potezi u pozadini

Kina potiho sastavila popis američke robe koju izuzima iz režima carina od 125 posto

30.04.2025 u 07:13

Bionic
Reading

Kina je sastavila popis proizvoda iz SAD-a koji bi mogli biti izuzeti iz režima carina od 125 posto, a o toj politici tiho obavještava odabrane tvrtke, otkrile su dvije osobe upoznate s tim pitanjem. Ovaj potez dolazi u trenutku kada Peking nastoji ublažiti posljedice trgovinskog sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama

Peking je već ranije odobrio izuzeća za određene proizvode, uključujući pojedine lijekove, mikročipove i zrakoplovne motore te je pozvao tvrtke da identificiraju ključnu robu koja im je potrebna bez carinskih opterećenja, izvijestio je Reuters u petak. Međutim, postojanje takozvane 'bijele liste' do sada nije bilo javno poznato.

Ovakav tihi pristup omogućuje kineskim vlastima, koje su više puta isticale kako su spremne 'boriti se do kraja' ukoliko SAD ne ukine svoje carine od 145 posto, da zadrže oštru retoriku u javnosti, dok u pozadini poduzimaju konkretne korake kako bi ponudile ustupke.

Za sada nije poznato koliko proizvoda obuhvaća popis, niti koji su točno artikli uključeni, budući da vlasti nisu javno objavile te informacije. Oba izvora, koja su željela ostati anonimna zbog osjetljivosti podataka, tvrde da se komunikacija s tvrtkama odvija isključivo privatno.

Kinezima trebaju ključne tehnologije iz SAD-a

Prema jednom od izvora, koji radi u farmaceutskoj kompaniji koja na kineskom tržištu prodaje lijekove proizvedene u SAD-u, lokalne vlasti iz Šangaja su se u ponedjeljak obratile toj tvrtki u vezi s popisom. Tvrtka je ranije lobirala za izuzeće od carina jer se oslanja na američke tehnologije u razvoju svojih proizvoda.

'Još uvijek postoje mnoge tehnologije iz SAD-a koje su nam ključne', izjavio je izvor. Drugi izvor navodi da su određene kompanije čak zamoljene da same kontaktiraju vlasti kako bi doznale ispunjavaju li njihovi proizvodi uvjete za carinsko izuzeće.

Čini se i da se popis izuzetih proizvoda postepeno širi. Naime, Kina je ukinula carine na uvoz etana iz SAD-a, izvijestio je Reuters u utorak. Veliki prerađivači etana već su tražili takvo izuzeće jer je SAD njihov jedini dobavljač.

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u utorak kako vjeruje da je trgovinski sporazum s Kinom na pomolu, ali je naglasio: 'To će biti pošten sporazum'.

Procjena učinaka

Dodatna dva izvora navode kako Kina istodobno provodi ispitivanja među tvrtkama kako bi procijenila stvarni učinak carinskog rata.

Na nedavnom sastanku u istočnoj Kini, lokalne vlasti su zamolile jednu stranu poslovnu lobističku grupu da 'izvijesti o svim kritičnim situacijama uzrokovanim carinskim napetostima' kako bi se mogli razmotriti pojedinačni slučajevi, rekao je Reutersu jedan izvor upoznat s događajem. Isti izvor nije želio otkriti točan grad jer sastanak nije bio otvoren za javnost.

U međuvremenu, dužnosnici u Xiamenu, velikom lučkom gradu u jugoistočnoj provinciji Fujian i važnom središtu elektroničke proizvodnje, također su u nedjelju poslali upitnike lokalnim tvrtkama kako bi prikupili informacije o posljedicama carina.

Anketa je bila upućena tekstilnim i poluvodičkim tvrtkama, a sadržavala je pitanja o vrsti proizvoda koje razmjenjuju sa SAD-om te o procijenjenom utjecaju američkih i kineskih carina na njihovo poslovanje, kazao je jedan izvor blizak situaciji.