Predstavnici radnika IPK Tvornice ulja Čepin dogovorili su danas s ministrom poljoprivrede Petrom Čobankovićem da će im Vlada osigurati isplatu dviju plaća i nastavak rada tvornice, a o zahtjevu za privatizacijom tvrtke nastavit će pregovore sutra u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva
S predstavnicima dvjestotinjak radnika, koji došli prosvjedovati u Zagreb, razgovarali su Čobanković, potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks i predsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedran Duvnjak, no nisu postigli dogovor oko glavnog zahtjeva prosvjednika - da država otkloni prepreke za privatizaciju Tvornice ulja.
Ministar Čobanković obećao je da će nam osigurati dvije plaće - prva će biti isplaćena do 10. prosinca, a druga do 22. prosinca. Također je obećao da neće biti isključeni struja i plin, tako da tvornica može i dalje raditi, izjavila je nakon sastanka sindikalna povjerenica Helena Žeravica.
Dogovoren je nastavak pregovora sutra u 10 sati u Ministarstvu poljoprivrede, na kojem će sudjelovati predstavnici svih zainteresiranih strana, uključujući i IPK Osijek te IPK Tvornicu stočne hrane, kako bi se pokušala otkloniti glavna smetnja privatizaciji tvrtke - ovrha nad udjelima Tvornice ulja Čepin.
Ako sutra ne potpišemo sporazum, u petak ćemo ponovo doći u Zagreb, najavio je županijski povjerenik Sindikata poljoprivrede Šimo Orešković
Privatizaciju tvornice prvenstveno koči ovrha nad udjelima Tvornice ulja Čepin, zbog dugova koje vlasnik Uljare IPK Osijek ima prema nekadašnjoj tvrtki iz toga sustava IPK Tvornici stočne hrane.
Sindikat poljoprivrede traži da Vlada donese odluku o dokapitalizaciji IPK Osijek, kako bi se platile obveze IPK Osijeka i povukla ovrha i zalog nad udjelima Tvornice ulja Čepin
Također zahtijevaju od Vlade privremeno jamstvo Zagrebačkoj i Partner banci na ukupno 52 milijuna kuna na razdoblje od šest mjeseci, kako bi se povukla blokada računa tvrtke i provela privatizacija.
Stanje u Tvornici ulja vrlo je teško jer blokada računa tvrtke traje već 70 dana, isplata plaća za 212 radnika je neredovita, a tvornici prijeti i isključenje struje, plina i telefona. Proizvodnja u Uljari odvija se uslužno jer tvornica nema sirovina za vlastitu proizvodnju.
Tvornica ulja Čepin je u gotovo 82-postotnom vlasništvu IPK Osijek, koji je pak u 92-postotnom vlasništvu države.