkog usavršavanja njihovih djelatnika na bitno nepovoljniji način za zdravstvenu ustanovu.
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske tvrdila je da se takve odrednice ne mogu regulirati pravilnikom te da ravnatelji zdravstvenih ustanova nemaju ovlasti za potpisivanje takvih izrazito štetnih aneksa ugovora za zdravstvene ustanove. Zbog toga je Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske bila izvrgnuta medijskom linču pojedinih strukovnih udruga, a protiv nekih ravnatelja, kao i protiv direktora udruge pokrenuti su protuzakoniti disciplinski postupci.
Ovakva odluka Ustavnog suda RH pokazala je ispravnost stajališta i postupaka Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, po pitanju spomenutog pravilnika, kako s aspekta njegove štetnosti po zdravstveni sustav i građane u cjelini, tako i s aspekta nezakonitosti i neustavnosti pojedinih njegovih odredaba.
Pojedini čimbenici hrvatskog zdravstvenog sustava slavodobitno su predmetni protuustavni pravilnik nazivali krajem 'zdravstvenog robovlasništva', poticali pobunu među mladim liječnicima i stvarali animozitet između djelatnika i uprava zdravstvenih institucija.
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, svojim sveukupnim aktivnostima, praktično je, uz druge čimbenike zdravstvenog sustava koji su također bili na braniku obrane istih interesa, spriječila dodatno urušavanje zdravstvenog sustava i obranila dostupnost zdravstvene usluge u Hrvatskoj.