pojačani nadzor

Državni inspektori otkrili koliko su neki napumpali cijene uoči eura: Ulovljeni rekorderi s 80 posto!

05.01.2023 u 14:14

Bionic
Reading

Inspekcijske službe Državnog inspektorata, tržišna, turistička i inspekcija rada, obavljaju pojačane inspekcijske nadzore koji imaju za cilj utvrditi je li došlo do porasta cijena roba i usluga neposredno prije uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, objavio je danas Državni inspektorat

Podsjećaju da prema Zakonu o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj proces konverzije kune u euro ne smije rezultirati povećanjem cijena.

Izvijestili su da je od prvog dana ove godine pristiglo više od stotinu prijava građana. Od 2. do 4. siječnja 2023. godine na području cijele Republike Hrvatske obavljena su 534 inspekcijska nadzora. Od navedenoga broja nadzora tržišna inspekcija obavila je 197 nadzora u djelatnosti trgovine na malo, uključujući trgovinu na malo pekarskim proizvodima te uslužnim djelatnostima (pretežito frizerske usluge i usluge njege i održavanja tijela kao i usluge parkinga).

Od ukupnog broja obavljenih nadzora, u djelatnosti trgovine na malo obavljeno je 103 nadzora, dok su u uslužnim djelatnostima obavljena 94 nadzora.

Tomo Medved i Andrej Plenković
  • Vili Beroš
  • Ivan Paladina
  • Mario Banožić
  • Andrej Plenković
  • Andrej Plenković
Sjednica Vlade Izvor: Cropix / Autor: Davor Pongracic

'Povećanje cijena u razdoblju nepsoredno prije uvođenja eura'

'Prema preliminarnim podacima, imajući u vidu da su inspekcijski postupci u tijeku, u djelatnosti trgovine kroz poslovnu dokumentaciju utvrđeno je povećanje cijena, u razdoblju koje je neposredno prethodilo uvođenju eura kao službene valute, u šest (6) inspekcijskih nadzora trgovina te u 21 nadzoru trgovine na malo pekarskim proizvodima. U trgovini je zabilježen porast cijena pojedinih proizvoda od tri do 19 posto (povećanje cijene čokolade, pekarskih proizvoda, piva, maslaca, kiselog vrhnja, toaletni papir, kave i dr.). Kako je utvrđivanje činjenica o razlozima povećanja cijena u postupku, po okončanju inspekcijskih nadzora, ako se utvrdi neopravdano povećanje cijena, sukladno Zakonu o zaštiti potrošača poduzet će se propisane mjere.

Nadalje, u uslužnim djelatnostima, pretežito frizerske usluge te usluge njege i uljepšavanja tijela kao i usluge parkinga obavljeno je ukupno 94 inspekcijska nadzora u kojima je u 17 nadzora utvrđeno povećanje cijena. U predmetnim slučajevima radi se promjeni cijena tih usluga neposredno prije 1. siječnja 2023. Prema preliminarnim podacima, porast cijena kontroliranih usluga kreće se od deset do čak 80 posto. Turistički inspektori Državnog inspektorata u istom razdoblju obavili su 151 inspekcijski nadzor. Od ukupnog broja obavljenih nadzora, turistički inspektori su u 52 inspekcijska nadzora utvrdili povećanje cijena ugostiteljskih usluga. Komparativnom analizom cijena pojedinih usluga po starom cjeniku te po važećem, novom cjeniku, utvrđeno je povećanje cijena od jedan do deset posto', navode iz Državnog inspektorata.

Inspekcija rada je od početka ove godine obavila je 186 inspekcijska nadzora u kojima je nadzirana obveza dvojnog iskazivanja ukupnog iznosa isplaćenog radniku na račun na ispravi o isplati plaće, naknade plaće, otpremnine i drugih materijalnih prava koji se radniku isplaćuju na temelju propisa, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu uz prikaz fiksnog tečaja konverzije.

'U jednom slučaju utvrđeno je kršenje članka 52. stavka 1. Zakona, a poslodavac je otklonio nepravilnost u tijeku nadzora', naveli su iz Državnog inspektorata te dodali da će svaka inspekcija u dijelu svoje nadležnosti nastaviti koordinirano i kontinuirano obavljati inspekcijske nadzore, a 'sve u cilju zaštite potrošača te zaštite prava radnika'.

Glavni državni inspektor Andrija Mikulić u četvrtak je izjavio kako ne može uvođenje eura i konverzija biti razlog za podizanje cijena, kao i da dobit ne može biti iznad interesa potrošača i građana.

'Ne može uvođenje eura i konverzija biti razlog za podizanje cijena. To je pitanje profiterstva, to je lov u mutnom', kazao je Mikulić u izjavi novinarima nakon sjednice Vlade, napominjući kako se ne može drugi dan ulaska u eurozonu koristiti da se odmah povećavaju cijene, izvijestila je Hina.

Na pitanje misli li da ako 90 posto trgovaca, ugostitelja, teleoperatera podigne cijene da se radi o tome da djeluju u formi kartela, Mikulić je kazao kako svi moraju shvatiti u kojem trenutku se nalazimo i da ne može dobit biti iznad interesa potrošača i građana.

Vlada je, kako je naveo, paketima mjera pružila ruku i pokazala partnerski odnos prema gospodarstvu, trgovcu, ugostitelju, uslužnim djelatnostima, od potpora za vrijeme covida do paketa mjera za energente, a riječ je o enormnim iznosima.

'I valjda sad netko treba shvatit da ovo ne može pasti na teret potrošača', rekao je Mikulić te dodao kako će Državni inspektorat i druge institucije iskoristiti sve alate da se ne optereti hrvatskog potrošača, odnosno građana u smislu ostvarivanja dobiti pojedinih lanaca.