tradicionalna konferencija

Dani osiguranja: Industrija se uspješno prilagodila poslovanju u izvanrednim okolnostima

04.11.2021 u 14:17

Bionic
Reading

Najveća regionalna konferencija osigurateljne struke Hrvatski dani osiguranja i ove godine održana je u Zagrebu u organizaciji Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO) i partnera, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatskog aktuarskog društva, Hrvatskog društva za građanskopravne znanosti i praksu i Hrvatske udruge za pravo osiguranja.

Hrvatski dani osiguranja ponovno su okupili vodeće ljude osigurateljne struke s nacionalne, regionalne i europske razine, a organizirani su i uz podršku te pokroviteljstvo Ureda predsjednika Republike Hrvatske i Ministarstva financija Republike Hrvatske. Vodeći stručnjaci iz redova osiguranja i reosiguranja, regulatora i drugih pratećih financijskih institucija i ove su godine raspravljali o aktualnim trendovima ali i o budućim izazovima industrije osiguranja u Hrvatskoj i svijetu. Radni program ovogodišnje konferencije mogao se pratiti, osim uživo, i putem livestream prijenosa.

Na osmom izdanju vodeće strukovne manifestacije skupu se obratio Velibor Mačkić, posebni savjetnik Predsjednika Republike Hrvatske za ekonomiju koji je pozdravio okupljene, a dobrodošlicu je poželjela i Ana Zorić, ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav iz Ministarstva financija Republike Hrvatske. U uvodnom dijelu sudionicima konferencije obratio se i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog ureda za osiguranje.

Slaven Dobrić govoreći o težnjama i izazovima s kojima se suočava industrija osiguranja naglasio je: „Trenutačna situacija i dalje ima snažan utjecaj i na našu industriju, naša društva i njihove osiguranike. No, možemo s ponosom reći da smo, kao industrija, vrlo dobro odgovorili na sve ove izazove. Održali smo kontinuitet poslovanja, pružili smo adekvatnu uslugu pa i zaštitu našim klijentima, a istovremeno smo zdravstvene rizike za zaposlene sveli na najmanju moguću mjeru. Također, pokazali smo da smo stabilan i kvalitetan partner i gospodarstvu u cjelini, ali i državi, pogotovo u situaciji oko potresa.”

Prvi blok izlaganja otvorio je Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) na temu Digitalna i zelena tranzicija industrije osiguranja te pritom istaknuo: „Solventnost društava za osiguranje u Hrvatskoj je znatno iznad regulatornog minimuma, a prema stres testu HANFA-e, imovina osiguravatelja niti u najgorim scenarijima ne bi bila na zabrinjavajuće niskoj razini te bi sektor osiguranja zadržao primjerenu kapitaliziranost. Ubrzana primjena digitalnih tehnologija koja se u ovim okolnostima događa u sektoru osiguranja donosi višestruke prednosti jer može umanjiti troškove poslovanja osiguravajućih društava, a posljedično i smanjiti premije za pokriće rizika te učiniti dostupnijim uslugu osiguranja većem broju korisnika. Ususret promjenama kroz digitalnu tranziciju te zbog svoje okrenutosti prema dugom roku osiguravatelji životnog osiguranja mogli bi postati pokretači zelene ekonomije i zelenih ulaganja. Istovremeno, trebamo biti svjesni i rasta ekoloških rizika. Porast broja prirodnih katastrofa nije praćen jednakom dinamikom porasta osiguranja tih rizika – samo jedna trećina svjetskih gubitaka je osigurana. Hrvatska se posebno ističe većim jazom između ukupnih i osiguranih ekonomskih gubitaka od prirodnih katastrofa u odnosu na ostatak EU te u tom segmentu postoji potencijal za poboljšanje.“

Potom je uslijedilo izlaganje Zvonimira Savića, glavnog ekonomiste Hrvatske gospodarske komore (HGK) i posebnog savjetnika predsjednika Vlade Republike Hrvatske za ekonomska pitanja te predsjednika Upravljačkog odbora za uvođenje EURO-a kao službene valute plaćanja u Republici Hrvatskoj sa fokusom na tranziciju kao i procese pripreme oko ulaska Hrvatske u europodručje, koje bi se prema najavama trebalo dogoditi 2023. godine. Posljednje izlaganje u okviru prvoga bloka konferencije održao je inozemni gost, Michael Brandstetter, predstavnik Austrijskog udruženja osiguratelja.

O stanju na hrvatskom tržištu osiguranja uz uvid u aktualne teme i kretanja, na panel raspravi koju je moderirao Danko Družijanić, predsjednici i članovi Uprava iz čak četiri društava za osiguranje podijelili su svoja razmišljanja i teze – Vančo Balen, član Uprave Croatia osiguranja d.d., Mario Carini, predsjednik Uprave Generali osiguranja d.d., Daniel Matić, predsjednik Uprave Allianz Hrvatska d.d., Sabine Usaty, predsjednica Uprave Uniqa osiguranja d.d. te predstavnica regulatora Ilijana Jeleč, zamjenica predsjednika Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA).

Vančo Balen, član Uprave Croatia osiguranja, istaknuo je kako su digitalne mogućnosti i inovacije unaprijedile poslovne procese: „Uloga svih nas u osiguranju je da zajednicu učinimo što otpornijom na sve izazove, kontinuirano pritom prilagođavajući vlastite proizvode vremenima u kojima poslujemo. U tom pogledu, mi u Croatia osiguranju ostajemo posvećeni pouzdanim osigurateljnim rješenjima, no predvodimo i digitalizaciju osigurateljnog tržišta razvijajući inovativne proizvode koji su na razinama najnaprednijih osiguranja na svijetu.“

Osim dobrih poslovnih rezultata, Daniel Matić, predsjednik Uprave Allianz Hrvatska naglasio je važnost kontinuiranog ulaganja u ljudske potencijale te komunikacijske i promotivne aktivnosti: „Osiguravatelji su se brzo i uspješno prilagodili novim okolnostima i uvjetima rada. No, uz kratkoročne prilagodbe aktualnoj situaciji za nas je ključno da ostanemo fokusirani na dugoročne trendove jer naš je posao ‘utrka na duge staze’. Svako obećanje dano klijentu danas moramo moći ispuniti sutra ili za deset-dvadeset godina, a isto tako trebamo znati osigurati kvalitetna obećanja klijentima u budućnosti. To zahtjeva nastavak i ubrzanje započete transformacije uključujući digitalizaciju poslovnih procesa i simplifikaciju proizvoda, kao i daljnje ulaganje napora u bolje razumijevanje naših proizvoda – financijskim opismenjivanjem građana i kontinuiranim razvojem naših zaposlenika.“

Predsjednica Uprave Uniqa osiguranja, Sabine Usaty osvrnula se na utjecaj trenutnih ekonomskih faktora: „Osiguranje je posao u čijem fokusu su ljudi. Mi štitimo naše klijente od različitih rizika i na taj im način omogućujemo i pružamo financijsku sigurnost. Više je razloga zbog kojih naglašavam ovu temu. S obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju – okruženje niskih kamatnih prinosa, COVID-19 sa novim mutacijama, propise prema EIOPA direktivama te tranziciju kune u valutu euro, još je važnije imati na umu našu osnovnu djelatnost. Transparentnost, jednostavnost i digitalizacija učinit će proizvode i usluge osiguranja jasnijima i praktičnijima za naše klijente i za prodaju što bi u budućnosti trebalo rezultirati povećanjem penetracije i gustoće osiguranja.“

Uz kontinuitet izvrsnih poslovnih rezultata unatoč svim trenutnim okolnostima, predsjednik Uprave Generali osiguranja,  Mario Carini, istaknuo je kako je protekli period utjecao na mnoge organizacijske promjene: „Posljednji mjeseci bili su pravi test za sve nas u Hrvatskoj, kako u profesionalnom tako i u privatnom životu. Ponosan sam i zahvalan na tome kako se svi naši ljudi u Generaliju prilagođavaju „novom normalnom“, osobito u pogledu načina na koji sada radimo i komuniciramo, održavajući snažan ljudski dodir dok neumorno provodimo reinženjering procesa u svim poslovnim funkcijama. Vjerujem da nas to čini jačima i održivijima za daljnji rast i suočavanje s onim što slijedi, počevši od uvođenja eura te novih računovodstvenih standarda.”

O novitetima, stvarnom stanju ali i izazovima na području međunarodnog standarda financijskog izvještavanja MSFI17 govorio je Luka Matošić, član Uprave Uniqa osiguranja d.d. Iz konzultantske tvrtke za aktuarske usluge Tools4, Snježana Bertoncelj u svom izlaganju referirala se na važnost globalno prihvaćenog principa financijskog izvještavanja IFRS17 s ciljem poboljšanja transparentnosti dok je dr. sc. Tomislav Ridzak, član Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) održao izlaganje vezano uz održivo financiranje.

U posljednjem bloku izlaganja Alina Radusin, direktorica službe marketinga i korporativnih komunikacija, Wiener osiguranje VIG d.d. i Sanja Gržetić, voditeljica odjela za korporativne komunikacije i marketing, Grawe Hrvatska d.d održale su izlaganje vezano uz osiguranje kao ključan dio financijske pismenosti u sklopu kojeg su predstavile i vrlo uspješan zajednički projekt društava za osiguranje i Hrvatskog ureda za osiguranje pod nazivom SIGURNIJE SUTRA, a koji je podržan i od strane Udruženja osiguravatelja Hrvatske gospodarske komore. Dugoročni projekt informativno-edukativnog karaktera imao je dvojake ciljeve – s jedne strane nastojala se poveća svijest građana o važnosti osiguranja općenito i preuzimanja osobne odgovornosti za život, zdravlje i imovinu dok su s druge strane predstavljene konkretne koristi koje građani mogu imati od različitih vrsta osiguranja kako bi ih se na taj način potaknulo da aktivnije promišljaju o korištenju proizvoda osiguranja. Zajednički projekt SIGURNIJE SUTRA kulminacija je ranijeg dugogodišnjeg rada društava za osiguranje i Hrvatskog ureda za osiguranje na području financijske pismenosti građana, a projekt je proveden kao dio Nacionalnog strateškog okvira financijske pismenosti potrošača za razdoblje od 2021. do 2026. godine. Uz zaključak kako je potrebno konstantno raditi na podizanju  svijesti građana o financijskoj pismenosti na području osiguranja u Hrvatskoj, najavljene su i buduće zajedničke suradnje sličnoga tipa, a sve kako bi se građani što bolje informirali ali i usvojili potrebna znanja i vještine za efikasnije upravljanje financijskim proizvodima i uslugama s kojima se susreću na tržištu osiguranja.