Tvrtka Ljekarna Osijek već nekoliko godina ima otvoren natječaj za magistre farmacije, kojih u 17 ljekarničkih podružnica konstantno nedostaje, a na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje kažu kako već godinama u evidenciji nisu imali ni jednoga nezaposlenog stručnjaka iz te branše
Kako je riječ o zanimanju s početnom plaćom od 8.000 kuna naviše, za kojim je osim u Osijeku potražnja i u Baranji, a posebice na dalmatinskim otocima, čini se kako je u vrijeme opće nezaposlenosti ovo zanimanje iz snova, piše Glas Slavonije
'Treba znati da studij farmacije postoji tek u Zagrebu i Splitu, iznimno je težak i malo njih ga odabire, a najveći se broj ljudi s ovog područja koji i odu na ovaj studij ne vrati u Osijek. Najčešće farmaciju studira ženska populacija, koja se obično onda u Zagrebu i uda, a tamo je i Pliva, ali i veći broj laboratorija, te inozemnih farmaceutskih predstavništva, pa je izbor posla veći. Stoga smo mi, u nedostatku domaćeg kadra, zapošljavali čak i stručnjake iz susjedne Bosne i Hercegovine te iz Srbije. Dio mladih sada odlazi i na studij u Bosnu, ali Hrvatska ljekarnička komora još se nije očitovala hoće li priznavati diplome s tamošnjih privatnih fakulteta. Mi i ovim putem ponovno pozivamo sve farmaceute koji žele doći u Osijek da nam se jave, jer kod nas posla ima', poručio je Darko Bajto, direktor Ljekarne Osijek.
'Da se farmaceuti traže čak i u Zagrebu', potvrdili su nam na tamošnjem HZZ-u, gdje kažu kako je nedavno Gradska ljekarna Zagreb raspisivala natječaj za 20 farmaceuta, ali nisu dobili ni približno toliko zamolbi, što ne čudi ako znamo da se plaće u faramaceutskim predstavništvima penju i do 15 tisuća kuna, odnosno mogu biti i dvostruko više od onih u ljekarnama. Stručnjaci stoga i napominju kako glavni razlog za deficitom farmaceuta leži u ulasku inozemnih farmaceutskih kompanija na hrvatsko tržište lijekova i njihova izravna prisutnost u predstavništvima, a koje zapošljavaju farmaceute, prije svega u marketingu gotovih proizvoda. Drugi je bitan razlog otvaranje velikog broja privatnih ljekarni. U Hrvatskoj se magistri farmacije najviše zapošljavaju u ljekarništvu, zatim u farmaceutskoj industriji, veledrogerijama, regulatornim državnim institucijama te obrazovanju i znanosti.
Jedan od najpoznatijih slučajeva dugogodišnje potražnje za farmaceutskim stručnjakom je onaj na Komiži i Lastovu. Tako na Lastovu već deset godina traže farmaceuta, a plaća magistre ili magistra farmacije koji bi prihvatio posao u Komiži bila bi oko 7.000 kuna. Onaj tko prihvati taj posao, imao bi i dodatak na odvojeni život koji iznosi oko 1.600 kuna. Dakle, ta bi osoba imala mjesečna primanja oko 8.600 kuna. Ujedno bi dobila na korištenje i stan koji je Grad Komiža isključivo namijenio za život magistra farmacije koji bi radio u njihovoj ljekarni. Novi bi zaposlenik u Komiži imao i plaćen prijevoz na relaciji Vis - Split - Vis ako bi njegovo mjesto prebivališta bilo u Splitu.