Na poziv prve potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić, u Dubrovniku će se sutra, 12. lipnja, održati zajednički sastanak ministara vanjskih poslova zemalja Transjadranskog plinovoda (TAP) i Jonsko-jadranskog plinovoda (IAP)
'Sastat ćemo se kako bismo dali snažnu i jasnu političku podršku izgradnji plinovoda i istaknuli sve komercijalne prednosti tog projekta', rekao je Joško Klisović, zamjenik ministrice vanjskih poslova, za Bloomberg.
Transjadranski plinovod omogućio bi opskrbu Europe kaspijskim/azerbajdžanskim plinom.
Plinovod predviđa priključenje na TANAP (Transanatolijski plinovod), a protezao bi se preko Grčke, Albanije i Jadranskog mora na jug Italije.
U Albaniji bi bilo omogućeno povezivanje Transjadranskog s Jonsko-jadranskim plinovodom, koji bi prolazio i kroz Hrvatsku.
Konkurencija TAP-u je plinovod Nabucco koji podržavaju Bugarska, Rumunjska, Mađarska i Austrija.
Preostaje vidjeti tko će od navedenih zemalja u konačnici isporučivati plin iz Azerbajdžana u Europu, zaobilazeći pritom Rusiju.
O tome će do sredine ove godine odlučiti konzorcij Shah-Deniz u kojem udio imaju među ostalima BP i Socar, azerbajdžanski državni energetski koncern.
'Naša poruka Shah-Denizu je da TAP jeftiniji, jer je kraći, i da ga sve zainteresirane zemlje snažno podržavaju. Među njima je i Italija, jedan od najvećih europskih potrošača plina', rekao je Klisović za Bloomberg.