učinkovita i troškovno održiva

Gradnja kuće u 2025.: Kako izbjeći skupe prilagodbe novim standardima?

02.04.2025 u 09:42

Bionic
Reading

Gradnja kuće nikada nije bila jednostavan proces, a sa zahtjevima za zgrade gotovo nulte energije (nZEB) gradnja je postala još izazovnija

Međutim, nZEB nije samo još jedna zakonska obveza u nizu, to je način da se postigne dugoročna ušteda energije te stvori dom koji osigurava ugodno i zdravo stanovanje dugi niz godina. Pravilnim odabirom materijala i tehnologija na samom početku gradnje moguće je izbjeći dodatne troškove kroz životni ciklus kuće.

Što nZEB znači za obiteljske kuće?

Kuće projektirane prema nZEB standardu troše minimalnu količinu energije, a najmanje 30% ukupnih potreba mora dolaziti iz obnovljivih izvora poput fotonaponskih panela ili dizalica topline. Osim sustava grijanja i hlađenja, vrijedi razmotriti i rješenja za energetski učinkovitu rasvjetu, potrošnu toplu vodu i upravljanje prirodnim svjetlom, čime se dodatno smanjuje ukupna potrošnja energija.

Već i samom orijentacijom kuće, oblikom i prilagodbom pozicije na terenu moguće je smanjiti energetske potrebe, a korištenjem različitih računalnih alata projektant može optimizirati sve ključne odluke već na početku.

Kako izbjeći skupe prilagodbe?

Nepredviđene troškove izbjegnite pravovremenim planiranjem i korištenjem provjerenih energetski učinkovitih rješenja uz koje se postiže dugoročna ušteda i ugodnost boravka. Svakako je preporučljivo surađivati s ovlaštenim projektantima i preporučenim izvođačima.

U suradnji s njima, odaberite najvažnije materijale - toplinska izolacija ključan je faktor u postizanju energetske učinkovitosti doma! Loše izolirani zidovi i nekvalitetno ugrađen krov povećavaju gubitke energije, što zahtijeva naknadne intervencije i troškove.

Prilikom odabira debljine vanjskog zida, važno je znati da veća debljina ne znači nužno i veću uštedu, već suprotno - može značiti nepotrebno veće troškove. Korištenjem proizvoda poput Porotherm IZO Profi opeke s integriranom kamenom vunom, moguće je postići visoku toplinsko izolacijsku vrijednost bez dodatnih slojeva izolacije ili s minimalnom debljinom toplinske izolacije, ovisno o klimatskom području u kojem se projekt nalazi. Osim što omogućuje jednostavniju i bržu gradnju (u pravilu nije potrebna dodatna vanjska toplinska izolacija zida), ova opeka zahvaljujući dobroj toplinskoj masi osigurava stabilnu temperaturu prostora.

Jednako je važno osigurati i zrakonepropusnost (nije isto što i paropropusnost, koja je poželjna!) vanjske ovojnice jer nekontrolirana razmjena zraka kroz pukotine i spojeve značajno smanjuje energetsku učinkovitost doma i narušava ugodnost stanovanja.

Pametna gradnja štedi novac od prvog dana

Prije useljenja, kuća mora proći energetski pregled kako bi dobila certifikat energetske učinkovitosti. Odabirom rješenja koja unaprijed zadovoljavaju visoke standarde, osiguravate si dom koji nije samo energetski učinkovit i troškovno održiv, već i ugodan prostor za život kroz generacije.