Američka ministrica financija Janet Yellen u jučerašnjem je dramatičnom obraćanju Kongresu upozorila da bi Sjedinjene Države, ako Kongres ne poveća ili ne suspendira limit duga u manje od tri tjedna, mogle tehnički bankrotirati
Dodala je i da bi takav scenarij značio da bi Amerika sama izazvala novu recesiju.
Na saslušanju Odbora za bankarstvo Senata, na kojem je svjedočila s predsjednikom Federalnih rezervi Jeromeom H. Powellom, Yellen je izričito iznijela što očekuje da će se dogoditi ako Kongres ne riješi ograničenje duga prije 18. listopada. U svom najjasnijem izrazu zabrinutosti po tom pitanju, opisala je suprotstavljanje unutar Kongresa kao 'samoizazvanu ranu ogromnih razmjera'.
Njezina upozorenja uslijedila su u trenutku u kojem je Wall Street doživio najgori dan od svibnja jer su se ulagači zabrinuli zbog koktela razloga, uključujući mogućnost zatvaranja vlade i neispunjavanja duga, upornu inflaciju, soj koronavirusa delta i planove Feda koji bi uskoro mogao povući određenu ekonomsku potporu. S&P 500 pao je dva posto, a prinosi na državne obveznice skočili su na najvišu razinu od lipnja, odražavajući očekivanja da će Fed početi usporavati kupnju svojih obveznica.
Nakon što su republikanci u Senatu u ponedjeljak blokirali hitni račun o potrošnji koji bi financirao vladu do početka prosinca i ukinuli limit duga demokrati su se okupili kako bi razgovarali o mogućnostima, ali se nisu odlučili za rješenje.
U telefonskom pozivu u ponedjeljak demokratski čelnici Kongresa razgovarali su s predsjednikom Bidenom o mogućnosti zaobilaženja republikanske oporbe i jednostranog podizanja gornje granice duga. To bi mogli učiniti korištenjem ubrzanog procesa poznatog kao 'pomirenje' koji štiti fiskalno zakonodavstvo - isti manevar koji koriste kako bi progurali svoju socijalnu politiku i prijedlog zakona o klimatskim promjenama.
No demokrati su se javno opirali toj opciji, koja bi bila složena i dugotrajna, i najvjerojatnije bi ih natjerala da daju niz političkih koncesija o nizu pitanja.
Yellen je upozorila da će se učinci nečinjenja osjetiti u cijelom gospodarstvu: starije odrasle osobe već su doživjele odgode plaćanja socijalnog osiguranja, vojnici neće znati kada će im stići plaće, a kamate na kreditne kartice, zajmove za automobile i hipoteke će porasti, rekla je. Istakla je i da bi zadana postavka ugrozila status dolara kao međunarodne pričuvne valute, za što demokrati tvrde da bi bio velik dar Kini.
'To bi bilo pogubno za američko gospodarstvo, za globalna financijska tržišta i za milijune obitelji i radnika čija bi financijska sigurnost bila ugrožena odgodom plaćanja', rekla je Yellen.
Dvojica vodećih američkih donositelja ekonomske politike također su u utorak upozorila zakonodavce da je varijanta koronavirusa delta usporila gospodarski oporavak iako su izrazili optimizam da će gospodarstvo nastaviti jačati.
Nevjerojatni skokovi troškova dostave i globalno zatvaranje tvornica uzrokovano koronavirusom glavni su pokretač ovogodišnjih povećanja cijena. Osobito su automobili bili u ograničenoj ponudi uslijed nedostatka poluvodiča, a nedavni komentari čelnika automobilske industrije i izvješća analitičara sugeriraju da se to možda neće brzo riješiti. Bloombergov indeks koji prati različite cijene roba - uključujući one vezane za naftu, plin, metale, šećer i kavu - u utorak se kretao na najvišim razinama u desetljeću. Veći troškovi sirovina mogu dovesti do visokih cijena svakodnevnih potrepština.
'Inflacija je povišena i vjerojatno će takva ostati i sljedećih mjeseci prije ublažavanja', rekao je Powell zakonodavcima.
Uznemirenost zbog Kine - koja do sada nije željela spasiti posustali Evergrande, stambenog graditelja s 300 milijardi dolara duga - i mogućnost stalne inflacije u Sjedinjenim Državama pomogli su 'tenkovskim' osjećajima na Wall Streetu u utorak.
Rizike za tržišta i gospodarski rast samo pogoršava politička neizvjesnost koja proizlazi iz Washingtona.
Janet Yellen, govoreći kasnije u utorak u Nacionalnoj udruzi za poslovnu ekonomiju, sugerirala je da bi nefunkcionalni Kongres mogao predstavljati ozbiljniju gospodarsku prijetnju od pandemije.
'Zatvaranje vlade narušilo bi našu sposobnost da odgovorimo na pandemiju i poremetilo normalno djelovanje', rekla je.
'Koliko god ovo bilo bolno, neuspjeh u rješavanju ograničenja duga i neispunjavanje naših nacionalnih obveza bili bi daleko gori - vjerojatno bi izazvali povijesni financijski kolaps i uzrokovati to da naše gospodarstvo padne u recesiju.'
Demokrati su nastavili tražiti politički prihvatljive opcije, a senator Chuck Schumer, čelnik većine, pokušao je u utorak jednostrano odustati od proceduralnog praga od 60 glasova kako bi jednostavnom većinom odobrio povećanje gornjeg duga. On je to uokvirio kao 'izlaz' za Senat da se pozabavi prijetećim rokom, ne zahtijevajući republikanske glasove.
Ograničenje duga tradicionalno se rješava na dvostranačkoj osnovi, ali republikanci odbijaju pridružiti se demokratima u donošenju zakona za ukidanje gornje granice zaduživanja. Republikanci tvrde da demokrati imaju glasove da sami skinu granicu i da bi to trebali učiniti. Demokrati tvrde da republikanci igraju opasnu političku igru.
U napetoj razmjeni replika sa senatorom Johnom Kennedyjem, republikancem iz Louisiane, Yellen je rekla da je moguće da bi demokrati mogli sami ukinuti granicu duga, ali da republikanci izbjegavaju svoju odgovornost odbijajući pokriti dugove koje su ionako sami stvorili.
'Vrlo je važno priznati da se podizanje gornje granice duga odnosi na plaćanje računa koje je Kongres imao u prošlosti', rekla je Yellen, ističući da su deficiti stvoreni i pod demokratskom i republikanskom administracijom.
'To je zajednička odgovornost.'
Kennedy, koji nije bio impresioniran njezinim nastupom, rekao je da su demokrati samo htjeli uvući republikance u svoje velike planove potrošnje.
I najveći financijski igrači spremaju se za crni scenarij. Jamie Dimon, izvršni direktor najveće američke banke JPMorgan Chase, rekao je Reutersu u utorak da se zajmodavac počeo pripremati za 'potencijalno katastrofalan događaj' američkog kreditnog neispunjenja na financijskim tržištima, ugovorima s klijentima i omjerima kapitala.
'Svaki put kad se ovo pojavi, to se na kraju izbjegne, ali nikada se ne bismo trebali ni približavati tome. Mislim da je cijela ova stvar pogrešna i jednog dana trebali bismo imati dvostranački račun i riješiti se gornje granice duga. Sve je to politika', rekao je Dimon u intervjuu.
Morgan Stanley također se priprema za mogućnost da država postane nesposobna za plaćanje, rekao je njihov glasnogovornik.