Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici odlučili su tek blago smanjiti proizvodnju u listopadu, balansirajući između bojazni od posustajanja gospodarstava na Zapadu i naznaka tijesne opskrbe
Proizvođači će u listopadu smanjiti proizvodnju za 100.000 barela dnevno, što iznosi samo 0,1 posto globalne potražnje. Složili su se također da se mogu sastati i prije 5. listopada, kada je zakazan sljedeći redovni sastanak, kako bi prilagodili proizvodnju.
Odluka o blagom smanjenju proizvodnje zapravo održava status quo budući da je OPEC primijetio snažne fluktuacije cijena nafte u oba smjera.
Tako je cijena sirove nafte na londonskom tržištu pala na oko 95 dolara po barelu, sa 120 dolara dosegnutih u lipnju, pritisnuta strahom od gospodarskog usporavanja i recesije na Zapadu koji bi smanjio potražnju.
Uteg joj je i potencijalno povećanje ponude iranske sirove nafte koja će se vratiti na tržište ako Teheran s partnerima obnovi nuklearni sporazum iz 2015. godine.
Očekuje se da bi Iran globalnoj ponudi dodao milijun barela sirove nafte dnevno, što odgovara jedan posto globalne potražnje, ako mu sankcije budu ublažene. Šanse za dogovor prošlog su petka, doduše, prigušene, primjećuje Reuters.
Signali s fizičkog tržišta navode istodobno na zaključak da je opskrba globalnih tržišta i dalje ograničena i da mnoge članice OPEC-a proizvode manje nafte no što je zacrtano. Ruskom pak izvozu prijete nove zapadne sankcije.
Vodeći OPEC-ov proizvođač Saudijska Arabija prošlog je mjeseca signalizirala mogućnost smanjenja proizvodnje kako bi odgovorila na pad cijena nafte koji ocjenjuje pretjeranim.
Moskva je već upozorila da će prestati opskrbljivati naftom zemlje koje podupiru ideju o ograničenju cijene njezine nafte. Skupina vodećih gospodarstava svijeta G7 objavila da je namjerava ograničiti kako bi Rusiji smanjila prihode za financiranje rata u Ukrajini.