Državna banka HBOR odbila je kreditni zahtjev Kermas energije, tvrtke Danka Končara, koja je ta sredstva planirala pozajmiti Uljaniku kako bi se isplatile plaće za ukupno 4360 radnika u brodogradilištu
Tu informaciju neslužbeno je potvrdio član Vlade koji je ujedno i član Nadzornog odbora HBOR-a, piše Jutarnji list.
'HBOR je zahtjev Kermas energije odbio zato što kredit može biti odobren za izgradnju broda, ali ne i za davanje pozajmice Uljaniku', kaže izvor iz Vlade.
Iako plaće u kompaniji Uljanik prema kolektivnom ugovoru trebaju biti isplaćene najkasnije do 15. u mjesecu, nakon što je HBOR odbio zahtjev za spomenuti kredit, postaje upitno može li uopće uprava Uljanika radnicima isplatiti plaće i sa zakašnjenjem od nekoliko dana.
“Uprava Uljanika, resorno ministarstvo (gospodarstva, nap. p.) i svi uključeni u pripremu restrukturiranja brodogradilišta intenzivno rade na osiguravanju sredstava za plaće. Naglašavamo da sutrašnjim danom plaća kasni jedan dan. S obzirom na to da se tijekom rujna očekuju prvi pozitivni efekti početka Programa restrukturiranja, uprave svih društava Grupe o svakom novom momentu pravovremeno će izvještavati sve radnike putem rukovoditelja, sindikata, i ukupnu javnost”, odgovorili su jučer iz Uljanika na pitanje kada će s obzirom na cijelu situaciju plaće za srpanj uopće biti isplaćene.
Nakon što je HBOR odbio njihov zahtjev za kreditiranje, iz kompanije Danka Končara kratko su poručili kako oni rade sve da pomognu Uljaniku.
“Mi i dalje ulažemo napore i pokušavamo pomoći u nastaloj situaciji jer nam je važan opstanak brodogradnje u Istri, Primorju i Hrvatskoj”, poručili su iz tvrtke Kermas energija, piše Jutarnji list.
Iz krugova bliskih Končaru neslužbeno se doznaje kako oni smatraju da su za cijelu situaciju u kojoj se nalazi Uljanik odgovorni Vlada i aktualna uprava brodogradilišta: 'To nije do nas, već do odnosa u Vladi, te odnosa između Vlade i Uljanika. Mi smo i dalje spremni naći zajedničko rješenje za nastalu situaciju'.
Nezadovoljstvo radnika raste, a sindikati se već spremaju za štrajk.
“Danas je blagdan pa nam se nitko iz uprave ne javlja, a prema nekim našim saznanjima plaća možda neće biti isplaćena niti u petak. Ako plaća do petka ujutro ne bude isplaćena, mi ćemo morati pokrenuti proces mirenja (zakonski korak koji prethodi eventualnom stupanju radnika u štrajk). Ali, ako plaće ne budu isplaćene, ja mislim da će radnici već u ponedjeljak sami doći odgovornima ispod prozora. Čini mi se da ima nesuglasica i u Vladi glede pomoći kako bi se osigurala sredstva za isplatu plaća u brodogradilištu. Radnici više ne vjeruju upravi i njihovim pričama, što i ne čudi jer je uprava u prvim priopćenjima tvrdila da su sredstva za plaće osigurana”, rekao je Đino Šverko iz Sindikata metalaca.