NULTA EMISIJA

[FOTO/VIDEO] Venturi Antarctica, prvo potpuno električno polarno istraživačko vozilo funkcionira već mjesec dana na Antarktici

30.01.2022 u 16:28

Bionic
Reading

Posljednjih nekoliko tjedana ovo posebno vozilo omogućava znanstvenicima sa sjedištem na polarnoj postaji da se kreću po ovoj regiji istočne Antarktike sa svojom opremom, dok ograničavaju poremećaje u ekosustavu koliko god je to moguće

Venturi Antarctica, prvo električno vozilo za polarna istraživanja, sada je u upotrebi na postaji Princess Elisabeth Antarctica, što znači da od 10. prosinca 2021. timovi u belgijskoj bazi bez emisija imaju pristup ekološki prihvatljivom načinu prijevoza za njihove znanstvene misije. Nikada prije neko električno vozilo s gusjenicama nije radilo na negostoljubivom Bijelom kontinentu.

Inače, od 2000. godine Venturi Grupa iz Monaka se specijalizirala za dizajn i proizvodnju električnih vozila visokih performansi. Bilo kroz svjetske rekorde, ekspedicije po neprijateljskim terenima, stvaranje prvog električnog sportskog automobila, razvoj inovativnih vozila ili sudjelovanje u Svjetskom prvenstvu Formule E, Venturi Grupa utjelovljuje i pokazuje sve mogućnosti električnog vozila na 2 ili 4 kotača.

Prije sedam mjeseci, na Svjetski dan zaštite okoliša (5. lipnja), Venturi, monegaški proizvođač električnih vozila visokih performansi, je predstavio novo vozilo Venturi Antarctica princu Albertu II od Monaka. Posljednjih nekoliko tjedana ovo posebno vozilo omogućava znanstvenicima sa sjedištem na polarnoj postaji da se kreću po ovoj regiji istočne Antarktike sa svojom opremom, dok ograničavaju poremećaje u ekosustavu koliko god je to moguće.

Venturi Antarctica Izvor: Promo fotografije / Autor: Venturi

Tijekom svog prvog tjedna rada, Venturi Antarctica je omogućio provođenje nekoliko znanstvenih misija na zemlji, uključujući radove na održavanju nekoliko automatiziranih meteoroloških promatračkih postaja i nove belgijske stanice za promatranje atmosfere koja se nalazi na nadmorskoj visini od 2300 metara na Antarktičkoj visoravni. Zahvaljujući ovom novom tipu vozila, bilo je moguće doći do stanice bez narušavanja okoliša. Sva ova putovanja također su pružila priliku za mjerenje temperature površine snijega, koja se koriste za validaciju satelitskih mjerenja. Osim toga, ova nova verzija Venturi Antarctice omogućila je izvođenje simuliranog spašavanja u nuždi, na temelju scenarija izvlačenja nekoga s dna pukotine.

Sposobnosti vozila Antarctic su u skladu s potpuno ekološkom vizijom i pristupom postaje Princess Elisabeth Antarctica, prve i do danas jedine postaje s nultom emisijom na kontinentu. Tamo, timovi Međunarodne polarne zaklade (IPF), operatera stanice i partnera Belgian Polar Secretariat, neumorno rade na unapređenju istraživanja i pripremama za provedbu novih projekata, između ostalog, o vodiku i novom, visoko- performanse sustava za pročišćavanje vode.

  • +4
Venturi Antarctica Izvor: Promo fotografije / Autor: Sarah Del Ben

Osim što ove sezone ugošćuje više od 50 znanstvenika i članova tima, postaja je i centar za testiranje Venturi Antarctice. Vozilo će biti dodatna prednost polarne postaje u njezinoj misiji potpore klimatskim istraživanjima koja provode brojni znanstveni timovi.

Vozilo nulte emisije za ekstremne uvjete

Karoseriju i styling Antarctica kreirao je Sacha Lakic, dizajner s kojim Venturi blisko surađuje dugi niz godina. Njegova vizija pametno upravlja tehničkim ograničenjima koja nameće odjel za istraživanje i razvoj, od kojih se većina odnosi na toplinsku izolaciju vozila, veličinu baterije i cjevastu strukturu šasije.

Vanjske dimenzije Venturi Antarctice su sljedeće: duljina 3400 mm i visina 2180 mm, težina 2,5 tone. Sa svojim preklopnim klupama postavljenim po dužini, može nositi 1 do 6 osoba, opremu, pa čak i drugu bateriju kako bi produžio svoj početni raspon od 50 kilometara na temperaturama do -50°C. U prednjoj kabini ima mjesta za dvoje, s prilagodljivim stražnjim dijelom koji ima četiri sklopiva sjedala.

Pokreće ga par elektromotora od 60 kW, a snaga se crpi iz baterije od 52,6 kWh, a stroj može smjestiti drugu bateriju i za duža putovanja. Venturi kaže da punjenje traje između dva i 18 sati, 'ovisno o kontekstu i vremenu'.

'Prije gotovo 12 godina na današnji dan, princ Albert II od Monaka vratio se s putovanja na Antarktici i rekao mi da znanstveno-istraživačke stanice nemaju čista vozila. Preko Zaklade princa Alberta II., Venturiju je tada povjeren zadatak pružanja rješenja s nultom emisijom koje bi omogućilo pristup područjima znanstvenih studija. Tada, 2009. godine, nije postojala tehnologija koja bi takvom vozilu omogućila rad na neravnom terenu na -50°C. Ova treća verzija Antarktika sada je optimalna. Moji timovi i ja ponosni smo što smo ovo vozilo isporučili Međunarodnoj polarnoj zakladi.', rekao je Gildo Pastor, predsjednik Venturija.

Venturi Antarctica (V1) prva verzija iz 2011. Izvor: Promo fotografije / Autor: Venturi

'Naš rad s Venturijem pokazuje da svaka organizacija može identificirati niz rješenja za klimatske probleme. Zadaća naše zaklade i belgijske postaje Princess Elisabeth vrlo je jasna: ponuditi znanstvenicima priliku da provedu svoja istraživanja na Antarktici iz prvoklasne baze koja također proizvodi nultu emisiju. Venturi Antarctica u potpunosti je u skladu s ovom vizijom. Otvara novu eru operativne logistike na Antarktici u okviru Madridskog protokola potpisanog 1992. godine.'

'Ovaj protokol o zaštiti okoliša pozvao je strane potpisnice Antarktičkog sporazuma da kontinuirano poboljšavaju ekološko upravljanje operacijama. Do sada provedena ispitivanja bila su vrlo uvjerljiva, a mi smo oduševljeni što možemo nastaviti s našim sudjelovanjem u poboljšanju energetske učinkovitosti ovog vozila u službi znanosti.', rekao je Alain Hubert, osnivač i predsjednik Međunarodne polarne zaklade.