MENADŽERICA VEDRANA LIKAN:

'Osnujte tvrtku i u Londonu jer ćete tamo najlakše naći investitora'

08.06.2015 u 09:42

Bionic
Reading

Britanski poslovni centar Hrvatska 16. lipnja u Zagrebu organizira seminar 'Kako poslovati u Velikoj Britaniji: Doing Business in the UK'. Cilj je seminara okupiti domaće poduzetnike i predstaviti im mogućnosti poslovanja u Britaniji. Vedrana Likan, predsjednica Britanskoj poslovnog centra Hrvatska (BBCC) i direktorica tvrtke Colliers Advisory za tportal je objasnila kako su, osim konkretne podrške pri poslovanju, prioriteti te udruge razmjena ideja i znanja na razini Hrvatske i Velike Britanije

Kako funkcionira Britanski poslovni centar Hrvatska i čime se sve bavi?

Britanski poslovni centar Hrvatska (BBCC) poslovna je organizacija koju je iniciralo Veleposlanstvo Velike Britanije i organizacija britanske Vlade za promociju trgovine i investicija UK Trade & Investment te osnovala grupe suosnivača u Hrvatskoj s ciljem okupljanja predstavnika poslovne zajednice, organizacija i inicijativa s ciljem povezivanja našeg tržišta s britanskim i podrške pri ostvarivanju poslovnih poduhvata Britanaca u Hrvatskoj i naših ljudi u Velikoj Britaniji. Osim konkretne podrške pri ostvarenju poslovnog rezultata, cilj nam je i omogućiti protok ideja i znanja na razini ta dva tržišta.

Uskoro u Zagrebu organizirate događanje kojime planirate pružiti podršku hrvatskim poduzetnicima da pokrenu biznis u Velikoj Britaniji. Zašto je Britanija poslovno zanimljiva našim tvrtkama i na koji način ćete im pomoći?

U Zagrebu 16. lipnja organiziramo događanje 'Kako poslovati u Velikoj Britaniji: Doing Business in the UK' gdje ćemo ugostiti niz britanskih govornika i nekoliko hrvatskih predstavnika koji su uspješno iskoračili na britansko tržište. Ideja je da na jednostavan način u nekoliko polusatnih cjelina gosti predavači prenesu osnovne informacije sudionicima od toga kako registrirati tvrtku i otvoriti bankovni račun, kako i gdje naći kvalitetne zaposlenike, do toga kako u Velikoj Britaniji pronaći poslovne partnere i investitore.

Upravo u tom zadnjem leži i dio odgovora na vaše pitanje vezano za zašto je Britanija zanimljiva, kako našim tvrtkama tako i tvrtkama diljem svijeta. U Veliku Britaniju slijeva se novac sa svih strana svijeta, to je tržište otvoreno za svakoga i pruža priliku svakome tko dolazi sa kvalitetnom poslovnom idejom ili proizvodom, a svojom veličinom i otvorenošću prema svim tržištima svijeta garantira brojne mogućnosti. Dodatno, procedura osnivanja tvrtke i pronalaska klijenata toliko je pojednostavljena da je moguće započeti s poslovanjem u manje od tjedan dana. Za Veliku Britaniju zaista vrijedi ona da ima posla za svakoga tko želi raditi.

Spomenuli ste britanske predavače koje dovodite u Zagreb. Među njima je i Michael Jacobsen koji značajan za britansko tržište. Koja će biti tema njegovog izlaganja?

Na seminaru će sudjelovati šest gostiju predavača iz Velike Britanije, među njima Michael Jacobsen, osnivač The Global Entrepreneurs Agency (GEA), investitor u niz poslovnih poduhvata i suvlasnik nekoliko malih i srednjih tvrtki, ujedno i autor knjige 'The Business of Creativity'. Njegovo predavanje nosi naziv 'An Entrepreneurs Journey to the UK'. Uz njega, s nama će 16. lipnja biti i Jonathan Seymour iz računovodstvene tvrtke Kingston Smith te Peter Hopwood, stručnjak za komunikacije.

Očigledno interes hrvatskih tvrtki za ulaganja u Veliku Britaniju postoji, kao i niz uspješnih poslovnih priča. Kakva su iskustva britanskih poduzetnika u Hrvatskoj?

Hrvatska je Britancima zanimljiva kao investicijska destinacija prvenstveno zbog turizma te u segmentima poput obrazovanja, medija, i svakako ICT-a. Od osnivanja BBCC-a prije točno godinu dana do danas ugostili smo nekoliko poslovnih delegacija iz različitih dijelova Velike Britanije gdje smo svojim članovima omogućili upoznavanje i pružili podršku pri sklapanju poslova s britanskim investitorima. Hrvatska sigurno nije na vrhu liste najatraktivnijih investicijskih destinacija za većinu velikih britanskih tvrtki, ali sigurno predstavlja potencijal za niz manjih investitora koji traže partnere za razvoj proizvoda i usluga. Britanski biznis ne događa se samo u Londonu, iako London jest mjesto iz kojeg sve kreće. No ako govorimo o potencijalnim investitorima iz Britanije, njih treba tražiti u svim regijama diljem Engleske, Irske i Škotske. U tom pogledu BBCC može svojim članovima pružiti pomoć pri uspostavi kvalitetnih odnosa sa potencijalnim partnerima.

Što se sve može učiniti da se privuče više britanskih ulaganja?

Britanske investitore muče iste stvari kao i domaćeg ili bilo kojeg drugog stranog investitora. Nepredvidivost sustava – poreznog i pravnog prvenstveno, zatim iznimno visoki porezni i parafiskalni nameti, netransparentnost procesa pogotovo na lokalnoj razini, i općenito nezrelost poslovnog okruženja u usporedbi sa drugim usporedivim zemljama EU-a. S druge strane, Britanci obožavaju hrvatsko more, način života i zabave, što je vidljivo iz stalno rastućeg broja turista. Taj trend, očekivano, postupno se odražava i na interes za investicije u turizmu jer britanski investitori vide veliki potencijal upravo u svojim gostima.

Dodatno, Hrvatska još uvijek nema dovoljno turističkih proizvoda i u tom segmentu postoji veliki potencijal za nove investitore. U pogledu drugih segmenata, u kojima bilježimo pojačani interes Britanaca, poput obrazovanja, kreativnih industrija i ICT-a, BBCC sustavno radi na oblikovanju produkata koji bi se mogli ponuditi britanskim investitorima. S tim ciljem u procesu smo planiranja i organiziranja poslovne delegacije koja će do kraja godine posjetiti Britaniju upravo s ciljem predstavljanja investicijskog potencijala na tim poljima.

Spomenuli ste ICT. Hrvatske IT kompanije sve više žele osnivati podružnice u Londonu, odakle taj trend i zbog čega je to sve isplativo?

Hrvatska se na karti svijeta izdvojila kao malena zemlja s vrhunskim inovacijama i konceptima koji su u vrhu svjetskih trendova. A London je europsko središte suvremenog poslovanja. I to je dobitna kombinacija. Novi trendovi u tehnologiji, nove poslovne ideje i proizvodi, u Londonu mogu najbrže pronaći svojeg kupca i investitora. O tome će na seminaru iz prve ruke govoriti neki od najuspješnijih hrvatskih poduzetnika u ICT sektoru – Teddy the Guardian, Kisha i UX Passion – koji će s nama podijeliti svoja iskustva s poslovanjem u Velikoj Britaniji.

Kakva je procedura otvaranja podružnice hrvatske tvrtke u Britaniji?

Nadasve jednostavna. Sve se obavlja online i za samo tri dana moguće je pokrenuti poslovanje. Svatko to može obaviti sam ili pak angažirati računovođu koji će za nekoliko stotina funti obaviti cijelu proceduru, ustupiti vam poslovnu adresu i pomoći oko otvaranja bankovnog računa. Za otvaranje bankovnog računa potrebno je kratko opisati čime će se tvrtka baviti, ali ne nužno uvijek i otići u banku.

Dakle, sve ili gotovo sve korake vezane za osnivanje tvrtke u Velikoj Britaniji možete obaviti iz svojeg ureda – ili doma – u Hrvatskoj. Ako pak planirate poslovne aktivnosti poput zapošljavanja, zakup ureda i redovito susretanje s klijentima, uputno je sve pomno planirati, a pri tome optimizirati – i vlastito vrijeme i troškove.