Zanimanje Slavonaca iz županjske Posavine za šoping u susjednoj BiH ne jenjava. Kupuje se sve, od prehrane do lijekova, odjeće, obuće, opreme za bebe, namještaja i bijela tehnika, a sve su traženiji i specijalistički liječnički pregledi te organizacija svadbi. Računicama im je jasna jer na kupnju robe 'preko granice' od minimalno 100 konvertibilnih maraka odnosno oko 400 kuna na carini ostvaruju povrat PDV-a od 17 posto
Stanovnici županjske Posavine u susjednu BiH odlaze prije svega radi kupnje goriva, duhana i pića. Povoljnije im je preko granice u Brčko Distriktu i na Lončarima u Republici Srpskoj kupiti i lijekove za koje je u Hrvatskoj potreban liječnički recept, a u tamošnjimm ljekarnama traženi su, piše Glas Slavonije, i toplomjeri sa živom kojih kod nas više nema. No u BiH kupuje se sve, od prehrane, odjeće i obuće, opreme za bebe, namještaja i bijele tehnike, a sve su traženiji i specijalistički pregledi kao i organizacija svadbi.
U prvih sedam ovogodišnjih mjeseci prema podacima Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu suradnju Uprave za indirektno oporezivanje BiH strani državljani su pri napuštanju bosansko-hercegovačkog carinskog prostora podnijeli 203.799 zahtjeva za povrat PDV-a u ukupnom iznosu od 8,98 milijuna konvertibilnih maraka (KM) odno oko 34,1 milijun kuna na ispostavljene račune za kupljenu robu u vrijednosti od 61,82 milijuna konvertibilnih maraka odnosno oko 235 milijuna kuna.
Na bosanskohercegovačkim graničnim prijelazima prema Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji, kojima Slavonci svakodnevno odlaze u prekogranični šoping, od 1. siječnja do 31. srpnja podnesena su 74.093 zahtjeva za povrat PDV-a, rekao je za Glas Slavonije Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu suradnju Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Prosječno je bilo 349 zahtjeva dnevno, i to za robu kupljenu u vrijednosti od 22,9 milijuna konvertibilnih maraka ili oko 87 milijuna kuna. Zatraženi povrat PDV-a iznosi oko 3,3 milijuna KM-a, odnosno nešto više od 12,6 milijuna kuna. Najviše zahtjeva, njih 29.607, strani državljani podnijeli su na graničnom prijelazu Orašje preko kojega godišnje prođe oko četiri milijuna osoba.
Na Graničnom prijelazu Brčko u prvih ovogodišnjih sedam mjeseci zaprimljeno je 16.407 zahtjeva za povrat PDV-a, Gradiška 12.453, Šamac 9442, a Brod 6184 zahtjeva.
Tijekom prošle godine na bosanskohercegovačkim graničnim prijelazima prema Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji podnesen je 122.091 zahtjev za povrat PDV-a za robu kupljenu u vrijednosti od 36,4 milijuna KM, što je približno 142 milijuna kuna. Zatraženi povrat PDV-a iznosio je oko 5,3 milijuna KM, odnosno više od 20 milijuna kuna.