Iako je Vlada još u rujnu 2022. godine ograničila cijene 30 prehrambenih i osnovnih higijenskih proizvoda, pojedini trgovci ih prodaju po svojim cijenama. Državni inspektorat je zabilježio 184 takve povrede, a predviđene kazne se kreću od pet do 20 puta većeg iznosa ograničene cijene
Ulje, mlijeko, brašno, šećer, jaja, samo su neki od 30 proizvoda kojima je Vlada još potkraj pretprošle godine ograničila cijene u trgovinama. Trgovci ih tako ne smiju prodavati po višim cijenama od onih koje su određene Odlukom o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda u trgovini na malo, no to u pojedinim slučajevima ipak čine.
'Tržišna inspekcija obavila je ukupno 1001 inspekcijski nadzor nad ograničenim cijenama. U njih 927 nisu utvrđene povrede, dok je u preostalih 74 utvrđeno ukupno 184 povreda, odnosno prodaja proizvoda iznad najviše dopuštene cijene', otkrili su iz Državnog inspektorata za portal Mirovina.hr.
Mjere koje je država uvela kako bi smanjila pritisak inflacije na građane, poglavito one slabijeg imovinskog stanja, trgovci su najviše prekršili određujući cijenu litre trajnog mlijeka s 2,8 posto mliječne masti, koja treba biti 0,98 eura. Inspekcija ih je u tome ulovila čak 21 put.
Neopravdano podignute cijene
Cijene su neopravdano podignute i za suncokretovo ulje (1,72 eura), šećera (1,33 eura), brašna (0,80, odnosno 0,83 eura), jogurta (0,49 eura), sira gauda (6,49 eura), špageta (1,09 eura), paketa jaja (2,45 eura), mliječne čokolade (1,29 eura) te gotovo svim ostalim proizvodima s ograničenim cijenama. Kazne za to su višestruko veće od ograničenih cijena.
'Zbog utvrđenih povreda poduzete su zakonom propisane mjere na temelju odredbi Zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena i Zakona o zaštiti potrošača. Zakonom o iznimnim mjerama kontrole cijena propisano je da će se novčanom kaznom kazniti za prekršaj pravna ili fizička osoba u iznosu peterostrukog do dvadeseterostrukog iznosa cijene zaračunate iznad propisanih cijena te odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 15.000 kuna (od 400 do 2000 eura)', kažu iz Državnog inspektorata.
Zakon o zaštiti potrošača predviđa dodatne kazne od 1327 do 26.544 eura za ovakva nedjela. Iz Inspektorata navode da trgovci moraju jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti iznos maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere proizvoda koju pružaju te se moraju pridržavati istaknute maloprodajne cijene. Ako to ne učine, građani ih mogu prijaviti Državnom inspektoratu poštom ili putem poveznice.