Nedavna najava o tome kako je češka Odien grupa odlučila investirati desetak milijuna eura u daljnji razvoj hotelskog kompleksa u Podstrani kraj Splita, kao i informacija da je češka investicijska kompanija J&T prije nekoliko mjeseci preuzela riječkog izdavača Novi list potaknula je razmišljanje da Česi u Hrvatskoj polako, iz kategorije turista sklonih lakomislenim i katkad čak i tragičnim izletima, postaju sve ozbiljniji investitori i biznismeni
Odien grupa luksuzni je hotelski kompleks Le Méridien Lav preuzela prije gotovo godinu dana, a početkom lipnja Michael Saran, partner u Odienu, najavio je da će u hotel i marinu još ove godine investirati dva milijuna eura, dok u naredne tri godine planiraju uložiti dodatnih osam milijuna. Kompanija, koja je na svojim internetskim stranicama kratko predstavljena kao investicijska tvrtka specijalizirana za preokret u poslovanju, nada se da će ulaganjima uspjeti pozicionirati hotel Lav kao cjelogodišnju destinaciju zahvaljujući kongresnim dvoranama i centru za wellness
Saran je u izjavi za Poslovni dnevnik kazao kako je investicija u Podstrani rezultat analize tržišta na koje su htjeli ući zbog velikog potencijala u razvoju turizma. No ovo zvučno ulaganje nije i prvi češki interes za hrvatski turizam s aspekta pružatelja, a ne samo korisnika usluga.
Jedna druga priča, koja je baš ovih dana opet dobila pažnju u javnosti, vezana je uz projekt razvoja turističkog odmarališta na riječkom predjelu Kostabela. Taj se projekt već godinama veže uz češku JTH grupu, odnosno njenu tvrtku u Hrvatskoj. Česi su još 2010. pokušavali kupiti zemljište, što im je u međuvremenu i uspjelo, a priča je ponovo aktualizirana baš ovih dana kad je objavljeno da je njihov projekt uvršten na listu tzv. strateških projekata iako u JTH tvrde da su već gotovo došli do realizacije kredita i da im to uvrštavanje sad više gotovo ništa ne znači. Prema najavama, za oko 420 milijuna kuna trebao bi biti izgrađen hotel i nekoliko vila sa ukupno 154 smještajne jedinice (sobe i apartmani) te popratni sadržaji.
Još jedna dugogodišnja veza između hrvatskog turizma i Češke jest ulaganje u Sunčani Hvar. U vlasništvo poznate hvarske hotelske kompanije investitorska grupa Orco ušla je prije više od deset godina. Iako formalno registrirana 1991. u Luksemburgu Orco grupa je svoje primarno poslovanje razvijala na češkom tržištu nekretnina i tek se 1999. počela širiti u druge države. Desetljeće njenog ulaganja u Sunčani Hvar bilo je prožeto raznim problemima i napetostima, a završilo je prije nekoliko mjeseci kad je objavljeno da je većinski udio u Sunčanom Hvaru prešao u tvrtku Prime Tourist Resort. Sjedište novog vlasnika Sunčanog Hvara je formalno u Slovačkoj, no iza nje stoji grupa CPI Property češkog bogataša Radovana Viteka
Dodatna veza, istina prilično labava, između Češke i domaćeg turizma može se tražiti i u domaćoj investicijskoj tvrtki Proficio. S nekoliko ulaganja u turističke projekte (Rovinj, Pakoštane) Proficio je danas klasični financijski investitor, no ta je tvrtka svojevrsni sljednik jedne od prvih većih čeških investicija u Hrvatskoj.
Još 1996. u Hrvatskoj je osnovano društvo Expandia invest koje je upravljalo privatizacijskim investicijskim fondom Expandia. Tu je tvrtku sa 16 milijuna kuna temeljnog kapitala osnovala praška kompanija Expandia a.s. Češka Republika je svoju kuponsku privatizaciju provela prije Hrvatske pa su osnivači htjeli iskoristiti to iskustvo kad se s tim procesom krenulo i kod nas. Expandia je kroz godine nestala u mnogim pravnim promjenama i pretvorbama, no njen pravni sljednik danas je društvo Proficio.
Uz turizam vole i medije
Proficio je i poveznica s još jednom češkom investicijom u Hrvatskoj. Ta kompanija je financirala razvoj Iskon Interneta uz kojeg je nastao portal net.hr, a 2008. godine je prodala 75 posto udjela u portalu češkom Centrum holdingu, ulagaču u medijske projekte. Centrum je pak 2015. svoj udio prodao Telegram media grupi
Mediji su, inače, uz turizam još jedan prominentan domaći sektor u kojem ne nedostaje interesa iz Češke. Vlasnik Nove TV, televizije s nacionalnom koncesijom, tvrtka je Central European Media Enterprises (CME) koja kontrolira televizijske kanale u nekoliko srednjoeuropskih država, no matično tržište bilo joj je češko, a i dionice kompanije izlistane su i na burzi u Pragu.
Uz televiziju, Česi odnedavno imaju interes i u tiskanim medijima. Krajem ožujka objavljeno je da riječki Novi list preuzima češko-slovačka investicijska kompanija J&T. Novi list se nakon turbulentnog razdoblja u kojem ga je kontrolirao istarski poduzetnik Alberto Faggian, i nakon što je završio u predstečajnoj nagodbi, prema odluci najvećeg vjerovnika Zagrebačke banke, našao u rukama čeških ulagatelja kojima ovo nije prvi projekt u Hrvatskoj.
Vaba kao platforma za širenje
Još prije dvije godine ta je tvrtka preuzela kontrolu nad Vaba bankom i nakon nekoliko dokapitalizacija danas drži više od četiri petine vlasništva. J&T su još 1993. osnovali Slovaci Jozef Tkáč i Ivan Jakabovič, a kompanija se prvotno bavila nekretninama. U međuvremenu je dobila sjedište u Pragu te proširila poslovanje i na financije, energetiku, turizam i medije.
Ova prominentnija ulaganja u Hrvatsku nisu i jedina koja nam, uz turiste, stižu iz češko-slovačke regije. Postoji i niz manjih, poput vlasničkog udjela koji u splitskoj kompaniji Adriacink drži češka tvrtka Signum, a izgledne su i nove transakcije. Ovih je dana objavljeno kako se za udio u zagrebačkom proizvođaču alkoholnih pića Badel 1862 interesira slovačka kompanija St. Nicolaus
Donedavni češki ambasador Martin Košatka je 2014. u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju izjavio kako Češka nema puno investicija u Hrvatskoj i da Česi žele još bolju suradnju i što više čeških tvrtaka u Splitsko-dalmatinskoj županiji, posebno za ulaganja u turizmu, hidroelektrane i sustav odvodnje.
U međuvremenu neka su se ulaganja ostvarila, a izgleda da se Čehe i Slovake ubuduće neće spominjati isključivo kao turiste na našoj obali. Svakako se treba nadati da će im poslovanje u Hrvatskoj biti lišeno nezgoda i nesreća na kakve smo navikli čitati kad su u pitanju njihove turističke pustolovine.