Britanski prekomorski teritorij Kajmansko otočje, Sjedinjene Države i Švicarska države su koje najviše pomažu ultrabogatašima da skriju i operu svoj novac, pokazuje u srijedu objavljeno istraživanje nevladine udruge
Mreža za poreznu pravdu (Tax Justice Network) istraživala je u kojoj mjeri neki pravni i financijski sustavi olakšavaju skrivanje imovine tako što je analizirala, primjerice, zakone o sprečavanju pranja novca, kontrole i razmjere financijskih aktivnosti u nekoj zemlji.
Istraživanje je objavljeno u jeku rasprave o financijskoj reformi nakon skandala u kojem je je otkriveno kako je ruski novac preko Baltika bio plasiran na Zapad.
Alex Cobham, izvršni direktor mreže, rekao je da "angloamerička osovina tajnovitosti" jača korupciju i utaju poreza.
Autori kažu da je Kajmansko otočje dio onoga što nazivaju britanskom "paukovom mrežom" satelita u kojoj London utječe na zakone i imenovanja dužnosnika.
Dokument objavljen u utorak pokazao je da su europski ministri financija dodali to područje na 'crnu listu' poreznih oaza, zajedno s Panamom, Sejšelima i Palauom.
Na Kajmanskom otočju, koje je u blizini Kube i u studiji se naziva centrom financijske tajnovitosti, registrirano je više od 100.000 tvrtki, što je broj koji premađuje broj domaćih stanovnika.
U studiji se kritizira SAD zato što od drugih zemalja traži reforme, a sam nije učinio dovoljno da suzbije dotok 'prljavog novca' na svoj teritorij, navodi autori i upozoravaju da se u nekim američki saveznim državama osnivaju fantomske tvrtke.
Mreža za poreznu pravdu smjestila je Švicarsku na treće mjesto iza SAD-a, uz objašnjenje da se njezina reforma porezne tajne koja omogućuje razmjenu informacija sa stranim vladama odnosi uglavnom na bogate, a manje na siromašne zemlje.
Glasnogovornik švicarske vlade rekao je da ta zemlja primjenjuje međunarodne standarde i da su njezina postignuća pohvalile međunarodne institucije.
Američko ministarstvo financija nije odgovorilo na zahtjev za komentarom istraživanja.