U drugom polugodištu prošle godine prosječna cijena jednoga četvornog metra novih stanova koje su prodavala trgovačka društva i druge pravne osobe iznosila je 10.244 kune, što je 10,5 posto manje nego u prvom polugodištu te godine i 4,2 posto manje nego u drugom polugodištu 2014. godine
Kako pišu analitičari HGK, na takva su kretanja dijelom utjecali stanovi iz programa društveno poticane stanogradnje (POS), čija je cijena trenutno gotovo za trećinu niža od one prema kojoj stanove prodaju ostala trgovačka društva i druge pravne osobe. Udio površine stanova POS-a u ukupnoj korisnoj površini prodanih novih stanova porastao je s 3,7 posto u prvom polugodištu na 28,1 posto u drugom polugodištu prošle godine, što je doprinijelo relativno snažnom smanjenju prosječne cijene novih stanova.
Kada se promatra 2015. godina u cjelini, tada je prosječna cijena četvornog metra novog stana iznosila 10 688 kuna, što je 1,6 posto više nego u 2014. godini.
Pritom je cijena metra stana u Zagrebu smanjena za 1,4 posto, ali je istodobno zabilježen porast cijene u ostalim naseljima za 3,6 posto. Ako se isključe stanovi POS-a, tada je cijena četvornog metra stana u 2015. godini porasla za 1,9 posto (na 11 378 kuna), pri čemu je rast u Zagrebu i ostalim naseljima bio identičan i iznosio je 2,1 posto. U okolnostima smanjene prodaje novih stanova zbog niske kupovne snage stanovništva, potisnutog bankovnoga kreditiranja i suzdržanosti u kupovini stambenog prostora pri visokoj nezaposlenosti i nesigurnosti zaposlenja, rast prosječne cijene novih stanova rezultat je prvenstveno orijentacije graditelja na izgradnju manjeg broja, ali zato kvalitetnijih stanova na prestižnijim lokacijama za koje postoji potražnja.
Stoga je u strukturi cijene četvornoga metra stana (stanovi bez POS-a) udio troškova građevinskog zemljišta relativno visok (18,4 posto), dok se na troškove građenja i dobit izvođača odnosi 60,2 posto, a na ostale troškove 21,4 posto ukupne prodajne cijene. Zanimljivo je da je u 2015. godini prosječna cijena četvornog metra POS-ova stana u Zagrebu (7 360 kn) bila niža od takvog stana u ostalim naseljima (7 858 kn), na što je vjerojatno utjecala nešto viša cijena stanova koji se u okviru POS-a grade na Jadranu.
Kretanje cijena prodanih novih stanova sugerira stabilizaciju tržišta nekretnina pri niskoj razini prometa, uz njegovu segmentaciju u skladu s potražnjom za stambenim prostorom. Ipak, kretanje cijena prodanih novih stanova tek je jedan dio ukupnog tržišta nekretnina pa bi za cjelovitiju sliku stanja na tom tržištu trebalo uzeti u obzir i kretanje indeksa cijena stambenih nekretnina koji obuhvaća sve transakcije (ne samo nove stanove) u trgovanju stambenim objektima na teritoriju Republike Hrvatske i registrirane na temelju Prijave prometa nekretnina pri Poreznoj upravi Ministarstva financija.