Švicarsko gospodarstvo poraslo je 0,3 posto u drugom tromjesečju, poduprto daljnjim oporavkom uslužnog sektora od pandemijskih ograničenja i snažnom osobnom potrošnjom, pokazali su u ponedjeljak podaci ministarstva gospodarstva
Usporedbe radi, u prvom tromjesečju gospodarstvo je poraslo revidiranih 0,5 posto, objavilo je ministarstvo.
Ako se pak isključi utjecaj velikih sportskih događaja, rast je u drugom kvartalu iznosio 0,2 posto.
Na godišnjoj razini gospodarstvo je poraslo 2,8 posto, ili 2,3 posto, ako se izuzmu veliki sportski događaji, pokazuju podaci ministarstva.
Švicarsko je gospodarstvo relativno dobro prebrodilo turbulencije na svjetskim tržištima u posljednje vrijeme, primjećuje Reuters.
Vlada ne vidi hitnu potrebu za mjerama koje bi ublažile teret skoka cijena energije, rekla je prošli tjedan, napominjući da gospodarstvo ostvaruje dobre rezultate, nezaposlenost je niska, a inflacija bi se iduće godine trebala smanjiti.
Inflacija potrošačkih cijena u kolovozu je porasla na 3,5 posto, nadmašivši očekivanja, pokazuju najnovije procjene.
Većina javnozdravstvenih mjera suzbijanja zaraze koronavirusom ukinuta je početkom travnja, što je poduprlo rast sektora usluga smještaja i prehrane za 12,4 posto u drugom tromjesečju, objavilo je gospodarstvo.
U istom razdoblju ostvaren je značajan porast noćenja stranih gostiju, posebno iz Europe i SAD-a, ali je dodana vrijednost sektora još uvijek oko 10 posto ispod pretkrizne.
Samo su dva uslužna sektora zabilježila pad dodane vrijednosti u tromjesečju zaključno s lipnjem, napominju, navodeći da se dodana vrijednost u sektoru financijskih usluga smanjila 1,5 posto, a u sektoru trgovine za 2,1 posto, uglavnom zbog maloprodaje i veleprodaje hrane.
Podršku rastu BDP-a pružila je i ukupna domaća potražnja, koja je porasla za 1,1 posto, praćena rastom uvoza od 2,1 posto.
Aktivnosti u proizvodnom sektoru kliznule su pak 0,5 posto, nakon sedam kvartala snažnog rasta, potaknutog kemijskom i farmaceutskom industrijom, koje su se suočile s padom izvoza. Ostali industrijski sektori, obično osjetljiviji na ekonomske cikluse bilježili su skroman rast.
Iako vlada smatra da nema potrebe za hitnim mjerama pomoći, čeličana u Gerlafingenu dobila je odobrenje regulatora da skrati radno vrijeme kako bi lakše podnijela teret računa, koji će mjesečno iznositi koliko obično dosežu za cijelu godinu.
Voditeljica poslovnog udruženja Economiesuisse Monika Ruehl citirala je prošli tjedan citirala procjene ureda za civilnu obranu da bi višetjedne nestašice energije mogle dovesti do potencijalnog gubitka za švicarsko gospodarstvo od preko 100 milijardi švicarskih franaka (102 milijarde dolara).