NOVI VAL PREDSTAVIO REFORME

Jurčić: HNB mora preuzeti ulogu kreditora države

26.03.2015 u 15:30

Bionic
Reading

Novi val – Stranka razvoja predstavila je danas prijedlog reforme monetarnog sustava, jedne od deset reformi koje je izradila stranka na čelu s profesorom Ljubom Jurčićem u okviru strategije 'Velike transformacije'

Procjenjujući da su temeljni prioriteti hrvatskog gospodarstva povećanje zaposlenosti, proizvodnje, izvoza i dohotka te smanjenje dugova, Novi val – Stranka razvoja razradila je deset reformi čije bi provođenje napravilo veliku transformaciju hrvatskog gospodarstva, popravilo materijalni i socijalni položaj hrvatskih građana te poboljšalo političku situaciju u Hrvatskoj.

U Novom valu smatraju da je reforma monetarnog sustava trenutačno ključna za pokretanje hrvatskog gospodarstva. 'Do prije par godina bilo je prostora da se problemi riješe kroz fiskalnu politiku, ali danas se više ne može riješiti nijedan veliki problem bez diranja u monetarnu politiku', kaže Ljubo Jurčić ističući da je glavni cilj ove reforme vraćanje kuni svih funkcija novca

10 REFORMI ZA VELIKU TRANSFORMACIJU

1. Reforma monetarnog sustava
2. Reforma javnih financija
3. Politika smanjivanja dugova
4. Reforma gospodarske politike
5. Restrukturiranje javnih poduzeća
6. Reforma javne uprave i teritorijalni preustroj
7. Reforma političkog sustava
8. Politika izgradnje nacionalnog identiteta
9. Izgradnja vanjske politike
10. Politika zaštite okoliša i održivi razvoj

Prvi je korak u okviru reforme monetarnog sustava otvaranje procesa ukidanja valutne klauzule s konačnom zabranom u doglednoj budućnosti. 'Štete devizne klauzule treba procijeniti i postići politički dogovor između Hrvatske vlade, HNB-a i poslovnih banaka kako te štete pokriti i kako njima upravljati a da ne postanu ograničavajući faktor hrvatskog razvoja i prepreka rastu standarda hrvatskih građana', poručuje Jurčić. Dodaje da devizna klauzula u značajnoj mjeri blokira funkcioniranje tržišta, jer uvođenjem strane valute da obavlja funkcije domaćeg novca dolazi do urušavanja domaćeg mehanizma cijena preko kojeg tržište funkcionira. Pritom naglašava da je pretpostavka za uspjeh ovog procesa povećanje proizvodnje i izvoza.

Druga je važna mjera u reformi monetarne politike koju predlaže Novi val prebacivanje zaduživanja države na domaće tržište uz kamatu ne veću od dva posto. Na taj način smanjila bi se ranjivost Hrvatske na utjecaje iz inozemstva, Hrvatska narodna banka obavljala bi ulogu zbog koje su centralne banke u svijetu i nastale, a to je financiranje vlastite države.

Novi val Hrvatsku narodnu banku uključio bi i u financiranje infrastrukture, energetike i drugih strateških djelatnosti koje se baziraju na domaćim prirodnim resursima. Zadatak HNB-a bi bio da iz primarne emisije kreira instrumente financiranja po povoljnim kamatnim stopama. Za primjenu ovih mjera, koje bi vrijedile određeno razdoblje, Vlada bi napravila Strategiju razvoja ovih djelatnosti.

Uz navedene mjere, Novi val predlaže promjenu Zakona o HNB-u tako da se u njega ugrade dodatni ciljevi, a to su održavanje ravnoteže u bilanci plaćanja i postizanje pune zaposlenosti.

Novi val planira da će svoj program 'Velike transformacije' predstaviti u gradovima širom Hrvatske, a moguća je i suradnja s drugim strankama slična programskog usmjerenja.