Svibanjsko poskupljenje struje i plina te stalan rast cijene lož ulja – uz drvo, najkorišteniji energent za grijanje – mnogima će ovu zimu učiniti još 'hladnijom'. Pitanje je kako uštedjeti? Prva i osnovna stvar je dobra toplinska izolacija kuće. Stiropor fasada, kvalitetna stolarija i izolacija krova smanjuju troškove grijanja gotovo trostruko
Kako bismo vam zorno pokazali koliko se može uštedjeti toplinskom izolacijom (popis svih izolacijskih materijala možete naći ovdje) usporedili smo troškove grijanja obitelji koja živi u neizoliranoj kući s onom čiji je dom dobro zaštićen od zime (fasada s 10 cm stiropora, krov s 20 cm izolacije, kvalitetni prozori). Radi se o kućama iste površine, 160 metara kvadratnih, smještenim u Zagrebu.
Povrh toga, napravili smo posebne izračune za svaki energent: zemni plin, UNP plin iz spremnika, lož ulje, ogrjevno drvo, pelete i električnu energiju.
U svemu tome nam je uvelike pomogao UNDP-ov energetski savjetnik Mario Banay koji radi na projektu Poticanje energetske efikasnosti u Hrvatskoj (o projektu možete više pročitati na: www.ee.undp.hr/o-projektu).
Sezona grijanja u Zagrebu traje od listopada do ožujka, s tim da se i u travnju znaju paliti peći. U tom razdoblju u neizoliranoj kući prosječna potrošnja energije za grijanje iznosi 325 kilovatsati po metru kvadratnom.
Gledano količinski po energentu u tih šest-sedam mjeseci obitelj koja živi u kući bez stiropor fasade i ima lošu stolariju potroši, primjerice, 5.200 litara lož ulja ili 5.473 kubnih metara zemnog plina. U novcu to iznosi 37.700 kuna za 'ložu', dok bi plin koštao 19.656 kuna.
U istom tom periodu, njihovi susjedi u kući jednake kvadrature, ali s dobrom toplinskom izolacijom po kvadratu potroše gotovo tri puta manje (točnije 2,7) kilovatsati energije za grijanje - 118 kwh/m². To je 1.888 litara lož ulja (13.990 kuna) ili 1.987 kubnih metara plina (7.136 kuna) u šest mjeseci grijanja.
Velike uštede se mogu dobiti već samo ako se izolira krov s 20 cm toplinske izolacije. Kroz neizolirani krov može se gubiti i do 30 posto topline. Računica pokazuje kako se tada potrošnja energije smanjuje s 325 kilovatsati na 196 kilovatsati po kvadratnom metru. Lož ulja tad ne bi trebalo 5.200 litara nego 2.000 litara manje, čime bi se uštedjelo čak 15.000 kuna
Još detaljnije usporedbe vidljive su u tablicama dolje, uz napomenu kako smo uzeli da je cijena kubičnog metra drva (uz dostavu i piljenje) 300 kuna