Philip Morris International Inc. (PMI) upozorava na sve veće stope konzumiranja ilegalnih cigareta u Europskoj uniji (EU), koje vladama uskraćuju milijarde poreznih prihoda i negativno utječu na politike kontrole duhana. PMI poziva na ponovnu procjenu politika koje možebitno doprinose rastu nezakonitog tržišta u regiji iz godine u godinu te na razmatranje inovativnih pristupa koji mogu pomoći u odvraćanju milijuna pušača od nastavka pušenja
Godišnje izvješće KPMG-a za 2022. godinu o konzumaciji ilegalnih cigareta u EU-u, Ujedinjenom Kraljevstvu, Norveškoj, Švicarskoj, Moldaviji i Ukrajini, koju je naručio Philip Morris Products SA, otkriva da je samo u EU-u konzumirano 35,8 milijardi nezakonitih cigareta, zbog čega su vlade, prema procjenama, izgubile 11,3 milijarde eura poreznih prihoda — 8,5 posto više nego 2021. godine.
Rast nezakonitog tržišta u EU-u djelomično je bio potaknut kontinuiranim porastom potrošnje krivotvorina, koja je dosegla najvišu razinu ikad zabilježenu. Značajno je da je velika većina krivotvorenih cigareta (61,5 posto) konzumirana u Francuskoj.
'Neke države koje nisu voljne prihvatiti inovacije i učiniti dostupnim alternative koje su bolje od cigareta punoljetnim pušačima koji bi inače nastavili pušiti, i dalje se oslanjaju na politike koje su pridonijele trenutnom stanju nezakonite trgovine. Cijena ignoriranja negativnog utjecaja ilegalnih cigareta na punoljetne pušače i na javno zdravstvo previsoka je da bismo ju zanemarili', izjavio je Gregoire Verdeaux, viši potpredsjednik za korporativne poslove u PMI-ju.
'Riječ je o problemu specifičnom za EU, jer se krivotvorene cigarete proizvode, distribuiraju, prodaju i konzumiraju u državama EU-a, što negativno utječe na smanjenje i prestanak pušenja cigareta te javnozdravstvene ciljeve općenito', dodao je.
Prema intervjuima provedenim s nadležnim institucijama koje provode zakone uključenim u izvješće KPMG-a, proizvodnja i distribucija krivotvorenih cigareta unutar granica EU-a je u porastu, a kriminalne organizacije usmjeravaju svoje aktivnosti prema zemljama članicama EU-a s višim porezima i skupljim cijenama i tako stječu veće profite.
Države poput Belgije, Danske, Francuske i Njemačke svjedoče porastu broja zaplijenjenih cigareta i racija nad tajnim proizvodnim procesima.
'Izvješće KPMG-a jasno pokazuje kako rast tržišta ilegalnih cigareta predstavlja egzistencijalnu prijetnju održivosti i transformaciji industrije duhana u Europi. Svjedočimo tome da je problem ilegalnih cigareta u EU-u postao visoko koncentriran u nekolicini država gdje vlade nisu prihvatile inovativne pristupe za učinkovito odvraćanje milijuna od nastavka pušenja', dodao je Verdeaux.
'Tradicionalna politika kontrole duhana jednostavno nije dovoljna. Agresivna fiskalna politika, prohibicionistički pristupi i izostanak destimulacijskih mjera u zemljama poput Francuske i Belgije samo pogoduju kriminalcima i guraju punoljetne pušače prema crnom tržištu', ustvrdio je.
Unatoč ukupnom porastu nezakonite potrošnje, istraživanje KPMG-a bilježi da je većina članica EU-a, 21 od 27 zemalja doživjela stabilan ili opadajući udio potrošnje nezakonitih cigareta u 2022. Isključujući Francusku, ukupna nezakonita potrošnja na ostalim tržištima u istraživanju smanjila se za 7,5 posto, uglavnom zbog smanjenja potrošnje u Grčkoj, Nizozemskoj, Portugalu i Rumunjskoj. Konkretno, u zemljama poput Poljske i Rumunjske nezakonita konzumacija dosegla je najnižu stopu otkad je KPMG počeo objavljivati svoja godišnja istraživanja.
'Učinkovito donošenje politika, fiskalni kalendari, kazne za odvraćanje i učinkovita provedba politika omogućili su nekolicini država članica EU-a da zabilježe pad u potrošnji ilegalnih cigareta', rekao je Massimo Andolina, predsjednik europske regije u PMI-ju.
'U drugim zemljama, nažalost svjedočimo odmicanju legalnog tržišta prema onom kojim upravljaju kriminalne mreže, što potvrđuje neuspjeh nerazmjernih poreznih opterećenja i regulatornih okvira koji ne razmatraju načelo diferencijacije rizika. Izvješće KPMG-a trebalo bi poslužiti kao poziv na uzbunu regulatorima i kreatorima politika u EU ukazujući da se milijuni potrošača oslanjaju na crno tržište kako bi nastavili pušiti', dodao je.
Moldavija i Ukrajina su po prvi put uključene u izvješće KPMG-a. Podaci iz 2022. pokazuju da je Ukrajina sa 7,4 milijarde cigareta drugo najveće tržište u Europi za konzumaciju ilegalnih cigareta, iza Francuske sa 16,9 milijardi. Udio nezakonitih cigareta u Ukrajini prati trend povećanja od 2018. do 2022. godine u kojem je jedna od pet konzumiranih cigareta potjecala s nezakonitog tržišta. Treće najveće ilegalno tržište u Europi je Ujedinjeno Kraljevstvo, s 5,9 milijardi ilegalnih cigareta, što predstavlja porast od 2020.
'U ovim vremenima ekonomskih poteškoća, s inflacijom koja stavlja dodatni pritisak na kupovnu moć potrošača, potrebna nam je snažna provedba zakona, sveobuhvatni regulatorni pristupi i napredne politike koje mogu poboljšati živote milijuna punoljetnih pušača koji nastavljaju pušiti', istaknuo je Verdeaux .
'To uključuje usvajanje diferenciranih politika za alternative cigaretama, uključujući pristup informacijama o boljim alternativama i bezdimnim proizvodima koji su dostupni i pristupačni svim punoljetnim potrošačima. Nitko ne smije biti izostavljen', dodao je.
Na hrvatskom je tržištu u 2022. ukupna potrošnja cigareta porasla za 0,2 milijarde u odnosu na prethodnu godinu i iznosila je 6,1 milijardi cigareta. Od toga je ilegalnih cigareta bilo 4,2 posto, što je u odnosu na 2021. godinu pad od 1,8 postotnih bodova i to prvenstveno kao rezultat smanjenja potrošnje takozvanih illicit whites, odnosno cigareta koje nemaju oznaku zemlje iz koje dolaze.