Najviše svote mogu očekivati zaposlenici koji su u 2024. godini bili mlađi od 25 godina. Oni između 26. i 30. godine života dobit će polovicu iznosa preplaćenog poreza
Iako većina građana ne mora podnijeti porezne prijave, oni koji moraju - trebaju to učiniti to 28. veljače. Porezna uprava je obznanila kako će povrat poreza započeti 2. svibnja. Očekuje se kako će oko 830.000 građana dobiti nešto više od 330 milijuna eura preplaćenog poreza, doznaje Večernji list.
Najviše novca i ove godine mogu očekivati mlađi od 30 godina jer imaju pravo na povrat čitavog ili polovice uplaćenog poreza u 2024. Konkretnije, oni koji su u 2024. godini bili mlađi od 25, imaju pravo na povrat cjelokupnog poreza na dohodak. Zaposlenima u dobi između 26 i 30 godina država će vratiti polovicu naplaćenih poreza.
Prema pravilniku o porezu na dohodak, u skupinu mladih koji mogu očekivati 50 posto povrata ulaze oni rođeni između 1994. i 1998. godine, uključujući te dvije godine. Povrat poreza od 100 posto dobit će svi rođeni od 1999. naovamo.
Prosječne svote povrata
Lani je prosječni povrat poreza iznosio oko 400 eura. Mladima do 25 godina, kojih je bilo evidentirano 83.000, na račune je sjelo oko 900 eura. Oni između 26 i 30 godina su, pak, dobili u prosjeku 770 eura vraćenog poreza.
Svote bi sad trebale biti neto više, ali ovise o plaći. Tako, primjerice, mlađi od 25 godina koji su lani zarađivali prosječnu plaću, mogu računati na otprilike 3000 eura povrata poreza. Oni između 26 i 30 godina, s istom plaćom, mogu računati na 1500 eura povrata poreza, a stariji od 30 godina ne mogu računati na povrat, osim ako je naplaćeno više poreza.
Inače, povrat poreza mogu očekivati mladi koji su ga platili. Limit za to je mjesečna bruto plaća od najmanje 600 eura.
Tko mora podnijeti poreznu prijavu?
Poreznu prijavu nisu dužni podnositi građani koji primaju dohotke od nesamostalnog rada, odnosno plaće i honorare te su tijekom godine iskoristili sve osobne odbitke. No, prijavu moraju podnijeti oni koji su ostvarili dohodak od samostalne djelatnosti, obrta, slobodnih zanimanja, poljoprivrede i šumarstva, pomorstva u međunarodnoj plovidbi te dohodak od djelatnosti proizvodnje električne energije i ostalih djelatnosti na osnovi kojih se utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti na temelju poslovnih knjiga.
'Svi porezni obveznici koji imaju obvezu podnošenja godišnje porezne prijave za 2024. ili koji žele podnijeti zahtjev za priznavanje prava u posebnom postupku iste mogu podnijeti putem sustava ePorezna, putem mobilne aplikacije mPorezna, odnosno nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema prebivalištu, odnosno uobičajenom boravištu najkasnije do 28. veljače 2025.', izvijestili su iz Porezne uprave.
Prijavu su dužni podnijeti i porezni obveznici koji su dobili nalog Porezne uprave da naknadno plate porez na dohodak. Svi navedeni mogu podnijeti prijavu poreza na obrascu DOH.
Naravno, prijavu mogu podnijeti i građani koji smatraju da Porezna uprava ne raspolaže potrebnim podacima. Primjerice, donacije humanitarnim udrugama, povećanje broja uzdržavanih članova u obitelji i selidba na potpomognuta područja s nižim poreznim stopama, valjani su razlozi za podnošenje zahtjeva za priznavanje prava na umanjenje dohotka u posebnom postupku putem obrasca ZPP-DOH.
Moguć i informativni izračun
Na temelju svih raspoloživih podataka, Porezna uprava će u redovnom ili posebnom postupku napraviti godišnji obračun koji pokazuje koliko je svaki građanin platio za predujam poreza na ostvarene dohotke od rada u 2024., a kolika mu je stvarna porezna obveza.
Informativni obračun i simulaciju iznosa povrata ili dodatne uplate poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak građani mogu napraviti pomoću kalkulatora Porezne uprave. Ipak, treba naglasiti da na obračun poreza za prošlu godinu ne utječu aktualne porezne izmjene koje donose viši osobni odbitak i niže porezne stope u većini gradova i općina. Te će se promjene odraziti na dohotke isplaćene u 2025. godini.
Povrat poreza građani će ostvariti ako nisu iskoristili pravo na osobni odbitak, odnosno, ako su primali drugi dohodak (honorarni rad), a nisu bili zaposleni ili su radili tijekom 2024. kod dva ili više poslodavaca s prekidima. Također, ostvarit će ga ako su imali pravo na dodatnu poreznu olakšicu koju su prijavili Poreznoj upravi. S druge strane, ako su koristili neku poreznu olakšicu na koju nisu imali pravo, dobit će rješenje za uplatu razlike poreza.