Cijena pšenice snažno je porasla nakon što je Indija uvela zabranu izvoza. Mjera indijske vlade dodatno je oslabila ponudu na svjetskom tržištu, već ozbiljno uzdrmanu blokadom ukrajinskog izvoza
Ministri vanjskih poslova zemalja G-7 upozorili su tijekom vikenda da rat u Ukrajini povećava rizik od globalne krize gladi. Glavni razlog je to što Ukrajina nije u mogućnosti izvoziti postojeće zalihe žitarica, gnojiva i biljnog ulja, a zbog rata je ograničena ovogodišnja sezona sjetve.
Problemi u Ukrajini doveli su do pritiska na druge zemlje izvoznice žitarica. No neke od tih zemalja, zabrinute za opskrbu svojih građana, uvele su ograničenja na izvoz. Tako je Indija u subotu najavila zabranu prodaje pšenice 'kako bi upravljala cjelokupnom sigurnošću hrane u zemlji'.
Nakon te odluke terminski ugovori za isporuku pšenice na čikaškoj burzi porasli su na 12,4 dolara po bušelu, približivši se 14-godišnjem maksimumu od 12,5 dolara postignutom u ožujku.
Indijska zabrana izvoza uslijedila je nakon što je toplinski val osušio usjeve pšenice u toj zemlji te podigao domaće cijene na rekordno visoku razinu, piše BBC.
Indijska vlada priopćila je da će i dalje omogućavati izvoz u zemlje s već dogovorenim isporukama i one koje zatraže opskrbu 'kako bi zadovoljile svoje potrebe za prehrambenom sigurnošću'.
Indija je ove godine namjeravala isporučiti rekordnih 10 milijuna tona pšenice. Prije samo tjedan dana visoki dužnosnici iz indijskog ministarstva trgovine rekli su da su optimistični u pogledu povećanja izvoza pšenice iz zemlje kako bi se zadovoljila globalna potražnja. Ponovili su izjavu premijera Narendre Modija da je 'Indija spremna nahraniti svijet'. No došlo je do zaokreta zbog suše.
Najnovije izvješće Američke agencije za poljoprivredu (USDA) ističe da će blokada crnomorskih luka i rat koji je izbacio Ukrajinu iz skupine najvećih svjetskih proizvođača i izvoznika itekako utjecati na cijene.
Najveći proizvođači pšenice su Kina, Indija, Rusija, SAD, Francuska, Australija i Kanada. Rusija je najveći izvoznik pšenice, a slijede Sjedinjene Države, Kanada, Francuska, Ukrajina, Australija i Argentina. Ukrajina i Rusija činile su gotovo 30 posto svjetskog izvoza pšenice prije ruske invazije na Ukrajinu.
U izvješću USDA-e predviđa se manja globalna ponuda, ali i potrošnja. Trenutno se događa da potrošnja raste, a smanjuju se zalihe. Procijenjeno je da će svjetska proizvodnja iznositi 774,8 milijuna tona u novoj žetvi, što je za 4,5 milijuna tona manje nego u prošloj sezoni.
Pad proizvodnje u Ukrajini, Australiji i Maroku djelomično je nadoknađen povećanjem u Kanadi, Rusiji i SAD-u. Ukrajinska proizvodnja trenutno se procjenjuje na 21,5 milijuna tona, dakle 11,5 milijuna tona manje nego prošle godine.
Najveći skok cijena dogodio se neposredno nakon objave izvješća USDA-e, a osim pšenice, rastu cijene drugih žitarica.
Cijena kukuruza blizu je desetogodišnjeg rekorda od 8,2 dolara po bušelu postignutog krajem travnja, nakon što je ruska invazija oštro smanjila izvoz iz Ukrajine.
Najveći izvoznici kukuruza su SAD, Argentina, Brazil, Ukrajina i Francuska.
Svjetska proizvodnja kukuruza u ovoj sezoni je u padu, a očekuje se smanjenje zaliha i potrošnje. Do toga dolazi zbog pada u Ukrajini, SAD-u, EU i Kini, što neće moći nadoknaditi proizvodnja u Brazilu, Argentini, Srbiji i Južnoj Africi.