U samo tjedan dana od Vladine odluke o izvanrednim mjerama za spas gospodarstva splitski je Zavod za zapošljavanje zaprimio nekoliko tisuća zahtjeva za očuvanje radnih mjesta i isplatu minimalnog osobnog dohotka. Podnošenje zahtjeva iz sigurnosnih je razloga moguće samo putem interneta. Mnogo je i onih koji zbog otkaza traže novčanu naknadu i ulazak u evidenciju
Vrata splitskog Zavoda zaključana su iz sigurnosnih razloga, no telefoni ne prestaju zvoniti. U pet radnih dana 4000 prijava putem interneta za očuvanje radnih mjesta i zahtjeva za novčanu naknadu. Najviše iz turističkog i ugostiteljskog sektora.
Građevina se još nekako drži, grade se stanovi, no ostali su samo domaći radnici. Cemex dobro radi, ali nema više dobavljača.
'Građevina doista funkcionira i rade, naravno, otežano, ali u našoj županiji imamo primjera u ovim trenucima izvoza za Tursku, Kanadu, Švicarsku, tako da gospodarstvo radi', kaže direktor Županijske komore Split Joze Tomaš za HRT-ovu emisiju Regionalni dnevnik.
Turizma poodavno nema, ali hotelijeri su, čini se, najbolje organizirani. Hrvatska udruga za turizam uputila je Vladi prijedlog svojih mjera za očuvanje zaposlenosti i poslovnih subjekata koji generiraju 20 posto državnog BDP-a, a u Splitu čak 30 posto. Jesu li istinita nagađanja da su neki veliki hoteli već odustali od ove sezone?
'Mislim da neovisno o sadašnjoj situaciji potpune neizvjesnosti o procjeni budućih zbivanja nitko od pravih turističkih djelatnika nema pravo u ovom trenutku otpisati sezonu. Mi ćemo sezonu pripremati i odrađivati dan po dan, tjedan po tjedan. I tako mora biti do zadnjeg dana 2020. godine', poručuje Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma.
U zamrlom Splitu s nestrpljenjem se čeka novi paket izvanrednih mjera s Markova trga. 'Vlada doista ulaže napore da bi se održala zaposlenost i likvidnost i cjelokupno gospodarstvo', kaže Tomaš.
Glavu nad vodom u županiji trenutačno najviše drže prerađivačka industrija, brodogradnja i, naravno, trgovina.