Srpski predsjednik Aleksandar Vučić došao je u posjet Hrvatskoj u pratnji predstavnika dvadesetak velikih kompanija koji će sudjelovati na hrvatsko-srpskom gospodarskom forumu u Hrvatskoj gospodarskoj komori
Na zajedničkom gospodarskom forumu srpski biznismeni razgovarat će s predstavnicima hrvatskih tvrtki, od kojih je dio zainteresiran za to da, putem ugovora koje s Ruskom Federacijom imaju srpski gospodarstvenici, uđe i na rusko tržište.
Iz Srbije su u Zagreb stigli vlasnici i menadžeri dvadesetak uspješnih poslovnih grupacija i pojedinačnih kompanija iz proizvodnih i uslužnih sektora.
Najzvučnija imena su Miodrag Kostić, vlasnik MK Grupe, i Branka Grubor, direktorica tvrtke IM Matijević u vlasništvu Petra Matijevića.
Poslovno carstvo Miodraga Kostića, srpskog 'kralja šećera', obuhvaća 35 poduzeća sa 7000 zaposlenih i godišnjim prometom većim od 500 milijuna eura. Najveći dio poslovanja MK Grupe odnosi se na šećernu industriju, poljoprivrednu proizvodnju, industriju i trgovinu poljoprivrednim proizvodima. Od 2006. godine kompanija se širi na zemlje regije.
U Sloveniji je kupio hotel Kempinski u Portorožu i postao suvlasnik Gorenjske banke. Najveća Kostićeva investicija u Hrvatskoj je luksuzni hotelski kompleks Skiper Resort u Istri, koji je kupio lani od austrijske kompanije HETA. Projekt Skiper uključuje luksuzni Kempinski Adriatic hotel, igralište za golf, vile i apartmane, a jedan je od najvećih poslovnih promašaja Hypo banke.
Biznismen Petar Matijević vlasnik je desetina poduzeća koja se bave poljoprivredom, trgovinom i ugostiteljstvom te posjeduje 27.000 hektara obradivih površina.
U fokus hrvatske javnosti došao je 2015., kada je od Envera Moralića kupio dvije poljoprivredne zadruge s 1500 hektara poljoprivrednog zemljišta, čime je postao najveći privatni vlasnik poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj.
Na gospodarskom forumu će sudjelovati i predstavnici ComTrade grupe, jedne od najvećih IT tvrtki u regiji. ComTrade je nedavno postao jedna od 10 svjetskih kompanija koje surađuju s Europskim centrom za nuklearna istraživanja (CERN) na području lakšeg pristupa i učinkovitijeg upravljanja sustavima za skladištenje podataka. Grupa ima više od 4000 zaposlenih, od kojih su oko polovice softverski inženjeri.
U delegaciji su i predstavnici tvrtke Nektar, vodećeg srpskog proizvođača sokova, koji je 2011. preuzeo poznati slovenski brend Fructal. Nektar je obiteljsko poduzeće osnovano 1998. godine u Bačkoj Palanci i u stopostotnom je vlasništvu obitelji Radun.
U Zagreb su došli i menadžeri holding kompanije Moji brendovi, u okviru koje posluju vodeće srpske prehrambene kompanije Bambi, Knjaz Miloš, Imlek, Mlekara Subotica, Bitoljska mlekara, Mlijekoprodukt i Niška mlekara, u vlasništvu najvećeg investicijskog fonda u srednjoj i istočnoj Europi, Mid Europa Partners.
Na gospodarskom forumu će sudjelovati i predstavnici kompanija Alco Group, Elixir, Metalac, Zlatiborac, Banja komerc Bekament, Enterijer Janković, IM Matijević, Lučić grupa, Mlekara Šabac, Poslovni sistemi Mihajlović, Unipromet, Peštan, lmex te Udruženje osiguravača Srbije.
S hrvatske strane na forumu će sudjelovati predstavnici 21 kompanije, od kojih većina posluje na srpskom tržištu. O unapređenju poslovne suradnje sa srpskim gospodarstvenicima pregovarat će predstavnici Atlantic grupe, Končar elektroindustrije, Altpra, HŽ Carga, Kraša, Nexe grupe, Petrokemije, Stražaplastike, Školske knjige, Vindije, Zagrebačkog velesajma, Vetropack straže, Tehnixa, Svana, Roxa, Radiokirurgije, Manšpeda, MPKS-a, Kotke, Dragičević i partnera te Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR).