revizija pokazala

Otkrivena opasna ovisnost Europe o Pekingu: Kad bi nam to uskratili, sve bi stalo!

30.04.2025 u 06:03

Bionic
Reading

Europska unija nalazi se pred ozbiljnim izazovom jer njezina industrija i svakodnevni život građana ovise o mikročipovima iz Kine više nego što se dosad mislilo. Prema najnovijem izvješću Europskog revizorskog suda, čak svaki treći čip niže tehnologije koji se koristi u automobilima, perilicama rublja i drugim uređajima dolazi iz te države

Europska unija donijela je 2023. ambiciozan Akt o čipovima, kojim je postavila cilj da do 2030. dosegne 20 posto svjetske proizvodnje mikročipova. No revizori su u svom izvješću jasni: 'EU nije ni blizu ostvarenju tog cilja.' Prema njihovim procjenama, realno je očekivati udio od tek 11,7 posto do 2030. godine.

PROČITAJTE JOŠ Velika analiza trgovinskog rata Kine i SAD-a. Tko ima više šanse za pobjedu?

Situaciju samo pogoršava rastući trgovinski deficit. Samo u 2024. godini Unija je s Kinom ostvarila manjak od čak 9,8 milijardi eura u trgovini čipovima, a sličan deficit bilježi i prema Tajvanu, globalnom lideru u proizvodnji njihovih naprednih varijanti.

Potražnja raste brže od proizvodnje

Iako Europa ima nekoliko jakih igrača u industriji manje naprednih čipova, poput njemačkog Infineona, nizozemskog NXP-a i francusko-talijanskog STMicroelectronicsa, potražnja na tržištu raste brže nego što europski proizvođači mogu isporučiti. To povećava ovisnost o uvozu i izlaže EU rizicima od globalnih poremećaja u lancima opskrbe.

Geopolitička situacija samo komplicira stvari. Sukobi i napetosti između SAD-a, EU-a i Kine povećavaju rizik od prekida opskrbe. 'Već znamo za rizike koji dolaze uz uvoz iz zemalja s kojima imamo neizvjesne odnose. No možda ne možemo računati ni na tradicionalne saveznike za opskrbu čipovima', upozorava Annemie Turtelboom, članica Europskog revizorskog suda.

PROČITAJTE JOŠ 'Igra se velika igra: Trump već ima nasljednika, Kinezi su majstori strpljenja, a Europa...'

Ključ za zelenu tranziciju

Mikročipovi niže tehnologije nisu važni samo za industriju, već i za zelenu tranziciju. Upravo su oni temelj za razvoj održivih i energetski učinkovitih tehnologija. Revizori upozoravaju da će se jaz između Europe i drugih regija samo povećavati: 'Budući da su ovakvi mikročipovi potrebni za tehnologije povezane sa zelenom tranzicijom, taj će se trgovinski deficit vjerojatno povećavati u budućnosti.'

Europska komisija svjesna je tog problema. Prošle godine provela je istraživanje među dobavljačima i kupcima čipova, a glasnogovornik Komisije Thomas Regnier ističe: 'Akt o čipovima je čvrsta osnova nakon dva desetljeća u kojima je europski udio padao te je ponovno postavio Europu na put rasta.' No revizori su skeptični i smatraju da su postavljeni ciljevi preambiciozni i teško ostvarivi bez dodatnih mjera.