Prošlo je 35 godina od kraja komunističke ere, a češka ekonomija još uvijek pokušava dostići standarde najsiromašnijih zapadnoeuropskih zemalja. Premijer Petr Fiala sada iznenađuje obećanjem da će plaće u Češkoj doseći razinu onih u Njemačkoj
Grad Cheb, smješten na krajnjem zapadu Češke, blizu njemačke granice, ima oko 32.000 stanovnika. Povijesno središte tog grada, obnovljeno i očuvano, zadržalo je njemačku atmosferu, unatoč protjerivanju Sudetskih Nijemaca 1945. godine. Cheb se može pohvaliti i palačom cara Friedricha Barbarosse iz 12. stoljeća.
Njemačka granica nalazi se na udaljenosti od sata hoda, a redovne željezničke linije povezuju grad s obližnjim bavarskim regijama. Mnogi stanovnici Cheba redovno prelaze granicu radi povoljnije kupnje u njemačkim trgovinama, piše Deutsche Welle.
Kao potomci Čeha naseljenih nakon Drugoga svjetskog rata svakodnevno uočavaju razlike između češke i njemačke stvarnosti, posebno u visini plaća. Štoviše, Cheb se ističe i unutar same Češke kao područje s najnižim primanjima.
Najniže plaće u zemlji
Prema podacima Češkog statističkog ureda, prosječna bruto plaća u Chebu iznosi manje od 40.000 kruna (oko 1600 eura) dok u Pragu, najbogatijem dijelu zemlje, doseže 56.000 kruna (oko 2220 eura). Mnogi mladi ljudi napuštaju periferna područja poput Cheba, tražeći bolje prilike u unutrašnjosti Češke. Oni koji ostaju često rade u Njemačkoj, gdje su traženi obrtnici, građevinski radnici i tehnički stručnjaci s poznavanjem njemačkog jezika.
Jarmila Bila, stanovnica Cheba, kaže da njezin sin radi kao vodoinstalater na gradilištima u Njemačkoj i zarađuje 2500 eura mjesečno neto – plaću koju nikada ne bi mogao ostvariti u Češkoj. Mladi poput srednjoškolca Jana Baxe također koriste prilike za sezonski rad u Njemačkoj. Baxa ističe da mu satnica od 500 kruna (oko 20 eura) u Njemačkoj više odgovara nego ona od 150 kruna (6 eura), koliko se plaća za sličan rad u Chebu.
Ambiciozna obećanja premijera
Premijer Fiala izazvao je nevjericu svojim obećanjem da će u pet godina izjednačiti češke plaće s njemačkima. Njegova izjava da će, ako njegova koalicija pobijedi na izborima, osigurati jednake uvjete kao u Njemačkoj i Austriji naišla je na široku skepsu.
U Chebu su stanovnici s ironičnim tonom komentirali ovu izjavu. 'Da bismo imali plaće kao u Njemačkoj, Njemačka bi morala bankrotirati', kaže Jarmila Bila, dijeleći mišljenje mnogih.
Od početka 1990-ih češka ekonomija se oslanjala na model niskih plaća kako bi privukla strane investitore, uključujući one iz Njemačke. Iako su u Češkoj rasle brže nego u mnogim starijim članicama EU-a, prema podacima Eurostata, češke bruto plaće dosegnule su tek 44 posto prosječnih njemačkih plaća s početnih 30 posto.
Među bivšim komunističkim zemljama članicama EU-a, Češka ima druge najviše plaće nakon Slovenije. Međutim Poljska i baltičke zemlje sve brže smanjuju tu razliku.
Ekonomski analitičari smatraju Fialina obećanja mogućima, ali uz uvjet da se Češka uspoređuje s manje razvijenim regijama Njemačke, kao što je Saska-Anhalt, a ne s bogatom Bavarskom. Prema Danielu Münichu, ekonomistu iz Praškog centra za ekonomska istraživanja, godišnji rast čeških plaća od 10 posto mogao bi donijeti dostizanje kupovne moći njemačkih plaća za pet godina, ali pod uvjetom da rast plaća u Njemačkoj ostane na niskih dva posto.
Orijentacija Zapadu
Premijer Fiala ističe da Češka mora težiti zapadnim standardima umjesto da se uspoređuje s nižim plaćama u Slovačkoj, Mađarskoj ili Poljskoj. 'Vrijeme u kojem smo se uspoređivali s istočnoeuropskim zemljama je prošlo', naglasio je Fiala. Na izborima sljedeće godine birači će odlučiti hoće li Češka nastaviti zapadnim putem ili se vratiti bližem partnerstvu s populističkim vladama Mađarske i Slovačke.
Plaće u susjednim zemljama, poput Slovačke i Mađarske, i dalje su znatno niže od čeških, a češki oligarh Andrej Babiš, vodeći opozicijski političar, poznat je po tome što svoje radnike plaća daleko ispod nacionalnog prosjeka.