Da bi postigli ovaj rekord u udaljenosti, četvero vozača usvojilo je stil 'eko vožnje', bez nekih posebnih tehnika koje svakodnevni vozači ne mogu koristiti
Toyota Mirai postavila je svjetski rekord u udaljenosti prijeđenoj s jednim punjenjem vodika. Ono što se činilo gotovo nemoguće ostvareno je putovanjem koje je započelo u srijedu, 26. svibnja u 5,43 sati ujutro na punionici vodika HYSETCO u Orlyju u Francuskoj, a završilo nakon prijeđenih 1003 km s jednim spremnikom.
1003 kilometara uz nultu emisiju Mirai je prešao na javnim cestama, južno od Pariza te u regijama Loir-et-Cher i Indre-et-Loire, a udaljenost i potrošnju su potvrdila neovisna tijela. U rušenju rekorda je korišten zeleni vodik, a prosječna potrošnja goriva je bila 0,55 kg/100 km, dok je u spremnik Miraija moguće smjestiti 5,6 kg vodika. Preostali domet prema onome što je pokazao informacijski sustav Miraija je bio 9 km.
Novi Mirai druge generacije Toyotinih električnih vozila s gorivnim člancima ovime je dokazao svoju učinkovitost i jednostavnost. Nudi više performansi, elegantniji i dinamičniji dizajn te novu dinamiku vožnje u usporedbi s proizvodom prve generacije.
Uz to, povećana učinkovitost sustava gorivnih ćelija, zajedno s većim kapacitetom skladištenja vodika i boljom aerodinamikom, pridonose povećanju dometa vožnje na oko 650 km u normalnim uvjetima vožnje, s manje od 5 minuta potrebnih za punjenje vodikom na stanici za punjenje od 700 bara.
Da bi postigli ovaj rekord udaljenost od 1003 km, vozači su usvojili stil 'eko vožnje', bez nekih posebnih tehnika koje svakodnevni vozači ne mogu koristiti.
Toyota Mirai i Beyond Zero
Kao dio svog Ekološkog izazova 2050. Toyota želi da njihovo putovanje bez emisija ide još dalje. Izvan ograničenja za društvo s nula emisija, odnosno Beyond Zero, čime se naglašava da nula emisija nije Toyotino odredište.
To je jednostavno korak na Toyotinom putu elektrifikacije za prevladavanje prepreka i izgradnju bolje budućnosti za sve: izvan emisija, izvan ograničenja, iznad očekivanja i iznad barijera. Mirai jasno pokazuje aspekt 'izvan emisija' ističući prednosti električne mobilnosti s nultim emisijama, istovremeno pružajući sigurnost, udobnost, prošireni domet i jednostavnost punjenja.
Toyota željno iščekuje da u skoroj budućnosti punionice vodika i vozila sa pogonom na gorivne članke, poput Miraija postane svakodnevna slika s naših prometnicama. Tehnologija vodikovih gorivnih članaka odlično je rješenje za vožnju na velike udaljenosti uz nultu emisiju, jer su učinkovita i jednostavna za korištenje, a njihova jedina emisija je čista voda.
Štoviše, vodik kao vjerodostojan i bogat izvor za transport i skladištenje energije predstavlja snažnu priliku za stvaranje boljeg društva. Vodik može pružiti mobilnost s nultom emisijom, ne samo cestovnom prometu, već i vlakovima, brodovima i zrakoplovima, te generirati energiju za industrije, tvrtke i kućanstva.
U tom pogledu Toyota podržava mnoge inicijative za demokratizaciju i diverzifikaciju primjene gorivnih ćelija: električni generatori (EODev), čamci (Hynova), taksiji (Hype), autobusi (RATP i Caetano), kamioni (Hino), grad vodika (Tkani grad ) i druge običaje.
Četvero vozača - rekord
U ovom povijesnom pothvatu sudjelovali su Victorien Erussard, osnivač i kapetan Energy Observera, James Olden, inženjer u Toyota Motor Europe, Maxime le Hir, voditelj proizvoda Mirai i Marie Gadd, PR menadžerica Toyote Francuska.
Inače, Energy Observer, čiji je Toyota partner, prvi je brod opremljen Toyotinim gorivnim člancima, energetski je neovisan, nema emisiju i služi kao komunikacijski alat i kao istraživački laboratorij prema energetskom prijelazu. Energy Observer sada je evoluirao u tvrtku koja se bavi istraživanjem i inovacijama. Nedavno je u Parizu predstavio svoje potpuno novo izložbeno selo posvećeno obnovljivim izvorima energije i vodiku.
Tijekom tog događaja Eifelov toranj prvi je put osvijetljen zelenim vodikom, zahvaljujući generatoru vodika GEH2® koji je razvila start-up organizacija EODev, čiji je Toyota dioničar.