Stopa nezaposlenosti u EU i eurozoni zadržala se u veljači na razini iz prethodnog mjeseca dok je u Hrvatskoj pala, odmaknuvši se od europskog prosjeka, pokazalo je u utorak izvješće Eurostata. U veljači je stopa nezaposlenosti u 27-članoj Uniji, mjerena metodologijom Međunarodne organizacije rada (ILO), iznosila 7,5 posto, izračunao je Eurostat, podigavši procjenu za siječanj.
Promjena nije bilo ni u eurozoni gdje se zadržala na 8,3 posto, nakon revidirane procjene za siječanj. U veljači 2020. iznosila je 6,5 posto u EU i 7,3 posto u eurozoni. Ukupno je u EU u ovogodišnjoj veljači bez posla bilo 15,953 milijuna građana, od čega njih 13,571 milijuna u eurozoni. Njihov je broj u odnosu na siječanj uvećan za 34 tisuće u EU i za 48 tisuća u eurozoni.
U usporedbi s prošlogodišnjom veljačom broj nezaposlenih u EU porastao je za 1,922 milijuna, te za 1,507 milijuna u eurozoni. Među zemljama članicama čijim je podacima Eurostat raspolagao daleko najvišu stopu nezaposlenosti ponovo je bilježila Španjolska, od 16,1 posto.
Slijede Italija i Litva s 10,1 odnosno 9,6 posto. U Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti mjerena ILO-vom metodologijom u veljači pala na 7,2 posto, s revidiranih 7,7 posto u mjesecu ranije, odmaknuvši se od prosjeka EU-a i eurozone.
Bez posla je u Hrvatskoj u veljači prema Eurostatovim podacima bilo 125 tisuća građana, dvije tisuće manje nego u siječnju. U veljači 2020. godine stopa nezaposlenosti iznosila je u Hrvatskoj 5,9 posto, uz nezaposlenih 105 tisuća građana.
Poljska je pak i u ovogodišnjoj veljači bilježila najnižu stopu nezaposlenosti među zemljama EU-a čijim je podacima Eurostat raspolagao, od 3,1 posto. U stopu je prati Češka s 3,3 posto, a slijedi Nizozemska s 3,6 posto.
Eurostat nije raspolagao podacima za Grčku, Finsku, Norvešku i Švicarsku. Stopa nezaposlenosti u dobnoj skupini do 25 godina pala je u veljači na razini EU-a za 0,2 postotna boda u odnosu na revidirani podatak za siječanj, na 17,2 posto.
Blago je smanjena i u eurozoni, na 17,3 posto, s revidiranih 17,4 posto u siječnju.Bez posla je u EU u veljači bilo 2,967 milijuna mladih, od čega njih 2,394 milijuna u eurozoni. Njihov je broj u odnosu na siječanj pao za 34 tisuće u EU, dok je u eurozoni smanjen za devet tisuća.
U odnosu na isti prošlogodišnji mjesec uvećan je za 230 tisuća u EU, te za 177 tisuća u zoni primjene zajedničke europske valute. Među zemljama čijim je podacima Eurostat raspolagao daleko najveću stopu mladih ponovno je bilježila Španjolska, od 39,6 posto. Slijede Italija i Švedska s 31,6 odnosno 23,6 posto.
Najnižu stopu nezaposlenosti među mladima u veljači je ponovno imala Njemačka, od 6,1 posto. Slijede Nizozemska i Austrija, od 9,4 odnosno 9,6 posto. Hrvatska nije obavezna dostavljati mjesečne podatke o nezaposlenosti mladih, a u četvrtom prošlogodišnjem tromjesečju stopa nezaposlenosti iznosila je u toj dobnoj skupini 21 posto, prema revidiranom podatku. Prijašnja procjena pokazivala je stopu od 22,2 posto.
Bez posla je u Hrvatskoj u razdoblju od listopada do prosinca 2020. prema Eurostatovom izvješću bilo 30 tisuća mladih, za tisuću manje nego što je objavljeno u izvješću objavljenom početkom ožujka.