Niske kamate na oročenu štednju u domaćim bankama dosta su ljudi potjerale da potraže alternativu klasičnim ulaganjima. Za one spremnije na malo više rizika tu su investicijski fondovi, a za one najhrabrije i financijski najpotkovanije izravno ulaganje na burzi. Investicijski fondovi iza sebe imaju solidnih devet mjeseci, a najbolji među njima uhvatili su dvoznamenkaste prinose
Dionički fondovi
Dionički fondovi, kao što im i naziv kaže, većinu svoje imovine ulažu u dionice, zbog čega imaju potencijal za hvatanje najvećeg prinosa, ali su ujedno najrizičniji.
Najuspješniji hrvatski dionički fond u prvih devet mjeseci bio je Intercapital SEE Equity, koji je svojim ulagačima donio 12,73 posto prinosa. Prema podacima portala Hrportfolio, taj fond raspolaže imovinom od 177 milijuna kuna.
Dvoznamenkaste prinose u ovoj godini ulovili su još samo fondovi Zagrebačke banke ZB BRIC + te ZB Trend. BRIC + gotovo pola svoje imovine ulaže u Kini, a znatan udio novca ima u brazilskim i hrvatskim dionicama. ZB Trend se pak specijalizirao za ulaganja u Sjedinjenim Američkim Državama.
Mješoviti fondovi
Mješoviti fondovi namijenjeni su onima koji imaju malo manji apetit za rizik - njihovi upravitelji miješaju dionice, udjele u drugim fondovima, obveznice i trezorske zapise.
Pobjednik u toj kategoriji je PBZ Conservative 10 s prinosom od 3,89 posto. Fond je većinu svoje imovine uložio u Hrvatsku, posebice u državne obveznice i udjele u drugim fondovima. Po više od tri posto ulovili su i Intercapital Income Plus te You Invest Active. Od 15 mješovitih fondova, devet ih je u ovom dijelu godine u plusu, dok njih pet bilježi negativan prinos.
Obveznički fondovi
Obveznički fondovi namijenjeni su konzervativnim ulagačima, a oni ulažu u razne korporativne i državne obveznice i slične instrumente. Zanimljivo, obveznički fondovi u dosadašnjem dijelu godine rade bolje od mješovitih, svi su u plusu, a prva tri imaju više od četiri posto prinosa.
Razlike u prinosu između prva tri su minimalne, ali prvi je PBZ Dollar Bond fond 2, koji je gotovo sav svoj novac uložio u hrvatske obveznice izdane u dolarima. Na postolju su još i Addiko Conservative i PBZ Dollar Bond fond.
Novčani fondovi
Najsigurniji među investicijskim fondovima su novčani fondovi koji ulažu u kratkoročne vrijednosne papire poput trezorskih zapisa kompanija i države, udjele u drugim fondovima i novčane depozite. Iako njihov prinos rijetko tone u minus, oni rijetko nose ozbiljniji prinos.
Primjerice, najbolji među novčanim fondovima u prvih devet mjeseci je Locusta Cash s 0,62 posto prinosa. Više od pola posto zaradio je i PBZ Dollar Fond, a treći je Intercapital Money s 0,23 posto prinosa.