kina i amerika

Usred trgovinskog rata cijene nafte potonule ispod 65 dolara

29.04.2025 u 16:33

Bionic
Reading

Cijene nafte naglo su pale u utorak na međunarodnim tržištima, kliznuvši ispod 65 dolara, uz procjene ulagača da bi se najavljena pojačana opskrba iz vodećih proizvođača mogla poklopiti sa slabijom potražnjom ako se trgovinski rat između SAD-a i Kine protegne na dulje vremensko razdoblje

Na londonskom tržištu se barelom nafte nakon podneva trgovalo po 1,40 dolara nižoj cijeni nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine, od 64,46 dolara. Na američkom tržištu cijena mu je bila niža za 1,26 dolara i iznosila je 60,79 dolara.

U utorak raspoloženje na tržištima obilježila su strahovanja da bi se trgovinski rat Kine i SAD-a mogao protegnuti na dulje vremensko razdoblje.

„Tržišta i dalje muči ono očito – strahuju da će dugotrajni trgovinski rat zakočiti potražnju i pojačati pritisak na cijene u potrazi za novom ravnotežom koja bi odražavala slabiju potražnju, ali i smanjene isporuke proizvođača s visokim troškovima, posebno u SAD-u", objašnjava analitičar Saxo Banke Ole Hansen.

Bez obzira na carine, izvoz se povećao

Američki predsjednik Donald Trump najavio je carine od 10 posto na uvoz iz svih zemalja svijeta i recipročne carine trgovinskim partnerima s kojima SAD kroz dulje razdoblje bilježi manjak u robnoj razmjeni. Uvoz iz Kine trebao bi, nakon niza epizoda eskalacije trgovinskog rata, podlijegati carinama od 145 posto. Peking je uzvratio carinama od 125 posto na uvoz robe iz SAD-a.

Kina i SAD najveći su potrošači nafte u svijetu, a carine bi mogle zakočiti gospodarsku aktivnost i potražnju za energentima. Nekoliko članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) namjerava pak i u lipnju na tržište izbacivati znatno više barela no što su bile planirale, rekli su prošli tjedan neimenovani izvori za Reuters.

"OPEC+ sprema se ponovo povećati proizvodnju u najgorem mogućem trenutku - raspoloženje je slabo, a Kazahstan ne pokazuje previše interesa za smanjenje proizvodnje. To znači da u drugoj polovini godine možemo očekivati dobro opskrbljeno tržište", objašnjava Hansen.

Kazahstan je od siječnja do ožujka povećao izvoz nafte za sedam posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na 19,52 milijuna tona (1,63 milijuna barela dnevno) zahvaljujući pojačanim isporukama Kaspijskim naftovodom, pokazali su u utorak Reutersovi izračuni temeljeni na službenim podacima i izvorima.

OPEC je odvojeno objavio je da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak bio jeftiniji za 58 centi i stajao je 68,16 dolara.