DIJAMANTI SU VJEČNI, ALI...

Stiže novi paket sankcija: Jesu li u njemu konačno ruski dijamanti i kako će EU namiriti Belgiju?

09.03.2023 u 13:03

Bionic
Reading

Zapad radi na novom paketu sankcija kojim bi ograničili ruski izvoz dijamanata. Dogovor bi mogao biti sklopljen u svibnju, tvrde dužnosnici europskih zemalja uključeni u pregovore

Europska unija je još prošle godine u više navrata raspravljala o zabrani uvoza ruskih dijamanata, ali je odustala zbog bojazni da bi to naštetilo trgovini belgijskog grada Antwerpena, najvećeg svjetskog središta trgovine dragim kamenjem, a da Rusija i Vladimir Putin ostanu 'neokrznuti'.

Belgijanci su mjesecima lobirali kod Europske komisije i G7 za alternativu zabrani: međunarodni sustav za praćenje dijamanata. To bi potencijalno zaustavilo trgovinu sankcioniranim ruskim kamenjem drugdje u svijetu, riješilo problem zabrinutost Belgije i otvorilo put međunarodnoj zabrani prodaje.

Prijedlog je rezultirao obvezom čelnika G7 24. veljače da će 'zajednički raditi na daljnjim mjerama za ruske dijamante, uključujući one neobrađene i polirane'. G7 nema konkretnih prijedloga kada će se poduzeti sljedeći koraci. No summit čelnika G7 u Japanu u svibnju smatra se potencijalno dobrim ciljem za postizanje dogovora.

Uvoz ruskih dijamanata opao je od početka rata, doduše osim privremenog porasta koji je, čini se, bio povezan s Valentinovim. Prošlog mjeseca Belgija je uvezla ruske dijamante u vrijednosti od 61 milijun eura. Prije rata, ruski dijamanti činili su oko 25 posto dijamanata koji su dolazili u Antwerpen.

Taj je belgijski grad generacijama služio kao glavno središte za dijamante koji stižu u Europu. Od početka ruske invazije na Ukrajinu prije godinu dana, su da bi zabrana uvoza ruskih dijamanata u EU bila ekonomski udarac za Belgiju pa je preusmjerila trgovinu prema Indiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Glavni cilj prijedloga je zaustaviti zaobilaženje sankcija, jer se obrađeni ruski dijamanti preusmjeravaju na druga tržišta dijamanata i opet se vraćaju izbrušeni i ispolirani na Zapad. Inače, neobrađeni ruski dijamanti čine oko 30 posto globalne trgovine dijamantima.

Trgovina dijamantima u Antwerpenu
  • Trgovina dijamantima u Antwerpenu
  • Trgovina dijamantima u Antwerpenu
  • Trgovina dijamantima u Antwerpenu
  • Trgovina dijamantima u Antwerpenu
  • Trgovina dijamantima u Antwerpenu
Trgovina dijamantima u belgijskom Antwerpenu Izvor: EPA / Autor: OLIVIER HOSLET

Potencijalni sljedeći korak je implementacija sustava sljedivosti za sve dijamante – ne samo robu iz Rusije – koji ulaze u G7, pa čak i na druga tržišta. No, to će vjerojatno biti niži prioritet, jer je važnije zaustaviti izvoz iz Moskve, kažu dužnosnici. Nakon što se postigne dogovor među G7, EU će slijediti SAD u zabrani uvoza ruskih dijamanata.

'S kontroliranim pristupom 70 posto tržišta, G7 ima moć stvoriti potpuno sljediv i otporan sustav koji ima stvarni utjecaj na tržište', rekao je Tom Neys, glasnogovornik Antwerpenskog svjetskog dijamantnog centra.

S međunarodnim planom sljedivosti, udruženim sa zabranom uvoza, Belgijanci mogu održati vlastitu industriju dijamanata dok se pozicioniraju kao svjetski lideri u transparentnoj i etičkoj trgovini. Neys smatra da će sudjelovanje Indije biti ključno, optužujući pritom tu zemlju da prodaje ruske dijamante kao indijske na američkom tržištu. U priopćenju G7 navodi se da će skupina 'usko surađivati kako bi angažirala ključne partnere' na dijamantnim mjerama.

'Jako sam zadovoljan što G7 stavlja svoju težinu iza ovog pitanja', rekao je belgijski premijer Alexander De Croo u izjavi za Politico. 'Pristup sljedivosti je pravi: povećat će povjerenje potrošača u sektor osiguravajući da dijamanti iz Ukrajine više neće biti dostupni u našim trgovinama', dodao je.