BAREL SVE JEFTINIJI

Očekuje se pad potražnje za naftom i gorivom

19.01.2009 u 09:32

Bionic
Reading

Cijena barela sirove nafte s isporukom u veljači na robnoj burzi u New Yorku u ponedjeljak je pala za 0,79 posto, na 36,22 američka dolara, nakon što je International Energy Agency (IEA) u petak objavila da zbog usporavanja globalnog gospodarstva očekuje pad potražnje za sirovom naftom, gorivom i energentima.

Cijena sirove nafte prošli je tjedan pala 11 posto nakon što su porasle američke zalihe i nakon što je OPEC objavio da očekuje pad potražnje. Nafta je od početka godine na vrijednosti izgubila 19 posto, nakon prošlogodišnjeg pada za 54 posto. Brent sirova nafta s isporukom u ožujku na ICE Futures Europe burzi u Londonu u ponedjeljak je na vrijednosti izgubila 1,3 posto, spustivši se na 45,95 američkih dolara za barel, prenosi Poslovni dnevnik.

Analitičari koje je anketirao Bloomberg News očekuju da će ovaj tjedan najveći svjetski potrošač sirove nafte, Amerika, objaviti da je prodaja kuća pala na najnižu stopu od 1959. godine. Globalna dnevna potražnja za sirovom naftom ove godine smanjit će se za 0,6 posto, na 85,3 milijuna barela, što će biti njen prvi pad dvije uzastopne godine još od 1983. godine, objavila je IEA u petak.

“Gospodarske novosti i podaci koji će se u bliskoj budućnosti objavljivati ostat će ekstremno slabi i nastavit će testirati sentiment investitora na tržištu energijom i metalima”, izjavio je David Moore, strateg za ulaganja na robne burze u Commonewalth Bank of Australia Ltd.

Najnovija prognoza koju je objavila IEA u 2009. godini pretpostavlja stopu globalnog gospodarskog rasta za 1,2 posto. Dnevnu potražnju za sirovom naftom u zemljama sa razvijenom industrijskom proizvodnjom IEA je srezala za 0,53 milijuna barela, u zemljama sa industrijskom proizvodnjom u razvoju za 0,48 posto, uključujući redukciju za 0,3 posto u Kini.

“Prošli tjedan objavljen izvještaj pokazao je da se europska industrijska proizvodnja u mjesecu studenom stegnula za 7,7 posto u odnosu na prije godinu dana, a nove narudžbe također su na nevjerojatno niskoj razini. Ovaj će tjedan važan će indikator biti kineski podaci, jer Kina je ipak drugi najveći svjetski potrošač sirove nafte. Ako bude novih dokaza da kinesko gospodarstvo nastavlja slabiti, to će biti ekstremno loša vijest za svakog tko je izložen ulaganju na robne burze”, izjavio je David Moore, strateg za ulaganja na robne burze u Commonewalth Bank of Australia Ltd.