Prema posljednjim podacima DZS-a godišnja stopa inflacije, mjerena indeksom potrošačkih cijena u travnju se zadržala na razini iz ožujka (-1,7 posto) čime je sa sporadičnim prekidima nastavljen trend koji traje od veljače 2014.
Pad cijena na godišnjoj razini potaknut je padom u kategoriji prijevoza (6,4 posto) koji je podržan padom cijena goriva i maziva za osobna prijevozna sredstva (10,9 posto).
Dodatno, negativan doprinos kretanju cijena došao je i od nižih cijena hrane i bezalkoholnih pića koji u strukturi indeksa potrošačkih cijena čine 27,44 posto, a zabilježen je godišnji pad cijena od 1,5 posto.
Pad cijena bilježi i kategorija stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva (3,0 posto) potaknut padom cijena plina od 17,9 posto te kategorije obrazovanja (0,9 posto), komunikacija (0,9 posto) i rekreacije i kulture (1,3 posto).
Snažniji pad cijena zaustavljen je godišnjim rastom cijena u kategoriji odjeće i obuće (1,8 posto), zdravstva (1,3 posto) te restorana i hotela (1,2 posto). Međutim, isključimo li volatilne komponente cijena energije i prehrane koje u košarici potrošačkih cijena čine preko 50 posto, temeljna godišnja stopa inflacije u travnju bilježi godišnji rast od 0,5 posto.
'U nastavku godine uz uvezene deflatorne pritiske, izostanak inflatornih pritisaka trebao bi biti dodatno podržan i administrativnim smanjenjem cijene plina od 1. travnja, što će biti vidljivo u kategoriji stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva. Snažnije inflatorne pritiske za sad ne očekujemo ni od strane domaće potražnje budući da je ona još uvijek potisnuta nedovoljnim oporavkom tržišta rada. S druge strane, očekivani porast cijena sirove nafte na svjetskim tržištima (prema kraju godine) uz bazni učinak mogao bi ublažiti deflacijske pritiske', zaključuju RBA analitičari.