Među 56 poduzeća od strateškog interesa za Hrvatsku, najveću dobit u prvih šest mjeseci ostvarili su HEP, Državna agencija za osiguranje štednih uloga, Hrvatska banka za obnovu i razvitak i Plinacro, a najveći su gubitaši bili Ina, Petrokemija, HŽ Infrastruktura i Croatia Airlines, pokazuje izvješće Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom
Poduzeća od strateškog i posebnog interesa za Hrvatsku ostvarili su u prvih šest mjeseci 1,69 milijardi kuna dobiti. Pritom su pozitivno poslovala 34 poduzeća, koja su zaradila 2,42 milijarde kuna dok je gubitak pretrpjelo 19 poduzeća u ukupnom iznosu od 731,6 milijuna kuna.
U odnosu na prošlu godinu, dobitaši su podigli dobit za 17,3 posto, a gubitaši povećali gubitak za 71,1 posto. Od 34 društva koja su ostvarila dobit, najveći iznos bilježe HEP Grupa (1.277,7 milijuna kuna), Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka – DAB (362,4 milijuna kuna), Hrvatska banka za obnovu i razvitak (94,7 milijuna kuna) i Plinacro (94,5 milijuna kuna).
Najveći rast ostvarene dobit u prvom polugodištu 2014. u odnosu na isto razdoblje u 2013., iskazali su Zračna luka Rijeka (6 puta), Podravka (gotovo 5 puta) i Hrvatske šume (više od tri puta).
Negativno je poslovalo 19 društava koja su povećala gubitke u odnosu na prošlu godinu za čak 71,1 posto na 731,6 milijuna kuna. U DUUDI-ju objašnjavaju da je osjetno veći gubitak rezultat daljnjeg čišćenja bilanci i provedbi mjera restrukturiranja.
Po ostvarenim gubicima prednjačili su Ina industrija nafte (260,5 milijuna kuna, Petrokemija (225,8 milijuna kn), HŽ Infrastruktura (42,0 milijuna kn) i Croatia Airlines d.d. (37,7 milijuna kn).
Nastavak recesije nepovoljno je djelovao na prihode strateških državnih tvrtki pa su oni u prvom polugodištu potonuli čak 7,9 posto (na 33,5 milijardi kuna). Istovremeno, značajno su smanjeni i rashodi, za 9,4 posto (na 35,5 milijardi kuna).
Najveći rast prihoda ostvarili su Hrvatska agencija za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata (99,5%), Hrvatski operator tržišta energije (52,7%) i Sunčani Hvar (42,5%).
PODBACILE INVESTICIJE
Unatoč najavama o investicijskom zaletu, investicije državnih tvrtaka smanjene su za čak 23 posto te su iznosile 3,11 milijardi kuna. U DUUDI-ju komentiraju da to 'nikako nije dobar pokazatelj i može se jasno konstatirati da dinamika realizacije i plana nije bila dobro odmjerena', ali ističu da razlozi podbačaja ulaganja nisu jednoznačni za sva društva.
U odnosu na godišnji plan za 2014., investicijska ulaganja 54 društva u prvom polugodištu ostvarena su sa 29,9 posto, što upućuje na zaključak da su investicije generalno podbacile i nalaze se ispod planirane dinamike za prvo polugodište 2014. godine.
Loš postotak ostvarenja državne tvrtke opravdavaju činjenicom da su se u prvom polugodištu realizirale samo prioritetna ili za poslovanje neophodna ulaganja te da očekuju realizaciju investicija u narednim tromjesečjima.
Najveći iznos investicijskih ulaganja u prvom polugodištu 2014. ostvarili su: HEP Grupa (674,3 milijuna kuna), HŽ Infrastruktura (427,4 milijuna kuna), Hrvatske ceste (417,5 milijuna kuna) i Hrvatske vode (373,1 milijuna kuna).
U odnosu na isto razdoblje 2013. godine najveći porast investicijskih ulaganja ostvarili su Hrvatski operator tržišta energije (326 puta), Luka Vukovar (25 puta) i Zračna luka Rijeka (12 puta).
Međutim, unatoč značajnom postotku rasta, u apsolutnom iznosu radi se o neznatnim iznosima rasta u okvirima investicijskih ulaganja.
Izvješće o poslovanju državnih tvrtaka u prvih šest mjeseci pogledajte ovdje