PRODAJA 'ISPOD STOLA'

Ponovno istraga nad Bavčarom i Šrotom zbog Mercatora

15.03.2012 u 14:19

Bionic
Reading

Viši sud u Ljubljani naredio je ponovno otvaranje istrage o prodaji skoro trećine trgovačkog lanca Mercator 2005. godine Pivovarni Laško (PL) i Istrabenz holdingu, objavili su u četvrtak slovenski mediji.

Tri godine nakon što je u prvom postupku zahtjev za istragom odbijen kao neutemeljen, viši sud je na žalbu specijaliziranog tužiteljstva za progon gospodarskog kriminala odobrio istragu nad Boškom Šrotom i Igorom Bavčarom te Markom Pogačnikom i Tomažom Toplakom.

Dva državna fonda na čelu kojih su se nalazili Pogačnik i Toplak prodala su 2005. godine 16,3 posto dionica Mercatora Istrabenzu, na čijem se čelu nalazio Bavčar i 13,7 posto PL-u u vrijeme kada je direktor bio Šrot. Sumnjiče za navodnu zloporabu položaja i štetu pričinjenu državnoj imovini.

Pivovarni Laško i Istrabenz holdingu Mercatorove dionice su bile prodane po tadašnjoj burzovnoj cijeni od 158 eura za dionicu, daleko manjoj od one koja se u ono vrijeme mogla postići javnim natječajem i u transparentnom postupku.

Slovenski mediji podsjećaju i na političku pozadinu slučaja. Riječ je o godinama prisutnim nagađanjima da je prodaju državnog portfelja u Mercatoru 2005. godine odobrio Janez Janša, koji se i tada nalazio na čelu vlade, te da je to učinio u zamjenu za veći politički utjecaj u vodećem dnevnom listu "Delo" koje je još uvijek u vlasništvu Pivovarne Laško. Janša je inače stalno negirao navode kako je "prodaja ispod stola" Mercatorovih dionica u državnom portfelju dogovorena u njegovu kabinetu i dovela do destabilizacije Mercatora.

Poslije nekoliko godina Janša je ipak javno priznao da se prodaja dionica Mercatora dvjema tvrtkama koje su kasnije financijski posrnule zbog golemih kredita naknadno pokazala pogrešnom

Prestao djelovati konzorcij za prodaju Mercatora, ali se kupac i dalje traži

Hina javlja da je u četvrtak istekao konzorcijski ugovor vlasnika 52 posto dionica Mercatora čiji je cilj bio prodaja većinskog udjela slovenskog trgovačkog lanca, ali će Nova Ljubljanska banka (NLB) i Pivovarna Laško individualno nastaviti aktivnosti na prodaji svojih udjela.

"Priča s Agrokorom je završena, a konzorcijski ugovor istekao", rekao je za ljubljansko "Delo" direktor Nadzornog odbora Pivovarne Laško Vladimir Malenkovič.

No, ističe i da je novi pokušaj prodaje u konzorciju moguć te da Pivovarna Laško svakako mora prodati svojih 23,34 posto dionica Mercatora jer u suprotnom ne može podmiriti visoke kreditne obveze prema bankama.

Pivovarni Laško krajem ovog mjeseca dospijeva 160 milijuna eura kredita, a s bankama razgovara o njihovu reprogramiranju.

Pivovarna Laško objavila je u četvrtak u dnevnom tisku prikupljanje neobvezujućih ponuda za kupnju 80-postotnog udjela te tvrtke u mariborskoj novinsko-izdavačkoj kući "Večer" te najavila da će na prodaju sredinom godine i njen udio u ljubljanskom "Delu".

Istodobno, Nova Ljubljanska banka koja ima 11 posto dionica Mercatora, a također je sudjelovala u prijašnjem konzorciju, objavila je u priopćenju za javnost da će nastaviti s aktivnostima prodaje svog vlasničkog udjela.

"Budući da je potencijalni kupac svoju ponudu povukao, sada na tržištu ispitujemo druge mogućnosti prodaje", naveli su iz te banke u priopćenju.

Svoju neobvezujuću ponudu u visini 221 eura za dionicu Mercatora najpovoljniji ponuđač, hrvatski koncern Agrokor, i formalno je povukao 6. veljače, ocijenivši da realizacija posla zbog dugotrajnog postupka nije zajamčena.