Plaća iznadprosječna, stiže redovito, a na posao ne morate ni dolaziti. Neki saborski zastupnici u petak su posebno stavili naglasak na ovaj posljednji dio. Uvidjevši da nema dovoljno vladajućih zastupnika, oporba je napustila sabornicu, srušila kvorum i tako prekinula rad Sabora. Nedolazak u Sabor u Mostu bi kažnjavali, najavio je u Dnevniku Nove TV Miroslav Šimić
Nedolazak na posao malo si koji hrvatski radnik može dopustiti jer su posljedice svima jasne. I to je ono što smeta građanima. Prošloga petka zastupnici su se od jutra skupljali kao nestašni školarci kojima se baš i ne da biti na satu.
Nekoliko točaka dnevnog reda uspjelo se odraditi, no u jednom trenutku i sam predsjednik Sabora morao je priznati da nemaju kvorum. Naime, uvidjevši da nema dosta vladajućih, oporba koja je do tada držala kvorum jednostavno je izišla iz sabornice.
'Dakle, vladajućih nije bilo dovoljno da bi uopće mogli održati sjednicu i mi smo to htjeli prokazati jer to nije naprosto korektno i fer', rekao je HNS-ov Goran Beus Richembergh za Dnevnik Nove TV.
'Zna se vrlo često vidjeti i na sjednicama odbora da su vrlo često zastupnici SDP-a s nekim drugim oporbenim zastupnicima ti koji drže kvorum', rekla je Sabina Glasnović, saborska zastupnica SDP-a.
Predsjednik Sabora za svoje stranačke i koalicijske kolege ima razumijevanja. 'Naravno da ljudi imaju i drugih obveza, a ne samo tih', pokušao je opravdati kolege Željko Reiner, predsjednik Sabora.
Nije tajna to da svih zastupnika u Saboru nema baš svakog radnog dana. Pravda se to radom na terenu i drugim obavezama. Zakonski, oni nemaju ni radnog vremena, a na svakome je zastupniku da sam odredi koliko bi i kako trebao raditi.
To što zastupnika često nema, smatra oporba, problem je koji je stvorila Vlada. 'Katkada, pogotovo kad imate nesposobnu, smotanu, sporu i kilavu Vladu RH, nemate što ni raditi ako Vlada ne šalje ništa u saborsku proceduru', rekao je Beus Richembergh.
Za one koje građani plaćaju, za posao koji ne rade - sankcija nema!
Na pitanja oko sankcioniranja zastupnika koji ne dolaze u Sabor odgovorio je Miroslav Šimić iz Mosta.
'Pripremili smo dva nacrta mogućeg kažnjavanja zastupnika koji ne dolaze na sjednice. Ovaj tjedan ćemo o tome razgovarati s našim partnerima i plan ide u zakonsku proceduru kad prođe sve potrebne procedure, a vjerujemo da će to biti za tri ili četiri mjeseca', kazao je Šimić.
Pojasnio je koji bi bio iznos kazne. 'Postoje dva nacrta. I jedan i drugi se temelje na tome da zastupnik koji ne dolazi ili dođe samo na jednu sjednicu mjesečno, a u pravilu imamo 12 dana zasjedanja, imao bi neto plaću između 3 i 4 tisuće kuna, ovisno o olakšicama. Nažalost, ne možemo ići ispod toga zbog zakonskih minimuma kod isplata', pojašnjava Šimić.
Kazao je i kako bi se sve to nadziralo. 'Već sada u Saboru postoji elektronički nadzor naših dolazaka u Sabor. To nije problem te i danas građani mogu vidjeti u saborskoj evidenciji tko od zastupnika dolazi, a tko ne dolazi i vrlo jednostavno utvrditi tko ispunjava svoje obaveze', rekao je Šimić.