Nakon što je postalo jasno kako je Agrokor doista poslovao pod Ivicom Todorićem situacija se sve više okreće budućnosti tj. nagodbi koju izvanredni povjerenik mora postići s vjerovnicima koncerna. Kome će se i koliko otpisati zasad je misterij, no dobavljači su složni oko toga da oni neće pristati na otpis viši od 15 posto. No, puno teže će biti pregovarati s bankama koje bi se mogle i međusobno posvađati
Marica Vidaković, prokuristica Kraša za tportal je rekla kako je šokirana brojkama iz Agrokorova poslovanja:
'Uvijek postoji nešto zbog čega se može reći da firma loše posluje, ali da se toliki troškovi ne proknjiže, to je gotovo pa nezapamćeno. To je stvaranje totalno krive slike. Rijetko kad ostanem bez teksta, ali ne znam što bi rekla'.
Upitana mijenja li se sada odnosi snaga u razgovorima s izvanrednom Upravom Agrokora ona kaže da će dobavljač i dalje čvrsto braniti pozicije koje su u startu zauzeli.
'To znači da želimo naplatiti dio starog duga i eventualni maksimalni otpis na koji bi pristali je 15 posto. Sve ispod toga dobavljačima je neprihvatljivo. Vodimo računa o tome da većina članica sustava Agrokor želi nastaviti poslovati po načelima tržišne ekonomije. Jako nam je stalo do toga da se maloprodaja oporavi', rekla je.
Dodaje i kako dobavljačima sada svi moraju 'tepati' jer nitko neće vratiti svoj novac ako ne dođe do nagodbe. Vjerovnicima je kaže vrlo važna uredna opskrba i oni očekuju da će dobavljači ići na minimalan otpis jer bez dobavljača sustav neće funkcionirati.
'Banke su se u svim godinama već prilično naplatile, a dobavljači trpe. Mi smo davno dali svoj otpis, pa bi sada mogli biti pošteđeni za razliku od banaka', rekla je Vidaković.
Konzultant i bivši direktor Konzuma, Dragan Munjiza za tportal je rekao kako ogromni iznosi i dubioze pronađene u Agrokorovim knjigama zasigurno otežavaju poslovanje i nagodbu vjerovnika.
'Ovo je prilika da se shvati da se nešto duboko mora promijeniti u hrvatskom gospodarstvu. Mislim da ljudi moraju shvatiti da glavna skupština, nadzorni odbor i uprava ne može biti jedan čovjek. Ovakve stvari se događaju i na zapadu, poput skandala u Volkswagenu, Tescu, Appleu i Amazonu ali je stvarno veliko pitanje kako se moglo dogoditi da je ovo moglo tako dugo trajati i da nitko ništa nije 'primijetio' od 2010.', kaže Munjiza.
Objava ovakvih podataka, kaže, implicira da dobrom dijelu vjerovnika možda bolje odgovara stečaj Agrokora ili naplata putem tužbi.
'Gubitak iznad visine kapitala sugerira da kompanije ne vrijede ništa. Ako se Agrokor podijeli možda netko može kupiti neki brend ili tržišni udio. Vjerovnici će se podijeliti, jer će se neki pitati zašto bi pristali na otpis pola potraživanja ako imaju zaloge na tvornicama ili drugim nekretninama', zaključio je bivši predsjednik Konzuma.