test automobila

[FOTO/VIDEO] Vozili smo Opel Grandland X 1.5 DTH 130 KS AT8; s automatskim mjenjačem ovaj je SUV svestraniji, praktičniji i dojmljiviji

19.05.2021 u 08:11

Bionic
Reading

Ovaj SUV zadovoljit će mnoge ukuse bez obzira radi li se o obiteljima s puno prtljage, poslovnim ljudima ili rekreativcima s potrebom za utovarnim prostorom, jer Grandland X uspijeva pomiriti mnoge zahtjeve i dovesti sve pod jedan krov

Na svom jednotjednom testu imali smo Opel Grandland X, a riječ je kompaktnom crossover SUV-u, koji je njemački proizvođač Opel, dio grupacije PSA, službeno predstavio na IAA u Frankfurtu u rujnu 2017. godine, a u prodaju je stigao u listopadu iste godine. Grandland X, sada već klasični SUV, zamjenjuje model Opel Antaru, a od kolovoza 2019. i Opel Zafiru. Proizvodnja svih modela Grandland X odvija se u njemačkom pogonu Opela u Eisenachu.

Ovaj, prije svega obiteljski SUV dosad smo isprobali u tri verzije, najprije u verziji s dizelskim motorom i ručnim mjenjačem Grandland X Ultimate D1.5 DTH S/S (96kW/130KS) MT6, a potom njegovu plug-in hibridnu verziju s pogonom na sva četiri kotača Grandland X Ultimate Hybrid4. Sada je red došao na prilično zanimljivu dizelsku verziju Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96kW/130KS) AT8, koja će svojim automatskim mjenjačem pružiti vozačima dodatnu dozu upotrebne praktičnosti, a radi se o srednje opremljenoj razini ovog SUV modela.

Izvor: tportal.hr / Autor: Zvonimir Martinčević

Da, prošlo je sada već skoro pune četiri godine od njegove premijere, u međuvremenu smo dobili i njegove dvije elektrificirane verzije s plug-in hibridnim pogonom, dok su njegovi klasični pogonski motori - benzinski i dizelski - u ovom periodu doživjeli posve razumljive promjene i prilagodbe u skladu s ekološkim normama. Tako Opel Grandland X sada dolazi u tri klasične motorne verzije: dva benzinska turbo motora obujma 1,2 (3 cilindara) i 1,6 litara (4 cilindara), kao i jednim turbo dizelskim motorom obujma 1,5 litara (4 cilindara). Dakle, nema više 1,6 i 2,0-litrenih dizelskih turbo motora.

Vanjski dizajn, struktura i dimenzije

Izvana naš testni Grandland X odlikuju, rekli bismo, sada već klasične linije jednog obiteljskog SUV-a. Ipak, na primjeru nedavno predstavljene Mokke i osvježenog Crosslanda vidjeli smo kako Opel može osjetno podignuti vizualni izgled već samim dodavanjem atraktivnog novog lica marke. Tako bi novi 'Vizor' učinio Grandlandov prednji izgled osjetno modernijim, iako ruku na srce, ako smo rekli da prije godinu dana njegov vanjski izgled još uvijek 'drži' – onda moramo reći da i ova verzija Grandlanda nije bez svojih aduta. Srebrni krovni nosači, kao doplatna opcija, lijepo se uklapaju u bočnu vizuru ovog SUV-a. Vanjska boja našeg vozila je doplatna Quartz siva metalik.

Stražnja strana je i dalje prilično zanimljiva, jer peta vrata nisu napravljena od ravnih ploha, već su i ona zanimljivo profilirana, kao i cijela stražnja strana od krova pa do najdonjeg dijela, uključujući i stražnja LED svjetla. Naravno, i naprijed su prednja svjetla standardno u LED tehnologiji, dok su prednja svjetla za maglu opcijski izbor.

Grandland X se temelji na PSA EMP2 (Efficient Modular Platform 2) platformi koju dijeli s drugim generacijama Peugeota 3008 i 5008, Citroënom C5 Aircross te DS 7 Crossbackom. Ova zajednička osnova je srce dizajna navedenih modela i proizvodnje jer ona sama s motorom predstavlja 60 posto troškova proizvodne cijene automobila. Podrazumijeva to donji dio karoserije, ovjes, odgovarajući pogonski sklop te električnu i elektroničku arhitekturu automobila. Ipak treba reći da, iako je riječ o zajedničkoj platformi, postoji razlika u dužini međuosovinskog razmaka između gore navedenih modela. I rekli bismo, svaki od njih ima svoju osobnost i karakteristike.

Njegove vanjske dimenzije su sljedeće; dužina 4477 mm, širina 1856 mm (2098 mm s otvorenim retrovizorima), visina 1609 mm, dok mu je međuosovinski razmak 2675 mm. Visina od podloge je 188 mm, prednji trag kotača 1595 mm, a stražnji 1610 mm.

Sve verzije, bilo da je riječ o konvencionalnim motorima ili plug-in hibridnim sklopovima prema vanjskim dimenzijama su identične. Razlika je naravno u njihovim težinama uključujući vozača, pa se tako one kreću od; benzinskih verzija od 1370 do 1500 kg, dizelskih od 1435 do 1455 kg te PHEV verzija od 1810 do 1875. Naravno, treba reći i da PHEV verzije imaju dvije razine pogona – prva je s FWD (Front Wheel Drive) pogonom na prednje kotače s benzinskim 1,6-litrenim motorom i sprijeda montiranim elektromotorom, dok je druga AWD s pogonom na sva četiri kotača koja ima benzinski 1,6-litreni motor i jedan sprijeda montirani elektromotor te još jedan elektromotor straga, na stražnjoj osovini.

Kad je riječ o volumenu prtljažnika, verzije s benzinskim i dizelskim motorima imaju volumen 514 l, koji se može povećati do 1652 l spuštanjem naslona stražnjeg reda sjedala sustavom FlexFold u omjeru 60/40.

Na našem testnom modelu su standardni aluminijski naplatci (7.0 x 17) s pet dvostrukih krakova u srebrnoj boji, s ljetnim gumama Michelin Primacy 4 dimenzija 215/65R17, koje prilično pouzdano drže ovaj SUV na cesti.

Unutrašnjost

Iznutra, Grandland X još uvijek izgleda prilično dojmljivo, nema tu nekih razlika u odnosu na prethodna dva testirana modela ovog SUV-a. Korišteni materijali dobri su na dodir, vizualni dizajn interijera vrlo je privlačan. Sve važne kontrole nalaze se u neposrednoj blizini vozača, tako da lako možete doći do svih tipki, ladica i slično.

Prednja sjedala su sportskog profila, a omogućena je ručna prilagodba vozačkog sjedala u 6 smjerova, kao i suvozačkog sjedala u 4 smjera. Standardne presvlake sjedala su kombinacija tkanine i vinila 2 (Jet crne). Tri odrasle osobe imaju dosta prostora straga, a stražnji središnji naslon za ruku može se koristiti i kao otvor za dulje komade, poput npr. skija. Kada govorimo o praktičnosti, vrata prtljažnika reagiraju na pokrete nogom ispod branika i otvaraju se električno. Zahvaljujući tamnijoj nijansi, termoizolacijsko zastakljivanje stražnjih prozora Solar Protect ne samo da štiti od sunčevih zraka, već i od znatiželjnih pogleda izvana.

Naravno, u unutrašnjosti Grandlanda X, već smo to rekli i kad smo vozili prethodne dvije izvedbe, nedostaje moderno digitalno uređenje kokpita, ali se osjeća i izostanak kvalitetnijih, profinjenijih materijala kabine poput onih za gornju ploču. No to je nešto na što će sam proizvođač voditi računa kada bude išao u osvježenje aktualne linije Grandlanda X. Uostalom, da Opel to zna, vidjeli smo to nedavno i kod osvježenog Crosslanda, a naročito kod nove Mokke.

Kombinacija analogno-digitalnih instrumenata s crnom podlogom i crvenim kazaljkama je već viđena, no treba reći da središnji LCD zaslon u boji veličine 3,5 inča pruža vozaču mnoge potrebne parametre vozila. Multimedijskim 8-inčnim zaslonom osjetljivim na dodir možete upravljati dodatnim tipkama izbornika, ali djeluje i s glasovnom kontrolom. Naš testni automobil sadrži standardni Radio R 4.0 IntelliLink (Kontrole radija na upravljaču, 6 zvučnika, Dvostruka prozorska antena s krovnim dijelom oblika peraje, Digitalni audiosustav, int. DAB/DAB+) te opcijski Multimedia Navi Pro (2x USB sučelje, 3,5'' display u boji).

Tu je i standardni Paket Park & Go 1, koji uključuje vanjske retrovizore u boji vozila, koji su grijani, električno podesivi i preklopivi, osvjetljenje tla kod prednjih vrata, Pomoć pri parkiranju sprijeda i straga. Kamera straga je opcijska, ali pruža izvrsnu pomoć prilikom parkiranja. Standardni Paket Sight & Light uključuje senzore za kišu, unutrašnji retrovizor s automatskim zatamnjenjem, Pomoć pri upotrebi dugih/kratkih svjetala, uključujući automatska prednja svjetla i brisače, Automatsko uključivanje svjetala.

U našem testnom vozilu je bio i opcijski Paket svestranosti – paket Comfort (Spremišni prostor u podnici prtljažnika, Stražnja svjetiljka tipa plafonijere za osvjetljenje prtljažnika, Stražnje sjedalo s preklopivim i djeljivim naslonom te središnjim naslonom za ruku). Tu je i automatska klimatizacija, dvozonska, s elektroničkom kontrolom (ECC).

Tu je i opcijski Protuprovalni alarmni sustav (Dva preklopna ključa, Zvuk alarma, s vlastitim napajanjem, Senzor vozila nagib, Senzor vozila unutarnji pokret), kao i opcijska Kontrola zaključavanja, ulazak putem daljinskog upravljača, pasivni ulazak (PEPS), Pokretanje vozila bez ključa.

Opel Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96 kW/130 KS) AT8
  • Opel Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96 kW/130 KS) AT8
  • Opel Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96 kW/130 KS) AT8
  • Opel Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96 kW/130 KS) AT8
  • Opel Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96 kW/130 KS) AT8
  • Opel Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96 kW/130 KS) AT8
    +65
Opel Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S (96 kW/130 KS) AT8 Izvor: tportal.hr / Autor: Z.M.

Motor

Što se tiče pogonskog sklopa u našem testnom vozilu, kao i kod prethodno testiranog modela Grandland X Ultimate D1.5DTH S/S (96kW/130KS) MT6, treba reći da se radi o modernom 1,5-litrenom četverocilindričnom dizelskom motoru s turbopunjačem koji je svoj debi imao baš u Grandlandu 2018. godine. Ovaj pogonski sklop dizajniran je da udovolji strogim zahtjevima za emisije Euro 6d zahvaljujući inovativnom katalizatoru oksidacije / adsorberu NOx sa selektivnom katalitičkom redukcijom (Selective Catalytic Reduction - SCR).

Glava cilindra s integriranim usisnim razvodnikom zraka i karter novog 1,5-litrenog dizelskog motora izrađeni su od laganog aluminija, dok se četiri ventila po cilindru aktiviraju dvostrukim gornjim bregastim osovinama. Common-Rail sustav izravnog ubrizgavanja radi do 2000 bara, a gorivo ulazi u komore za izgaranje kroz mlaznice mlaznica s osam rupa. Novi motor opremljen je turbopunjačem koji sadrži turbinske lopatice s promjenjivom geometrijom (VGT), koje se aktiviraju električno.

Za optimalnu naknadnu obradu ispušnih plinova, sustav smanjenja emisija - koji se sastoji od pasivnog katalizatora oksidacije / adsorbera NOx, injektora AdBlue, SCR katalizatora i filtra čestica dizela (DPF) - grupiran je u kompaktnu jedinicu, što je bliže moguće motoru. NOx adsorber djeluje kao katalizator hladnog starta, smanjujući emisiju NOx prije nego što SCR intervenira na višoj radnoj temperaturi. Ovom inovativnom tehnologijom novi 1,5-litreni dizel ispunjava stroge Euro 6d standarde za NOx.

Njegova snaga je 130 KS (96 kW), najvećeg okretnog momenta 300 Nm pri 1750 okr./min. Mjenjač je automatski 8-brzinski i vrlo je dobro proračunat i sjajno se uklapa s performansama samog motora, a može se odabrati i ručno mijenjanje brzina gurnete li lijepo oblikovanu ručicu mjenjača ulijevo (+M-). Pogon je na prednja dva kotača. Snage ima dovoljno, ubrzanje od 12,3 sekundi (10,9 s kod verzije sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem) od 0-100 km/h je primjereno, ne i jako impresivno. Krajnja mu je brzina 192 km/h.

Novi motor opremljen je Start / Stop sustavom koji štedi gorivo. Potrošnja mu je u kombiniranim uvjetima nešto veća od deklariranih 5,2-5,3 l/100 km (WLTP), ali nije baš ni nešto pretjerano veća. Emisija CO₂ je sasvim pristojnih 136-139 g/km (WLTP).

Zahvaljujući laganoj konstrukciji i dinamičnoj šasiji, Opelovi inženjeri značajno su smanjili ograničenja koja su karakteristična SUV modelima zbog njihove veličine i oblika u pogledu dinamike vožnje. Grandland X, pogotovo s ovim motorom i 8-brzinskim automatskim mjenjačem, nije ni zamišljen kao neka jurilica u zavojima. No može mu se priznati da je prilično zabavan u vožnji, a niti bočni otkloni nisu toliko veliki da bi bili neugodni u vožnji, čak štoviše, ukoliko idete na duži put biti ćete odmorni i svježi i poslije nekoliko sati sjedenja i puno prevaljenih kilometara. Ovaj SUV zadovoljiti će mnoge ukuse bez obzira radi li se o obiteljima s puno prtljage, poslovnim ljudima ili rekreativcima s potrebom za utovarnim prostorom jer Grandland X uspijeva pomiriti mnoge zahtjeve i dovesti sve pod jedan krov.

Za kraj, cijena Opel Grandlanda X s klasičnim pogonom kreće se od modela Edition 1.2 Turbo Start/Stop 130 KS sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem po 175.767 kn, do Ultimate 2.0 Dizel Start/Stop 177 KS s 8-brzinskim automatskim mjenjačem po 268.456 kn. Naša testna verzija Grandland X Elegance F 1.5 DTH S/S 130 KS AT8 sa svom dodatnom opremom stoji sa svim davanjima 239.850 kn.

Naravno, ne treba niti zaboraviti PHEV verzije koje se kreću od 311.212 do 371.961 kn, i na koje su primjenjivi poticaji Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti od 40.000 kn.

FlexCare 4 godine jamstva i 4 godine pomoći na cesti

FlexCare uključuje dvogodišnje tvorničko jamstvo (bez ograničenja u kilometraži) i jamstvo za dodatne dvije godine ili do 120.000 prijeđenih kilometara (ovisno što prije nastupi). Opelova usluga pomoći na cesti sastoji se od jedne godine tvorničke pomoći na cesti, bez ograničenja u kilometraži i tri dodatne godine pomoći na cesti ili 120.000 prijeđenih kilometara, ovisno što nastupi prije.