VRAĆANJE UNATRAG

Što će sada biti s Inom?

20.11.2012 u 21:24

Bionic
Reading

Sve glasnije se, nakon presude Ivi Sanaderu mogu čuti i poruke da se ili ukine ili izmijeni dioničarski ugovor INA-e i MOL-a. Međutim, je li zakonski uopće moguće da se sve vrati četiri godine unatrag? I što će se sada dogoditi s INA-om, hrvatskom nacionalnom naftnom kompanijom?

Početkom 2009. Vlada i MOL potpisuju ugovor kojim Mađari dolaze do 47 posto vlasništva u Ini. Politika slavi, no već se tada pitamo zašto MOL s manjinskim udjelom upravlja kompanijom.

Slavko Linić proteklih mjeseci je govorio kako je stanje u Ini neodrživo i da se ugovor mora mijenjati. 'Nema ulaganja u rafinerije, zastarjele su tehnologije, imamo uvoz derivata umjesto izvoza derivata. Imamo nekakvo slikanje i otvaranje bušotine u Slavoniji, ali nemamo ozbiljnog rada i ulaganja', rekao je Linić.

Stručnjaci pak tvrde - Vlada mora reagirati odmah, iako je presuda nepravomoćna. 'Ovaj drugi dio ugovora vezano uz LODO i upravljanje dionicama se može pobijati, jer je očito da je on sklopljen temeljem koruptivnih radnji', rekao je odvjetnik Marijan Hanžeković za HTV

'Mislim da je sada Hrvatska u dobroj poziciji da može izmijeniti taj dionički ugovor, malo više u svoju korist', smatra i bivši ministar gospodarstva Ljubo Jurčić. Priopćenjem se je oglasio i MOL. 'Nije nam dužnost komentirati današnju nepravomoćnu presudu zagrebačkog Županijskog suda. Kao najveći investitor u Hrvatskoj očito je da moramo poštovati tu presudu i sagledati ju kao odluku koju je donijelo nezavisno pravosudno tijelo Republike Hrvatske, ističu iz Mol-a. U više navrata smo kategorički odbili optužbe protiv Mol-a i to ćemo nastaviti činiti', navodi se u priopćenju.


U mađarskoj kompaniji smatraju da ovaj slučaj ima manje veze sa spomenutim kompanijama, a više s politikom u Hrvatskoj. 'Vjerujemo da se nitko ne može osuditi ako ne postoji ni motiv, ni zločin, niti dokaz. Naime, nije bio potreban poseban razlog zašto bi MOL kao najveći pojedinačni dioničar Ine preuzeo upravljanje kompanijom koju je trebalo spasiti od tehničkog bankrota', navodi se u izjavi Mol-a.

Mađarski Mol vlasnik je 49,1 postotnog udjela u hrvatskoj naftnoj industriji Ina, dok hrvatska država ima udio od 44,84 posto. Dioničarski ugovor hrvatske Vlade i Mol-a izmijenjen je u siječnju 2009. godine, a tim je izmjenama došlo i do promjene u upravljanju Inom. Prema tim izmjenama primjerice Uprava Ine ima šest članova od kojih Vlada nominira tri, a tri MOL koji nominira i predsjednika Uprave. U slučaju izjednačenog broja glasova prevladavajući je glas predsjednika Uprave, a izmjenama su u upravljačku strukturu uvedeni i izvršni direktori.

I dok Mađari tvrde da je hrvatska politika protiv njih, upućeni tvrde da je mađarska politika imala svoje prste u odbijanju zahtjeva našega Državnog odvjetništva da u slučaju Sanader svjedoči Zsolt Hernadi. S ulaskom u EU, g. Hernadi je dostupan hrvatskom pravosuđu.