Uoči današnje sjednice uprave na Ine kojoj će tri hrvatska člana uprave iskazati svoje nezadovoljstvo upravljanja tom kompanijom, sinoć je Dnevnik 3 HTV-a objavio pozivajući se na neslužbene izvore, loše poslovne rezultate za prvih šest mjeseci ove godine
U prvih je šest mjeseci prodaja derivata pala za 16 posto, a prerada nafte za 14 posto, objavio je Dnevnik3 HTV-a podsjećajući da izvršni direktori Ine unatoč lošijim rezultatima zarađuju mjesečno 70.000 kuna neto.
Ina je od jedne velike naftne nacionalne kompanije poznate u regiji postala podružnica MOL-a, žale se anonimno visoki izvori u Ini. Sustav je organiziran tako da Budimpešta upravlja našom naftnom kompanijom preko predsjednika uprave Mađara Zoltana Aldotta, a on preko svojih izvršnih direktora.
U Dnevniku 3 iščitani su i neki od zahtjeva s kojima će danas izaći hrvatska strana, upozoravaju da je nabava nafte povjerena jednom izvršnom direktoru pa jedan čovjek odlučuje o tri milijarde dolara vrijednom poslu. Žale se da svaku investiciju mora odobriti Budimpešta te da se Mađari petljaju u marže na svakoj benzinskoj postaji i u veleprodaji. S obzirom na to da je odlučujući glas predsjednika uprave Alodtta, Hrvati su često preglasavani pa im se to dogodilo i u situaciji kada se odlučivalo tko će voditi najosjetljivije stvari u kompaniji.
Odvjetnik Marijan Hanžeković komentirao ja da Mađari Inom ne upravljaju u skladu s hrvatskim zakonima, konkretno Zakon o trgovačkim društvima (ZTD) ne poznaje model upravljanja kakav je u Ini u kojem su hrvatski članovi uprave razvlašteni, ali bez obzira na to što ne upravljaju, odgovorni su za sve što se tamo događa. Hanžeković smatra da hrvatski članovi uprave mogu dići tužbu i tražiti na sudu da njihove ovlasti budu u skladu sa ZTD, odnosno da ih izvršni direktori ne mogu razvlastiti.
'Mađari su imali 25 posto plus jednu dionicu i ovlasti kao da su većinski vlasnici, a sada upravljaju kao da su isključivi vlasnici', zaključio je Hanžeković.