SAD je završio kampanju povećanja uvoznih carina na solarne ćelije iz jugoistočne Azije te bi njihova visina mogla iznenaditi čak i one koji prate Trumpove carinske licitacije, a one su često na rubu apsurdnog, pa i preko njega
Naime stope carina za azijske proizvođače kreću se od 41 do čak 3500 posto, ovisno o dobavljaču. Američki regulatori trgovine time su završili s povećanjem uvoznih carina na većinu solarnih ćelija iz jugoistočne Azije, što je ključni korak prema okončanju jednogodišnjeg trgovinskog spora u kojem su američki proizvođači optuživali kineske da preplavljuju tržište jeftinom robom, piše Reuters, a prenosi ukrajinski UNN.
Tužbu protiv azijskih dobavljača koji su snizili cijene solarne energije na američkom tržištu prošle godine podnijeli su korejski Hanwha Qcells, First Solar Inc sa sjedištem u Arizoni i nekoliko manjih proizvođača koji žele zaštititi milijarde dolara ulaganja u proizvodnju solarnih panela u SAD-u.
Američki savez za trgovinu solarnim panelima, kako je nazvana skupina što je pokrenula spor protiv kineskih proizvođača koji imaju tvornice u Maleziji, Kambodži, Tajlandu i Vijetnamu, optužila je Kineze da isporučuju panele ispod cijene i primaju nepravedne subvencije te time čine američku robu nekonkurentnom.
Zato je SAD odlučio povećati carine na proizvode tvrtke Jinko Solar iz Malezije na 41,56 posto, pa su one među najnižima, dok su carine na proizvode tvrtke Trina Solar iz Tajlanda povećane na 375,19 posto. Najgore su prošli proizvođači iz Kambodže, koji su odbili surađivati s američkim istražiteljima, pa su njima uvedene carine od 3500 posto. Nijedna tvrtka još nije komentirala ovu američku odluku.
Tvrtke iz zemalja kojima su povećane carine prošle godine u SAD su izvezle proizvoda za proizvodnju solarne energije u vrijednosti većoj od deset milijardi dolara, što je bio veći dio američkog uvoza i uzrokovalo je dramatične promjene u globalnoj trgovini opremom za solarnu energiju. Ove će godine iz te četiri ključne zemlje SAD uvesti mali dio onoga što je uvezao prošle godine te se očekuje da će isporuke iz država poput Laosa i Indonezije brzo rasti.
Glavni razlog za to što se Kambodža oglušila o američke zahtjeve za konkurentnijim cijenama je taj da računa na jačanje gospodarske suradnje s Kinom, posebno u infrastrukturnim projektima. Također, očekuje izravnu financijsku potporu Kine, što će joj olakšati pritisak američke carinske politike.