Kako prolazi primjena novog sigurnosnog protokola u školama? Kakve kvalifikacije trebaju imati budući stručnjaci za sigurnost? Mogu li se škole potpuno zaštititi?
Suzana Hitrec, predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, kazala je, gostujući u emisiji Otvoreno HRT-a, da zasad sve dobro funcionira i da su se škole dobro prilogodile.
'To smo i očekivali jer su škole i nakon COVID-a i nakon potresa u rekordnom roku normalizirale svoj rad. Kazala je da se škole zaključavaju, dežuraju domar ili spremačice, neke škole imaju zaštitare, a u svakoj školi je policajac što je prvi dan malo zbunilo učenike.'
Momir Karin, ravnatelj Uprave za potporu i unapređenje sustava odgoja i obrazovanja u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, kazao je da tragičan događaj u OŠ Prečko ne smije poljuljati činjenicu da su naše škole sigurne, ali nas je potaknuo da djelujemo u smjeru podizanja sigurnosti u školama na višu razinu.
'Dugo sam godina radio u školi i znam da je to vrlo provedivo i da je Protokol o sigurnosti kratkoročno podigao osjećaj sigurnosti u školama na višu razinu, ali sada imamo i srednjoročne mjere i svakako ćemo nakon toga biti još za stupanj sigurniji nego dosad', rekao je Karin.
Tanja Sever, specijalistica kliničke psihologije kazala je da je sasvim sigurna da sve što se dogodilo nije prošlo mimo djece i svatko je na svoj način to interpretiralo.
'Budemo li im i dalje davali poruku da je sigurnost važna, da granice i struktura koje su sada postavljene su potrebne kako bi se svi osjećali sigurno, oni će sigurno prihvatiti ove mjere i neće o tome puno dvojiti. Malenima treba reći da je tu uvijek netko kome se mogu obratiti, ako se na bilo koji način osjećaju nesigurno. Oni od 1. do 4. razreda imaju povjerenje u učitelje, oni su njihovi mentori. Kasnije, od 5. do 8. razreda moguće je da djeca ruše te granice, neće im biti ugodno biti potpuno zatvoreni, ali zato su tu veliki odmori. Mislim da naša djeca jako dobro čuju sve poruke koje im prenesemo - izravno ili neizravno, kroz sve što su do sada slušali', kazala je Sever.
Dosad nije bilo pregledavanja
Hitrec je kazala, da prema informacijama koje ima, nitko u ova tri dana nije pregledavao nikoga prilikom ulaska u školu jer su u nju ulazili isključivo učenici i zaposlenici.
'Sada kada imamo točne informacije koliko je uopće bilo posjetitelja ova tri dana, dogodilo se to da vidimo da je bilo po 4-5 posjetitelja dnevno i da su to bile najavljene osobe i gdje nije bilo potrebe za pregledom. Dakle, ja pretpostavljam da je i postavljeno na inicijativu MUP-a u protokol kao mogućnost pregleda ukoliko bi bila takva situacija da je netko sumnjiv da to pregledava.'
'Naravno da je to uvijek subjektivna procjena i zbog toga na tom mjestu zaista treba biti osoba koja je educirana za te poslove. Treba istaknuti da je to privremena mjera. Nama neće trajno dežurati spremačice i domari na ulazu i kontrolirati ulaz', rekla je Hitrec.
Dodala je kako se uvodi novo radno mjesto operativno-sigurnosnog djelatnika.
'Ono što će se od njega tražiti je sigurno nešto više u odnosu na ove do sada pomoćne radnike koji su bili u školama, tako da će to trebati biti osobe koje će biti apsolutno i tjelesno i psihički dorasle tome, a i da će kroz ovu edukaciju koja će biti obvezna za njih, kad nju prođu sigurno će dobiti još dodatne kompetencije koje će trebati.
Novi zaposlenici u školama će imati osim tih sigurnosnih kompetencija, ljudske kompetencije koje svakako moraju imati, morat će imati komunikacijske kompetencije, tako da će njihov posao biti specifičan u odnosu na ovo. Oni će brinuti svakako o sigurnosti cijelog objekta, svih onih koji borave u školi, od učenika, nastavnika i svih ostalih, provjeravat će sve sigurnosne mjere koje su vezane za to, jer znamo da nije samo ulaz i izlaz iz škole sigurnosna mjera, znamo da u slučaju ugroze bilo koje vrste da se moraju, to je i propisano, vježbati evakuacije', rekao je Karin.
Do sada je to bilo jedanput u dvije godine, sada je propisano dva puta u jednoj godini. Odobravat će se radna mjesta školama koje rade u dvije smjene, imat će dvije osobe koje će raditi.
'Uvjet za zapošljavanje neće biti završena edukacija, već onaj koji se zaposli će imati uvjet da u roku šest mjeseci završi ovu edukaciju koju radi Centar za društvena istraživanja i civilna zaštita, i tako da je sve intenzivirano i sve će se to brzo odvijati', smatre Karin.