Mirovinski fondovi, u čijim je rukama oko 50 posto Podravke, i država, koja drži 25 posto, nikako da se dogovore o konačnom sastavu Uprave koprivničke kompanije. Trenutnom četveročlanom vodstvu tvrtke trebao bi se pridružiti još jedan menadžer. Mirovinci guraju Marka Đereka, direktora prodaje u Plivi, čemu se žestoko opire 'državna' struja
Imenovanje Đereka za novog člana Uprave činila se kao gotova stvar. U četvrtak je bila zakazana sjednica Nadzornog odbora (NO) u sjedištu Podravke u Zagrebu, koji je to trebao amenovati, ali je sastanak iznenada otkazan. Sada se od pojedinih članova NO-a može čuti kako je Đerek definitivno otpao. U dogledno vrijeme navodno neće se uopće predlagati novi kandidati.
'Prije odabira novog člana Uprave moramo riješiti neke druge stvari oko funkcioniranja kompanije. Osobno, smeta me odnos mirovinskih fondova prema Podravci. Neprihvatljivo je da se neke stvari forsiraju i to samo na temelju toga što mirovinci imaju većinu u Nadzornom odboru', rekao je za tportal jedan od članova NO-a koji je inzistirao na anonimnosti.
Našeg sugovornika čudi toliko 'drukanje' mirovinaca za Đereka:
'Riječ je čovjeku koji se kroz čitavu profesionalnu karijeru bavio farmaceutikom i to na nižim razinama. Prodavati lijekove i prodavati prehrambene proizvode je kao nebo i zemlja. To je nespojivo i neusporedivo. Đerek nema dana iskustva u prehrambenoj industriji i niže rangirani bi ga morali podučavati poslu i na to gubiti vrijeme. Uvjeren sam da unutar Podravke ima ljudi koji to mogu bez problema odrađivati. U krajnjem slučaju ima i boljih kandidata izvan tvrtke, barem nam onda više neće prebacivati to da smo ksenofobični.'
Dodaje kako takvo, prema njegovim riječima, 'silovanje od strane mirovinaca' dovodi u sumnju da bi se u slučaju Đereka moglo raditi o sukobu interesa.
Naime Đerekova supruga Ivana predsjednica je Nadzornog odbora PBZ Croatia osiguranja. Predsjednik Uprave tog mirovinskog fonda je Dubravko Štimac, a ujedno je na čelu NO-a Podravke.
'Za mene je to direktan sukob interesa i Đerek ne bi mogao biti član Uprave Podravke. Ali kod nas je sve moguće', rekao je za tportal jedan od visokopozicioniranih menadžera koprivničke tvrtke.
Pokušali smo od Štimca dobiti viđenje čitavog slučaja, ali on nije bio spreman za komentar.
Natezanje oko sastava Uprave Podravke između mirovinskih fondova i države, odnosno politike, traje od kraja veljače ove godine. Tada su dvije strane, također nakon vrućeg pripetavanja, dogovorile da u fotelju predsjednika Uprave, nakon što ju je napustio SDP-ovac Zvonimir Mršić, sjedne Marin Pucar. Njega je najviše gurao HDZ-ov ministar državne imovine Goran Marić.
Navodno su tada mirovinci popustili uz obećanje kako će u Upravi, koja je trebala brojati šest članova, imati tri svoja čovjeka. Osim Đereka, trebao je doći konzultant Damir Sertić, ali on se sam povukao.
Trenutno Uprava broji četvero menadžera. Uz Pucara, pod 'državne ljude' vode se još Ljiljana Šapina i Hrvoje Kolarić. Dres mirovinskih fondova nosi samo glavni financijaš Davor Dokom.
U deveteročlanom Nadzornom odboru Podravke prevlast imaju mirovinci.
Osim Štimca, u njemu su još čelnik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović, predstavnica radnika Ksenija Horvat, predsjednik Uprave Erste Plavih mirovinskih fondova Petar Vlaić, bivši šef AZ obveznih mirovinskih fondova Dinko Novoselac, profesor zagrebačkog Pravnog fakulteta Petar Miladin, profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Marko Kolaković, iz Hrvatske narodne banke Slavko Tešija i predsjednik Uprave Raiffeisen mirovinskog društva Damir Grbavac.