Iako ju država kao jedini vlasnik nastoji sanirati, Nova Ljubljanska banka (NLB) još uvijek ima 3 milijarde eura tzv. loših kredita, što predstavlja više od četvrtine njenog kreditnog portfelja, objavile su Slovenska televizija i portal slovenskog Telekoma
Dobar dio tih toksičnih potraživanja akumulirale su već likvidirane podružnice NLB-a u Švicarskoj i Njemačkoj te njene aktivne podružnice u Srbiji i Crnoj Gori.
Prema podacima koje je objavila Slovenska televizija, NLB-ova likvidirana tvrtka Interfinanz u Zuerichu u bilanci ima 200 milijuna eura loših kredita, a banka LHB Frankfurt najmanje 170 milijuna, dok loši krediti NLB Beograd i NLB Podgorica iznose po 100 milijuna eura.
Ne opovrgavajući spomenute iznose, najveća slovenska banka ustvrdila je da za te i druge loše kredite ima osigurane rezervacije.
'Za sve loše kredite imamo oblikovane rezervacije, tako da ne očekujemo da će se udio loših kredita ubuduće povećavati', navela je NLB u priopćenju kojim je reagirala na tvrdnje o stanju svog kreditnog portfelja, dodavši da je čišćenje od loših kredita proces koji će trajati više godina.
Slovenija je prije godinu dana svoju najveću banku dokapitalizirala s 1,5 milijarde eura te dobar dio njenih loših kredita prebacila na tzv. lošu banku, ali to zakonski nije bilo moguće učiniti s lošim kreditnim plasmanima podružnica NLB-a u inozemstvu.
Ekonomist Maks Tajnikar, nekadašnji ministar gospodarstva, izjavio je za Slovensku televiziju kako se boji da bi NLB zbog lošeg upravljanja kroz dvije godine opet mogla doći u situaciju da zatraži financijsku pomoć države te da je za to odgovorno sadašnje vodstvo NLB-a koje bi trebalo smijeniti, a banke u državnom vlasništvu privatizirati, kako se dokapitalizacija banaka iz proračunskih sredstava ne bi nastavljala u budućnosti. Pitam se što čini vlada kao vlasnik i zašto ne reagira središnja banka koja umjesto toga gura glavu u pijesak, kazao je Tajnikar.