DJEČJE FINANCIJE

Provjerili smo kako djeca mogu bankariti, a da roditelji budu sigurni

27.03.2023 u 06:12

Bionic
Reading

Djecu treba od najranije dobi učiti upravljati novcem. Prvi korak je uvođenje redovnog džeparca, a čim steknu prva iskustva s novcem, preporučuje se otvaranje dječjeg računa u banci. Provjerili smo što naše banke nude za najmlađe, kako se otvaraju dječji računi i na koji se način mogu koristiti

Gotovo sve domaće banke imaju posebne proizvode prilagođene maloljetnicima, a oni obuhvaćaju tekući račun, kartice, dječju štednju i online bankarstvo.

Zakonski zastupnik, a najčešće je to jedan od roditelja, u banci može otvoriti račun na ime djeteta, uz predočenje djetetova rodnog lista. Uz ugovor o računu, banka djetetu i zakonskom zastupniku izdaje karticu računa.

U ponudi banaka su tekući i štedni dječji računi. Tekući račun namijenjen je starijim maloljetnicima te im pruža mogućnost samostalnog upravljanja financijama uz kontrolu roditelja. Prilikom otvaranja računa, i roditelj i dijete dobivaju karticu povezanu s računom, koja služi za plaćanja i podizanje gotovine, a obično uključuje online bankarstvo.

Štedni računi uglavnom su namijenjeni mlađoj djeci te ograničeni na dječju štednju. Uz račun se dobiva kartica koja nema obilježja platne kartice.

Banke u pravilu ne naplaćuju naknadu za izdavanje kartica i vođenje dječjih računa.

Kako funkcionira dječja kartica?

Kartica kojom raspolažu maloljetnici omogućuje kupovinu putem interneta, plaćanje na prodajnim mjestima i podizanje gotovine na bankomatima, ali ima određena ograničenja.

Za razliku od odraslih, djeca ne mogu ulaziti u minus.

Roditelji kao zakonski zastupnici mogu putem online bankarstva pratiti stanje dječjeg računa i kontrolirati transakcije. Jedna od mjera predostrožnosti koja im stoji na raspolaganju je ograničavanje dnevnog iznosa potrošnje.

Koji su uvjeti dječje štednje?

U sklopu štednih proizvoda banke imaju posebnu ponudu za djecu. Dječja štednja namijenjena je svim maloljetnicima, a može se koristiti do njihove 18. godine. Ušteđenim novcem raspolaže roditelj do ugovorenog roka, a najčešće je to do punoljetnosti djeteta.

Raspolaganje sredstvima na računu, uplate i isplate mogući su u poslovnici banke uz važeći identifikacijski dokument.

Kao i ostali štedni ulozi, dječja štednja podliježe oporezivanju po stopi od 10 posto plus prirez.

Programe štednje za djecu ima većina hrvatskih banaka te takav oblik štednje stimuliraju višim kamatnim stopama i drugim pogodnostima (poklon bonovi, premija na kamatu).

Smiju li roditelji dizati novac s dječjih računa?

Roditelj kao zakonski zastupnik može dizati novac s djetetovog tekućeg ili štednog računa, ali se mora pridržavati pravila Obiteljskog zakona, koji propisuje da se imovina u vlasništvu djeteta, pa tako i novac na djetetovom računu, može koristiti isključivo za njegove potrebe.

Dakle roditelji moraju biti svjesni toga da novac uplaćen na dječji račun nije njihova imovina, već imovina djeteta, bez obzira na to tko je uplaćivao novac.

Roditelji mogu bez odobrenja Centra za socijalnu skrb raspolagati iznosom do 10.000 kuna mjesečno bez obzira na dob djeteta. Za sve iznad tog iznosa potrebna je suglasnost oba roditelja, kao i odobrenje suda u izvanparničnom postupku.

Samo u iznimnim slučajevima mogu se koristiti za druge namjene, ali za to je potrebno odobrenje suda.

Prema zakonu, višak prihoda koji se ne koristi za uzdržavanje, liječenje i obrazovanje djeteta dopušteno je u iznimnim slučajevima upotrijebiti za potrebe liječenja roditelja ili braće i sestara djeteta, uz odobrenje suda u izvanparničnom postupku pokrenutom na prijedlog djeteta ili roditelja.