JOŠ NIŠTA NIJE GOTOVO

Što Dobronićeva presuda znači za građane?

Bionic
Reading

Ukratko rečeno, još ništa nije gotovo. Kako se radi o prvostupanjskoj presudi, bankama ostaje mogućnost žalbe, što bi produljilo pravnu bitku na još najmanje godinu dana. Moguće je i da banke priznaju poraz te se pokušaju nagoditi s Društvom za zaštitu potrošača prije nego što presuda postane pravomoćna

Odvjetnica Udruge Franak Nicole Kwiatkowski također je naglasila da nema mjesta euforiji jer je riječ o nepravomoćnoj presudi. Ona očekuje da će se banke žaliti.

Ključne stvari iz presude suca Radovana Dobronića su te da je bankama naloženo da u roku od 60 dana potrošačima promijene ugovor o kreditu uz glavnicu izraženu u kunama na dan zaključenja kredita, po tadašnjem tečaju, uz ponudu kamatne stope.

Bankama je Dobronić zabranio sklapanje ugovora kakve su dosad nudile građanima te im je naložio da Društvu za zaštitu potrošača Hrvatske Potrošač moraju platiti 441.875 kuna i troškove suđenja.

Građani će moći vratiti novac pojedinačnim tužbama, ali tek kad presuda postane pravomoćna.

Ono što je zasad ostalo nejasno, i na što upozorava magazin Banka, jest to koliku fiksnu kamatnu stopu banke mogu predložiti u novim ugovorima koji moraju biti u kunama.

'Jer ako banke predlože visoku kamatnu stopu, a dužnik to prihvati, možda duga i nema. Također, što ako dužnik odbije novi ugovor s obavezama u kunama, ali i s visokom kamatnom stopom?', pita se Banka.

Zanimljivo je da je sudac Dobronić preporučio bankarima da budu razumni i da se pokušaju nagoditi s Potrošačem

'Ako presuda postane pravomoćna, donijet će nove tužbe, a one će biti obilne i dugotrajne. Ima podloge da i dalje razmislite o nekom obliku nagodbe', rekao je sudac.

Prema prijašnjim računicama glavnog urednika Banke Željka Ivankovića i stručnjaka iz HNB-a, banke bi mogle izgubiti od sedam do 15 milijardi kuna